EnzymPro někoho je stáří v nedohledném horizontu, další se k němu přibližuje nebo ho už prožívá společně s různými aspekty, které stáří může přinášet. Nicméně všechny věkové kategorie mají jedno společné, a to otázku kvality či množství enzymů. Právě ty jsou takovým „šémem" pro naše zdravé bytí. Po narození dostáváme velkou dávku tělu vlastních enzymů a záleží jen na nás, jak si životním stylem jejich využití rozvrhneme na celý život.

Vím, pro mladé věk nic neznamená. Ovšem právě mladí lidé mají v rukou klíč pro kvalitní stáří. Věk dožití se neustále prodlužuje, ale častokrát je to na úkor kvality života samotného. Ano, jsou mezi námi „čupr" senioři, ale dle statistik spíše v populaci převažují senioři, kteří se neustále potýkají s různými nemocemi. Častokrát od těch mladších slýchávám větu: „Než tohle, to mě raději odstřelte!" Ale než přenášet zodpovědnost za své stáří na druhé a vybízet ke střílení, je lepší to vzít pořádně do svých rukou, dokud je čas. A trocha toho času je vždy.

Jednou z příčin stárnutí či propuknutí nějaké nemoci je nedostatek tělu vlastních enzymů. Když vezmeme v potaz, že se člověk skládá až ze sta bilionů buněk a během dne proběhne na dvě stě milionů chemických procesů, tak to zní velkolepě. A každý ten proces je právě řízen a regulován enzymem, které si tělo pro tento účel vytváří. Enzymy navíc pracují organizovaně, vzájemně se „překrývajícím" způsobem, takže stačí aktivovat jeden a v návaznosti na to se jako lavina aktivují i další enzymy.
Pokud není s enzymy vše v pořádku, nebo je jich dokonce nedostatek, vznikají onemocnění, nejčastěji ta civilizační. A světové statistiky bohužel uvádí, že nedostatkem vitálních látek trpí více než 80 % procent lidí.

Tělo je úžasné ve své odolnosti. Jen pomysleme, co s ním kolikrát děláme, co všechno do něj dáváme, a ono stále šlape dál. Pokorně a bez reptání vše zpracovává a snaží se o co nejlepší výkon, až pak někdy nastane okamžik, kdy už nemá z čeho brát. Ale pomysleme, co by se dělo, kdyby tělo nebylo tak pokorné a bylo více rebelské a dávalo nám častěji a okamžitě najevo svou nelibost, a to nejen v případě, kdy to přeženeme s alkoholem. To by se děly, panečku, věci!
To už bychom si hned tak nedovolili naládovat se vším možným, protože by nám bylo stejně tak špatně, jako tomu zlému psu v pohádce Josefa Čapka „Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort". Nechtěli bychom se svíjet v bolestech, a tak bychom si příště dali pozor. Bohužel, „kdyby" není zaklínací slovíčko a nijak nám nepomůže, spíš jen oddaluje výbuch odjištěné bomby. Na druhou stranu, je skvělé sledovat, že čím dál více lidí tuto souvislost vnímá a žije podle toho.

Jak tedy tělo, potažmo své vlastní enzymy podpořit? Naštěstí to není tak složité. Fermentovanými vegetariánskými potravinami, pokud možno bez zatížení pesticidy, pomocí živých mikroorganismů a samozřejmě zdravým životním stylem jako takovým. A nesmíme zapomenout na pravidelný pohyb. Ale to se náruživým golfistům naštěstí nemůže stát.
Dále je třeba brát v potaz, že každý chemický lék či chemické polotovary enzymy blokují a uvádějí tělo do nerovnováhy. Pokud už máme svých vlastních enzymů poskrovnu, je možné je dodávat suplementárně, ale vše má svá omezení. Pakliže je tělo nemocné, je častokrát znemožněno, aby enzymy či vitamíny v dostatečné míře přijímalo.
Člověk se tak může ocitnout v začarovaném kruhu. Dopuje se vitamíny či enzymy, ale ty se v těle nemohou dostatečně rozvinout. Nezanedbatelným negativem je také to, že syntetické (uměle vytvořené) suplementy tělo přijímá jen s obtížemi, neboť jim chybí důležité bioaktivní složky, a navíc nabízené preparáty obvykle obsahují jen několik enzymů, ale člověk jich denně využívá na 10 000! Zaměřte se proto raději na přírodní zdroje enzymů a užívejte si života plnými doušky. A vězte, že zdravý životní styl nemusí být nutně asketický.

Text: Magda Jochmanová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...