extraKdyž se zeptám golfistů, co vlastně tvoří dobrý odpal, většinou se setkám se zmatenými výrazy a spoustou klišé a mýtů. Proto jsem sepsal tento krátký článek, který vám přesně řekne, co ovlivňuje, vytváří nebo způsobuje dobrou ránu.

Než začneme
Na úvod je potřeba si říci, že vše, co míček udělá, se odehraje v okamžiku odpalu, kontaktu, impaktu. V okamžiku odpalu se hůl a míček krátce setkají na ploše zhruba dvou centimetrů, které ovlivní dráhu, vzdálenost, přesnost a zakřivení letu míčku. Během tohoto okamžiku záleží na sedmi faktorech, jež jsou zodpovědné za celkový výsledek.

Faktor 1: Kontakt se zemí
Zde patrně narazíme na největší rozdíl mezi amatérem a profíkem. Když profík hraje železy, zasáhne nejprve míček a poté zem. Naopak amatér (z 95 %) nejprve zasáhne zem. Přitom správný kontakt s míčem je velmi zásadní pro kontrolu vzdálenosti, což je hlavní faktor z hlediska snížení hendikepu.

Faktor 2: Kontakt s hlavou hole
Trefujete sweet spot? Profesionálové trefují míček velmi konzistentně středem hlavy hole, kde leží ideální místo pro kontakt a správný let. Na druhou stranu amatéři většinou zasáhnou hlavu pokaždé trochu jinak, případně odpalují konzistentně špatnou částí hlavy. Ubere vám to na vzdálenosti, odpal okrajem hlavy vás také většinou přivede do velkých problémů.

Faktor 3: Směr hlavy hole
Chcete znát nejrychlejší způsob, jak zlepšit směr letu míče? Zaměřte se na kontrolu směru hlavy hole během impaktu. Existují další faktory, které ovlivňují směr letu míče, ale nastavení hlavy hole je pro směr letu míče naprosto klíčové.

Faktor 4: Rychlost hlavy hole
Vždy budete ve vzdálenosti odpalu limitováni rychlostí hole, kterou jste schopni vygenerovat. Profi hráči odpálí míček mnohem dál, protože švihají téměř o 50 % rychleji než běžní amatérští hráči. Jedno je jasné. Pokud všechny ostatní faktory švihu zachováme konstantní, potom vyšší rychlost hlavy hole rovná se větší vzdálenost.

Faktor 5: Dráha švihu
Sice můžete hrát skvělý golf s dráhou švihu, která je, řekněme, mimo ideální rovinu směřující na cíl, jak vidíme např. u Bubby Watsona, je však třeba vědět, že dráha švihu bude definovat, zda zahrajete fade nebo draw.

Faktor 6: Úhel přiblížení
Máte příliš strmý nebo naopak příliš plochý úhel přiblížení k míčku? U želez tento faktor ovlivní míru kontaktu se zemí, u driveru sníží nebo zvýší potenciál pro vzdálenost.

Faktor 7: Dynamický loft
Pokud chcete odehrát míček výš nebo naopak níž, musíte měnit dynamický loft hole. To je loft hole v okamžiku impaktu a má 60 až 85% vliv na úhel vzletu míče.

Důležitá zpráva
Jediný způsob, jak se zdokonalit v golfu, je zlepšit výše popsané faktory. Nemusíte se zlepšit ve všech. Třeba jen drobné vylepšení kontaktu s míčem udělá velké divy. Ovšem čím více z těchto faktorů umíte kontrolovat, tím lepší bude vaše hra. A to je fakt! Protože jsou to fyzikální zákony, které poroučí míčku.

Autor: Adam Young je profesionální trenér, působí v klubu Twin Lakes v Santa Barbaře, je autorem tréninkového programu The Strike Plan a úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky The Practice Manual.

Připravila: Lucie Novotná


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...