jota

ZdraviV dnešní době není problém najít relevantní informace týkající se zdravého životního stylu, ale už mnohem méně vyvěrají na povrch informace o tom, co se nám dostává doslova pod kůži. Tím nemám na mysli smog nebo jiné „moderní" nečistoty, ale kosmetiku a kosmetické krémy, různé mycí gely, šampóny apod. Tuto množinu produktů budu dále v textu uvádět jako „kosmetické".

Jistě jste si všimli, že na kosmetických produktech je uváděn hustě popsaný text, plný chemických výrazů, které laikovi (pokud nepátrá) nic neřeknou. Mnohdy jen mávneme rukou a spoléháme, že nás systém ochrání. Občas ale na povrch prosáknou informace o různých škodlivých látkách, které se pak zakazují nebo na ně výrobci sami reagují rychleji než legislativa a dělají si z toho reklamu, kdy na výrobcích uvádějí slogany jako: „Bez BPA" či „Bez konzervantů" apod.

Ale zpět ke složení (ingredients neboli INCI). Názvy látek nejsou uvedeny náhodně nebo podle abecedy, nýbrž podle největšího procenta zastoupení. A co je velmi zajímavé, složky, jejichž množství je v produktu pod 1 %, se mohou uvádět v libovolném pořadí. Co z toho plyne? Výrobce může lákavé složky řadit do výhodnější pozice. Stačí, když do produktu „kápne" trochu extraktu z populární rostliny (i 0,01%) a nějaký konzervant, kterého použije 0,9 %, pak může klidně šoupnout na konec seznamu.
Nemluvě o tom, že je reklama na kosmetické produkty častokrát postavena na určité přírodní látce, takže se pak jeví, jako že je přímo „nadupaný" velkým množstvím výtažků z rostlin, ale ve finále může přírodní složka činit pouze 1 %. Je třeba také vědět, že se chemické látky nebo sloučeniny v rámci EU uvádějí v angličtině a přírodní složky v latině.

Zde je výčet složek, které se v převážné většině kosmetických produktů vyskytují:
Silikony – jedná se o sloučeniny křemíku a mají koncovku –icone, –icon, -silanol, -silane, -siloxane. Jde o složky na bázi silikonu. Sice se skvěle roztírají, ale jinak nejsou pro pokožku příliš příznivé, jelikož ji ucpávají a vysušují. Kdo smýšlí ekologicky, měl by vědět, že tyto látky nejsou v přírodě rozložitelné. Čističky si s nimi neví rady, a tak končí ve vodních plochách, rybách a následně u nás na talíři.

Syntetické složky – mají koncovkou –eth a předponou PEG nebo PPG a neexistuje žádná studie, která by uváděla, jak se v našem těle chovají. V přírodě se velmi těžko rozkládají.

Konzervanty – v dnešní době nejsou moc „in", i když existují přírodní a neškodné typy. Jistě jste však slyšeli o zdraví nepříznivých parabenech; zde jako pomůcka pro rozklíčování tohoto typu konzervantu postačí předpony phenyl-, methyl-, otyl- a označení butyl-paraben. Dalších používaných, ne zcela pro pokožku příznivých chemických konzervantů je však celá řada (např. triclosan, formaldehyd a jeho sloučeniny, BHA, BHT, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Methenamine, Quaternium-15, atd).

Tenzidy – povrchově aktivní látky usnadňující rozpouštění a odstraňování nečistot. Některé neškodí (např. sodium coco sulfate), jiné patří mezi škodlivé (DEA, MEA a TEA), neboť dráždí, vyvolávají kožní záněty a hromadí se ve vnitřních orgánech a mozku. Dále to jsou pak sulfáty SLS/SLES, hojně se vyskytující v gelech a šamponech, které pokožku velmi dráždí a vysušují.

Soli hliníku – „Hliník se sice odstěhoval do Humpolce", ale jeho soli jsou stále mezi námi, i když některé jsou bezpečné (Potassium alum či Aluminum hydroxid), existují i škodlivé (Aluminum sesquichlorohydrate, Aluminum Lactate, Aluminum Chlorohydrate, Aluminum chlorid, Octenylsuccinate nebo Aluminum Starch) a můžeme je najít v deodorantech pro aplikaci do podpaždí.

Chemické filtry a nanočástice – tyto složky najdeme převážně v přípravcích na opalování a podle posledních studií mohou narušovat hormonální rovnováhu nebo poškodit DNA. Nehledě na to, že svět nanočástic teprve objevujeme, takže nikdo netuší, co mohou v těle vyvolat.

Výčet různých složek, ať už prospěšných či škodlivých, s jejich podrobným popisem by vydal na tlustou knihu, tolik prostoru však nemám. Tak se alespoň závěrem zaměřím na to pozitivní. Vše nahrává tomu, vsadit karty na přírodní kosmetické produkty, opatřené certifikáty jako EcoCert, BDIH, CPK, NaTrue, nebo si své kosmetické přírodní produkty prostě vyrobte sami, internet je plný receptů. Mějte zdraví ve svých rukou a nebuďte pokusnými králíky!

Text: Magda Jochmanová


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...