strevoVše, jak známo, má svůj počátek i konec. Stejně tak platí zákon příčiny a následku. Jelikož se tady pravidelně setkáváme s tipy na zdravější bytí a žití, rozvedu téma prevence a nastíním, jak je to vlastně jednoduché. Bohužel se na prevenci hodí pořekadlo „sytý hladovému nevěří", dokud jsme tak „syti" zdravím, nemyslíme na to, že nemoc může přijít.

I když každý pojem prevence zná, ne každý ji bere v potaz a aplikuje. Žijeme si svými životy a mnohdy se může zdát, že vměstnat prevenci do zajetých kolejí není tak snadné. Je však zřejmé, že je mnohem lepší nemocem předejít, než s nimi pak bojovat, notabene když člověk ví, že ne všechny bitvy mohou být vítězné.
To už ale zabíhám do černého scénáře. Ono stačí mít nějaké malé onemocnění, které ovlivňuje náš životní komfort a omezuje nás při různých aktivitách, a člověk hned mění názor na prevenci, jenže pozdě honit bycha. Dost však moralizování, pojďme se podívat na zajímavosti spojené s prevencí.

Základem zdraví je funkční střevo, z čehož se odvíjí kvalita imunity. K tomu je potřeba rovnováha mezi mikroorganizmy, správná funkce vstřebávání a vylučování apod. To jsou podstatné faktory nejen pro využívání například minerálů a vitamínů, ale především pro zmíněnou imunitu. Tento vyvážený stav se nazývá symbióza. Když je naopak střevní mikroflóra narušena a přemnoží se škodlivé mikroorganismy, dojde k narušení funkce střev. Tento stav nazýváme dysbióza neboli dysmikrobie.

Pokud člověk onemocní lehčím onemocněním, třeba angínou, na kterou lékař předepíše antibiotika, je zřejmé, že antibiotika si nevybírají, takže zničí nejen bacily, ale i ochranné mikroorganismy, načež vznikne nerovnovážný stav a sníží se tvorba imunitních buněk. Když se pak člověk setká s dalšími bacily a má oslabenou imunitu, celý proces se bude opakovat, avšak na jiném místě, a tak se z angíny může vyklubat třeba zánět močových cest, kloubů apod. Počátkem však byla dysbióza.

Příčiny dysbiózy pohledem klasické medicíny
Za nejčastějšího činitele se považuje užívání antibiotik. Dalším nešvarem současnosti je to, že se antibiotika nadužívají, aniž by se důsledně řešila obnova střevní mikroflóry. Jak jsem výše zmínila, užíváním antibiotik se může člověk dostat do začarovaného kruhu, který vede k oslabení imunity, a tudíž i větší nemocnosti. Dysbiózu může vyvolat i konzumace jiných léků, například hormonálních, antikoncepce apod. Významnou roli hraje také stres a chybné stravovací návyky.

Příčiny dysbiózy pohledem alternativní medicíny
Tradiční čínská medicína na rozdíl od té klasické klade velký důraz na správné stravování a zdravé střevo, proto je jeho čistota a vyvážený stav považován za pilíř zdraví. Pokud je imunitní systém přetížen a tělo je zaplaveno toxiny, vzniká mnoho různých onemocnění. Málokoho by tak napadlo, že kupříkladu za zvýšenou kazivost zubů, různými nemocemi kůže, kloubů, dýchacích cest či infekcemi stojí stav našeho střeva.

Řešením je nastolit ve střevu symbiózu a snažit se ji udržovat. Pokud se rychlým a jednoduchým způsobem chcete dozvědět něco málo o vašem zdravotním stavu, doporučuji si pořídit indikátorové pH papírky (5,0–9,0) měřící pH moči. Jsou lékaři, kteří na zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny nevěří, i když překyselení organismu lze změřit právě zmíněnými pH papírky. Experiment si může na sobě provést každý. Při nesprávném stravování, plném polotovarů apod. je organizmus překyselený, naopak při konzumaci velkého podílu zeleniny a průmyslově nezpracovaných přírodních kvalitních produktů je pH moči zásadité.

Pokud trpíte zdravotními obtížemi, je něco „shnilého" pravděpodobně ve střevu. Posílit střevo můžeme kombinací probiotik a prebiotik. Prebiotika jsou nevstřebatelné složky potravy, jako je vláknina apod., a najdeme je v rostlinách a plodech, především však v syrovém stavu. Probiotika jsou živé mikroorganismy, bakterie z kvašení. Využijte tedy tohoto času, kdy probiotický burčák bublá, naložte si pořádnou porci čerstvých probiotik, přidejte k tomu golfovou pohodu a užijte si života ve zdraví!

Text: Magda Jochmanová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...