primerNaše doba přeje žvanilům a šarlatánům, kteří se úspěšně živí pronášením či psaním komplikovaných a nesrozumitelných návodů, jak dělat téměř cokoliv. Nejznámější český neuropsycholog F. Koukolík tomuto nešvaru věnoval knihu Bulšit. „Žvanilové se nás snaží přesvědčit projevy, ohromit reklamou, propagandou, utáhnout pseudovědou a příliš se nezabývají skutečností. Žvanil přehání, vtipkuje, rád se zdobí citáty. Je okázalý, nabízí fanatismus, pověrčivost a prázdnotu."

Americký autor libanonského původu N. N. Taleb tuto kategorii nezodpovědných mluvků popsal jako IAD – Intelektuálové, ale debilové. Navzdory tomuto neblahému trendu lze dosud objevit několik skutečných odborníků, kteří své znalosti získali nasazováním vlastní kůže v praxi a jsou obdařeni vzácnou schopností vyjádřit své zkušenosti stručně a zemitým jazykem.
V golfu je jedním z nejzajímavějších jadrných glosátorů Lee Trevino (vítěz 6 majorů, dvojnásobný šampion Masters). Z jeho lapidárních „mouder" připomenu třeba tohle: „Co je to být pod tlakem poznáte, až když hrajete o prachy za pět dolarů každou jamku a v kapse máte jen dva dolary." Ale Lee Trevino dokázal vtipně vyložit i některé velmi důležité principy golfové herní techniky. Za velmi užitečný pokládám jeho příměr o oslu a vozíku, který krásně osvětluje mechaniku hru s wedgemi.

„Když hrajete přihrávku wedží, tak si představte, že jste osel, který táhne vozík," radí Lee Trevino. „Kdyby ten osel náhle zastavil, tak mu ten vozík přejede zadek. I při krátké hře wedží musíte rotovat tělem směrem k cíli, protože vy jste ten osel a vaše hůl ten vozík. Když předčasně zastavíte otáčení těla, hůl vás dostihne a předběhne a vyjde z toho špatná rána."
Opravdu geniálně jednoduchý a srozumitelný příměr. Většina rekreačních hráčů se otáčí během švihu s drajvrem, s dřevy a delšími železy, ale při delikátních ranách s wedgemi mají tělo příliš statické, nedotočí se dostatečně směrem k cíli a tím zničí rytmus a přesnost rány. Až budete příště hrát na green wedží, připomeňte si, že jste oslové a nechcete, aby vás přejel vozík!

Jen blbec věří, že zazáří na hřišti, které nezná
Dalším slavným golfistou, jenž dokázal složitá tajemství naší hry vyjádřit šťavnatě a výstižně, byl Fuzzy Zoeller (vítěz Masters a US Open). Jeho průpovídku věnuji všem rekreačním golfistům, kteří naivně věří, že lze nějaké hřiště, kde jsou poprvé, zvládnout velmi dobře.
„Jen blbec může věřit, že přechytračí hřiště, které nezná. Když jsem v takové situaci, tak prostě věřím místnímu keddymu, který to má v malíčku. Nastavím ruku, aby mi podal správnou hůl, a zeptám se, jak moc mám míček udeřit. To je všechno."

Občas si dělám legraci z kategorie „všudehrálů", kteří za nejvyšší metu považují odehrát co nejvíce dosud nenavštívených hřišť. Abych však k nim byl spravedlivý, musím dodat, že mají právo na takového koníčka, pokud ovšem v hloubi duše nedoufají, že na neznámém hřišti zazáří.
Až si tedy dopřejete tu radost navštívit hřiště, kde jste dosud nebyli, vzpomeňte si na Fuzzy Zoellera. Buďte vnímaví, snažte se zapamatovat překážky, délky a zvláštnosti toho hřiště. To je vklad pro příští hru. Ale raději nemějte přehnaná očekávání, že jim hned napoprvé „ten plácek rozstřílíte".

Nepřeplňte svůj „kufr švihových myšlenek"
Krásně stručné, vtipné a užitečné rady dokázali v golfu vyslovit nejen jeho velmistři, ale rovněž rekreanti, kteří měli dostatek proslulosti, aby se na jejich „bonmoty" nezapomnělo. Za užitečný považuji komentář amerického spisovatele Johna Updika: „Golfový švih amatérů je jako kufr, do kterého se snaží zabalit příliš mnoho věcí."

Jack Nicklaus byl přesvědčený, že profesionální golfista dokáže před ránou zvládnout maximálně tři až čtyři „švihové myšlenky" během předúderové rutiny. Rekreační golfista riskuje, pokud počet jeho švihových myšlenek přesáhne dvě.
Rozsah tohoto žánru mi nedovoluje, abych dostatečně popsal význam předúderové rutiny každého golfisty. V každém případě je velmi individuální a je žádoucí dodržovat tu svoji, která se ustálila a osvědčila. Jeden z mála faktorů, který lze označit jako společný pro všechny předúderové rutiny, je naprostá nutnost omezit „počet krámů, který se snažíte nacpat do toho kufru".
Je opravdu těžké v rámci předúderové rutiny udílet univerzální rady, snad bych jen dodal, že stačí si ideální ránu pečlivě vizualizovat (promítnout před vnitřním zrakem) a potom se donutit k dodržení všech úhlů těla během švihu.

Text: Ondřej Kašina
Foto: FootJoy


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...