koloJe zajímavé sledovat, jak tělo důmyslně pracuje. V dnešní době převládá všeobecná tendence zaměřovat pozornost na následky než na příčiny. Je to vcelku logické, požáru si člověk všimne spíš než nevinně tvářícího se doutnajícího uhlíku. Pozitivní na tom je, že máme možnosti, jak ten blížící se požár rozpoznat, a že je stále více lidí ochotných tyto „hořlavé" situace nerozdmýchávat. Dnes se mrkneme na lymfu, takovou nenápadnou nymfu, která roztančí naše zdraví.

Co to je lymfa?
Od metafor přejdeme rovnou k realitě a řekneme si, co vlastně lymfa je. Lymfa je tekutina zvaná míza, která podobně jako krevní systém koluje v lymfatickém systému. Ten tvoří spousta cév, a především centra lymfatických uzlin, které fungují jako filtry a očišťují tělo od odpadu. Mezi takový odpad patří bakterie, soli, některé buňky, přebytky hormonů, chemické látky ze stravy apod. Lymfě také škodí stres, nepravidelná životospráva či přecházení nemocí. Jakákoli životní disharmonie do běžného života nepatří, lymfě neprospívá a má tím pádem neblahý dopad i na celkovou imunitu.

Jak se projevuje „nespokojená" lymfa?
Pokud někdo trpí na otoky, nadýmání, mívá křeče nebo je obézní, a i přes veškeré úsilí ne a ne zhubnout, může to být právě problém s lymfou. Otoky vznikají nahromaděním přebytečné tekutiny ve tkáních, která pak na sebe váže toxiny. Abyste si mohli lépe představit, co se v těle děje, tak je to podobné, jako byste chtěli lít kapalinu do již plné nádoby. Co se v takovém případě stane, je nabíledni, nádoba přeteče a čím déle tento stav trvá, tím úpěnlivěji vydává lymfa varovné signály, které se v případě nevyslyšení přetavují do zmíněných otoků nebo různých jiných onemocnění. Proto je více než nutné jakýkoli neobvyklý stav nepodceňovat.

Jak lymfu rozproudíme?
Už asi tušíte, že vám nejspíš doporučím „ohranou písničku", tedy pardon, zdravou stravu, ale je toho mnohem víc. Lymfu skvěle podporuje sport jako takový. Pokud potřebujeme lymfu nastartovat, báječně se hodí chůze, což golf beze zbytku poskytuje. Dále plavání, cyklistika, jóga a podobně, prostě veškeré plynulé či vytrvalostní sporty, bez větších silových zátěží. Pomáhá také stoj na hlavě či alespoň hluboký předklon.
Pomoci lymfě můžeme i jarní očistnou kúrou (poraďte se se svým lékařem). Příroda je také naším skvělým pomocníkem, například výtažek z echinacey je dobrý na otoky uzlin v souvislosti s infekcemi. Pokud jste spíše na čaj, dopřejte si listy a natě svízele syřišťového (15 g listu přelijte 0,5 litrem vroucí vody, louhujte 10 minut a pijte 3x denně před jídlem) nebo krtičníku hlíznatého (15 g dejte do 1 litru studené vody, povařte, 15 minut louhujte a pijte 3x denně před jídlem). Vyměšování nečistot a hlenů podporují i mladé jedlové výhonky a pupeny (stačí jen 2–3 lžíce odvaru denně).

Velmi účinné jsou také obklady v oblasti podpaží a třísel. Pro ty se výborně hodí pomačkaná nať z vlaštovičníku, kterou převažte plátnem a nechte působit přes noc. Dalším tipem je pomleté řecké seno, stejně tak i majoránka nebo kakost smrdutý či devětsil lékařský. Vhodných bylin je daleko víc, jistě si v případě potřeby najdete tu pravou.
Můžete si také dopřát relax a podstoupit speciální lymfo-masáž (ruční nebo přístrojem) s vhodným bylinným olejem nebo koupel, nejlépe z břízy a kaštanu. Báječné je i saunování. Komu však sauna nevyhovuje, může si lymfu rozproudit střídáním teplé a studené sprchy. O všech uvedených postupech se poraďte se svým lékařem. A pamatujte, že normální je být zdravý – tak ať zdravím jen „lymfíte".

Text: Magda Jochmanová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...