jota

Zmelikova 1Všichni vrcholoví sportovci se pro dosažení skvělých výsledků snaží udělat maximum. Každý z nich to chce, pracuje na tom celé roky, obětuje tomu určitou část svého života a zažívá každodenní tvrdou dřinu. Jsou to hodiny a hodiny sportovní přípravy, které věnuje tréninku i regeneraci. Co když to však nestačí?

Co když si ani neuvědomujeme, že nějakou oblast zanedbáváme? K tomu, aby člověk dosáhl excelentního výkonu, je zapotřebí maximalizovat určité schopnosti. Není efektivní zaměřit se jen jednostranně, sportovní přípravu je nutné chápat jako komplexní souhru a rozvíjet více schopností zároveň. Pokud opomineme nějakou oblast, možná dosáhneme dobrého výkonu. Můžeme si být ale jisti, že jsme podali maximální výkon? Vědecké studie ze sportovní psychologie ukazují, že je potřeba pro maximalizaci výkonnosti souběžně rozvíjet tyto oblasti/schopnosti:

1. Fyzické schopnosti
2. Technické a taktické schopnosti
3. Duševní schopnosti
4. Spánek
5. Výživa

Položme si několik následujících otázek: Jsem si jistý/á, že jsem pro svůj dosavadní výkon udělal/a sto procent? Dělám vše proto, abych plně rozvinul/a všechny výše zmíněné oblasti a dosáhl/a co nejlepších výsledků?

Pokud vše neprovádíme na sto procent, můžeme se stát dobrým sportovcem, nikoliv však tím nejlepším. Nebo jsme ještě nedosáhli svého osobního maxima, jehož dosáhnout můžeme. Osobní potenciál nevyužívá na sto procent mnoho sportovců. Bohužel se okrádají o daleko lepší výsledky. Není to škoda?
Mnohokrát si to sportovci uvědomí v okamžiku, kdy už je pozdě. Buď jsou již na konci své kariéry, nebo své nejlepší roky mají za sebou, mají už příliš velké psychické problémy atd.

V zahraničí vedou trenéři mladé talenty od začátku k tomu, že sportovní výkon je založen na všech důležitých oblastech najednou, a pracují na jejich rozvoji. Mladý mozek si dokáže velice rychle osvojit nové dovednosti, které pak využívá v průběhu sportovní kariéry. Nečeká se, až se v dospělosti sportovec psychicky „sesype" pod návalem tlaku a stresu, aby se pak začal zabývat tím, jak se z toho dostat. On už to ví. A hlavně tomu dokáže předcházet.

Chceme-li dosáhnout lepších sportovních výsledků, musíme věnovat všem oblastem přiměřenou pozornost, analyzovat je, hledat slabiny a na základě toho pracovat na jejich zlepšení. Nezapomínáme na žádnou schopnost a hlavně ji nepodceňujeme. Pravidelně ji kontrolujeme a podle potřeby upravujeme postupy, nezbytné pro její rozvoj. Neznamená to, že se například duševní stránkou zabýváme jen tehdy, když se cítíme špatně.

Špičkoví sportovci pracují na psychické síle neustále. Posilují ji, rozvíjejí psychické schopnosti a nečekají, až jim to nabourá celou sportovní přípravu. V rámci celé sportovní přípravy chápou všechny oblasti jako propojení, které má dopad na celkový výsledek, a vědí, že každá oblast ovlivňuje tu další.
Například když bychom se cítili fyzicky špatně a náš sportovní výkon poslední dobou nebyl moc dobrý, poznamená to naši psychiku, což dále ovlivní techniku a náš spánek nejspíš nebude klidný. Nebo pokud bychom byli psychicky slabí, ani náš výkon nebude dobrý. Jedno s druhým úzce souvisí!

Dá se v takovém stavu podat skvělý sportovní výkon? Mysl je s tělem natolik propojená, že vždy reaguje, pokud se nám něco děje. Upozorňuje nás, že něco není v pořádku, a chce, abychom to napravili. Nejdřív je tady myšlenka, na kterou tělo poté reaguje pocitem. Špatná psychika tudíž navodí negativní myšlenky a ty vyvolají negativní pocity. Mozek ovlivní naše fyzické schopnosti, nebudeme schopni soustředění ani kvalitní techniky. Výsledek se projeví špatným výkonem!

Když budeme rozvíjet souběžně všechny čtyři oblasti, nestane se nám, že bychom se dostali do stavu, z něhož vede jen těžko cesta ven. Budeme vědět, co vše pro sportovní výkon děláme, a rychle dokážeme analyzovat možné příčiny nezdaru, udržíme si silnou psychiku, abychom se rychle vrátili do elitní skupiny.
Pro sportovní úspěch nestačí jen tvrdě trénovat. Dnes již určitě ne! Ve vrcholovém sportu vládne příliš mnoho peněž, tlaku, konkurence neustále roste a sport je pro ty nejlepší zaměstnáním. Chtějí uspět a dělají pro to maximum. Nepodceňují žádnou oblast a neochuzují se o možnost dosáhnout nejvyšších met. Vědí, jak dosáhnout maxima, jak využít naplno svůj potenciál, a věnují tomu značné úsilí.

Jediná cesta k výborným výsledkům spočívá v komplexní přípravě na nejvyšší možné úrovni! Žádná část sportovní přípravy by se neměla chápat izolovaně. Jde o propojení těla a ducha a dosažení jejich vzájemné souhry. Pokud jste zjistili při položení si otázek, že máte pochybnosti o stoprocentní přípravě a rozvoji všech oblastí, doporučuji následující prostup:

1. Rozhodnutí
Pevné rozhodnutí něco změnit a dělat věci jinak. Patří k tomu i rozhodnutí zařadit do sportovní přípravy nové prvky.

2. Analýza
Zanalyzovat si každou oblast/schopnost jednotlivě a dopodrobna. Co jsem doteď dělal/a pro tu oblast a co mi to přineslo. Hledat klady a zápory.

3. Plán
Na základě analýzy vypracovat konkrétní roční plán na posílení silných stránek a na využití nedostatků ke zlepšení. Vypsat poučení, jak slabší stránky posílit a proměnit v silnější. Roční plán je třeba rozdělit na čtvrtletní s konkrétním a podrobným plánem, čemu se věnovat a kdy a kolik času tomu vymezit. Kde se vše realizuje. Trénink, trenér, mentální trenér, regenerace, výživový poradce, spánek atd.

4. Dodržet závazek
Pravidelná kontrola plánu a ocenění každého zdaru představuje základ budoucího úspěchu. Ohlédnutí za tím, co všechno jsem udělal/a, posílí motivaci a dodá další energii na sobě pracovat a zkoušet nové věci.

Jenom svědomitý přístup, pevná vůle, odhodlání a efektivní příprava zahrnující práci na rozvoji všech potřebných schopností a oblastí může sportovci zajistit výjimečný úspěch na hranici jeho možností. Bez toho všeho to možné není!

STRUČNÁ VIZITKA
MGR. ANDREA ZMĚLÍKOVÁ, ACC (ICF)
Profese: kouč a mentální trenér
Web: www.profikoucink.eu

Text: Andrea Změlíková


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...