KroviJedna z nejčastějších chyb, které se dopouštějí rekreační golfistky a golfisté, je chybná strategie při volbě hole. Je to také jedna z chyb „nejdražších" z hlediska škod na skóre.

Za oněch více než 40 let strávených na golfu a okolo golfu vídám tu chybu stále znovu. Rekreační hráč zahraje ránu z odpaliště do hustého rafu. Když hodnotí volbu hole a rány, tak vnímá pouze vzdálenost ke greenu, kterou „dluží". A podle toho vybere hůl, třeba dřevo číslo 3. Protože si myslí, že je nutno překonat oněch cca 190 metrů ke greenu tou nejdelší holí, kterou má k dispozici. Opakovaně jsem se ptal různých golfistek a golfistů, když chtěli hrát dřevo z rafu nebo z prohlubně po řízku či z nějaké jiné problematické polohy: „Proč nehrajete raději nějaké střední železo do výhodné a bezpečné pozice?" Odpověď je vždy stejná: „Vždyť je to přece ke greenu daleko!"

Asi sami víte, jak končí tyto heroické pokusy amatérů „dohnat" chybějící délku volbou nevhodné hole. Vědci z oboru behaviorální psychologie a behaviorální ekonomie mají už tenhle problém popsaný. Ta naivita a hloupost jsou zabudovány v našich mozcích. Ale lze na to nebezpečné pokušení vyzrát. Když bude váš míček v rafu nebo prostě v nedobré poloze, která nenabízí jistotu pro ránu dřevem, nadechněte se, napijte se vody a pečlivě si prohlédněte profil ferveje a změřte vzdálenost ke greenu. Pak vezměte třeba železo 6 nebo 7 a přihrajte si na jistotu do vzdálenosti, kterou máte rádi a ze které máte vysokou pravděpodobnost, že další ránou zasáhnete jamkoviště.

Takováto „oběť" se z hlediska statistiky tvorby skóre vyplatí. Zapamatujte si, že volbu hole nikdy neurčuje vzdálenost chybějící ke greenu, nýbrž poloha míčku a vztah jeho polohy k profilu ferveje a k jejím nástrahám. I když se zdá, že „hamtavost" se v některých oblastech života vyplácí, v golfu platí názor Françoise de La Rochefoucauld, že skromnost zvyšuje důstojnost.

Text: Ondřej Kašina


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...