Nelly Korda patří dlouhodobě mezi nejdelší hráčky a obecně odborníci oceňují její plynulý švih. Pojďme tedy načerpat inspiraci z její hry drajvrem, poodhalíme vám pár klíčových aspektů, který by i vám mohly pomoci prodloužit vaše odpaly.
1. Spouštění hole
Už jste určitě slyšeli mnohokrát, že downswing začíná odspodu, vede jej dolní část těla, horní část na tento pohyb reaguje. Je tomu tak, ale... Nohy a dolní část těla jsou skutečně aktivní, ale to samé platí i pro paže a ramena. Každý golfový švih tvoří dva základní pohyby: rotace trupu, zatímco paže švihají nahoru a dolů. Během nápřahu se jedná o vzestupný pohyb paží, který se děje automaticky, ale korespondující část spouštění hole dolů (downswing), při níž jdou paže dolů, se už tak přirozeně neděje, zvlášť pokud se výrazně soustředíte na dolní část těla.
Rozdělíme-li si spouštění hole do dvou částí, pak v první vedete hůl dolů z vrcholu nápřahu, kdy využíváte pouze paže a ruce. V té chvíli si nepomáháte trupem, jednoduše jen spouštějte hůl, až ruce dosáhnou zhruba úrovně opasku. Měli byste cítit, že se vedoucí paže tře při spouštění hole o hruď.
Udržte tuto pozici sekundu až dvě, kdy jsou ruce ve výšce opasku, a přesuňte se k druhé části pohybu, kdy umožníte středu těla dělat jeho práci, rotovat přes míček, zatímco paže a ruce na tento pohyb reagují. Ačkoliv mohou zaznívat hlasy brojící proti rozdělení downswingu na tyto dvě části, proto tento případ jde o efektivní způsob, jak si uvědomit práci paží při pohybu směrem dolů.
2. Impakt
Potřebujete-li se do toho opravdu opřít a přidat nějaké ty metry, není potřeba švihat razantněji než obvykle. Místo toho při založení hole a zaujetí postoje přeneste více váhy na zadní chodidlo, přibližně 70 %. Tím si vytvoříte stabilní základnu, díky které udržíte rovnováhu. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že míček zasáhnete středem hole, zároveň jej odehrajete po vzestupné křivce, neboť máte míček před sebou. Udělíte mu i méně rotace, což se pozitivně odrazí na délce rány. Míček byste měli mít přibližně u paty předního chodidla.
A ještě jedna poznámka – svou roli sehrává i pozice vaší hlavy, udržíte-li ji vzadu, pak se hlava hole dostane do své nejnižší pozice v oblouku ještě před impaktem, takže míček zasáhne při vzestupném pohybu. A právě tohle chcete.
3. Napřímení
Trenéři často používají výraz „udržet úhly" během švihu. Zatímco při nápřahu a spouštění hole z vrcholu do úderu to pomáhá, při protažení hole po zásahu míčku na to zapomeňte. Pokud se budete snažit držet i po zásahu míčku sklon páteře, neumožníte zapojení velkých svalů nohou a hýždí, takže budete různě krčit paže a vaše celková pozice bude poněkud „šroubovaná" a nepřirozená. Výsledkem pak obvykle bývá nežádoucí šlajs.
Správně byste tlačením chodidla do země měli docílit toho, že z mírného podřepu, v němž jste při spouštění hole, se během zásahu postupně napřimujete a využitím svalů středu těla při rotaci uvolníte hůl tak, že ji vedete s dostatečnou šířkou a vyprodukujete i větší rychlost.
Foto: TaylorMade Golf
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.