JorJordan Spieth vloni zažil skvělou sezonu, kterou pečetil 2 448. patem na poslední jamce Tour Championship. Ze dvou a půl metru se snad ani nemohl mýlit, neboť právě v této činnosti konkurenci výrazně převyšoval. Dominoval zejména v úspěšnosti jednopatů, když proměnil 44,3 % případů. Kde hledat kouzlo Jordanovy převahy na greenech? Při pozorování jeho patovacího úderu lze vystopovat několik klíčových záležitostí. Chcete-li snížit počet trojpatů a zapisovat více birdie, třeba vám následující rady přijdou vhod.

1. Nápřah
Základem úspěchu je rychlost hlavy hole. Od míče hůl odtahuje rychle, čímž se diametrálně liší od hráčů preferujících tzv. low-and-slow (nízké a pomalé) odtažení. Pomalý nápřah dost často ústí v krátký nápřah s následnou přemírou akcelerace do úderu či „naražení" hole do míčku, což zároveň „zabíjí" pocit při kontaktu. Navíc je v takovém případě takřka nemožné přivést úderovou plochu k míči kolmo.
A právě to je jeden z klíčových předpokladů. Zkuste po vzoru Jordana svižné odtažení, kterým nápřah prodloužíte, nicméně švihejte plynule. Určitě tak zvýšíte procento své úspěšnosti.

2. Dopředný pohyb
Při vedení hole do úderu využijte gravitaci. Jordan jednoduše nechá hlavu vést její vahou, žádné „vrážení" do míčku. Umožní mu to vždy stejně silný úder, který podpoří rolování míčku, a to bez ohledu na délku úderu. Tím zároveň získává kontrolu nad délkou patu.

3. Rychlost a sebedůvěra
Zkuste si tipnout, kolik trojpatů Spieth vloni zahrál? Na 1 584 jamkách jich bylo jen 38! Kde se skrývá taková konzistence? Každý pat čte s ohledem na rychlost, s níž potřebuje udeřit míček, od přejetí přední hrany greenu až po jeho zapadnutí do jamky. Jakmile si zvolí odpovídající rychlost, pak už spoléhá jen na své instinkty, věří, že se rozhodl správně.
Zbaví se tak veškerých pochyb, které by mohly vést ke zpomalení hlavy hole, korekcím patu rukama či k yipsu. Na greenech si počíná se sebevědomím, jaké jsme neviděli od dob Tigera Woodse. Osvojte si jeho mentální rozpoložení. Nemusíte proměnit každý pat, ale pokud se koncentruje na rychlost, zlepšení se dříve nebo později dostaví.

Foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...