Vys zdarske-vrchyPodzimní Vysočina hraje všemi barvami. Její čistá příroda se zbarví do žluta, oranžova, ranní mlhy přidávají scenériím na autenticitě a všechno přímo vybízí k využití posledních slunečních paprsků, ať už prostřednictvím procházek, cyklovýletů nebo třeba podzimního putování za historií Vysočiny. Golf bude muset v našich zeměpisných šířkách na chvíli stranou, a tak jsme pro vás připravili několik tipů, jak se dá naplno využít podzim, ale také zima na Vysočině i bez golfu.

 

Vys sochyZa sochami Michala Olšiaka
Betonové sochy, které jsou na Vysočině rozeseté převážně v oblasti Žďárska a Bystřicka, jsou oblíbeným cílem turistů, cyklistů, a hlavně rodin s dětmi. Z betonu a pískovce je tvoří rodák ze Žďáru nad Sázavou Michal Olšiak. Prvními byly Mamlas, Mamut a Hamroň, následovány koněm, drakem, kánětem, ale třeba také Hraniční sochou Lva a Orlice. V blízkosti Svratky jich najdete hned několik a sochy – některé realističtější, jiné jasně odrážející fantazii autora – se mohou stát příjemným výletním cílem.

V srdci Žďárských vrchů, v okolí obce Tři Studně a Fryšavy pod Žákovou horou můžete spojit procházku v čisté přírodě Vysočiny s obhlídkou originálních soch, které vzbuzují nejen obdiv, ale v některých případech i kritiku, a o to víc poutají pozornost.
Ve Fryšavě pod Žákovou horou před stejnojmenným penzionem na vás čeká Houbiš – sousoší hub. O kilometr dále, v chatové osadě Yukon mezi rybníky Sykovec a Medlov, zhruba tři kilometry od Fryšavy, objevíte sochu Výra, o kilometr dále ve Třech Studních poutají pozornost Káně u hotelu Horník a Hejkal Pepino u penzionu Zátiší. Na trase necelých deseti kilometrů tak uvidíte čtyři Olšiakova díla, nasajete atmosféru žďárských lesů a také okolí známých rybníků Medlov a Sykovec stojí za návštěvu.

Vys TrebicZa památkami UNESCO a židovskou historií do Třebíče
Pokud jste si na Vysočině užili čisté přírody a sportu, další možností je vyrazit za historií, jež v tomto čistém regionu zanechala nesmazatelné stopy. Jedním takovým místem, kde se vás minulost dotýká na každém rohu je Třebíč, která od Telče, dalšího města UNESCO, leží necelých padesát kilometrů.
V Třebíči najdete jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrť v Evropě a jedinou židovskou památku UNESCO mimo území Izraele. Historii tamějšího židovského obyvatelstva dokumentuje Zadní synagoga, celá malebná čtvrť úzkých uliček a zachovalých domů a také židovský hřbitov s jedenácti tisíci hroby a nejstarším náhrobkem z roku 1631.

Vys BazilikaJedinečná bazilika
Bazilika sv. Prokopa, která přiléhá k zámku, vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu ještě stavěli chrámy podobné spíše antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání této unikátní stavby na seznam UNESCO.
Na seznamu kulturního světového dědictví figuruje také areál zámku, kde sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, které v atraktivních historických prostorách vytvořilo moderní expozice zaměřené například na dějiny původně benediktinského kláštera nebo na živou i neživou přírodu.
Vyhledávané jsou i prosincové večerní kostýmové prohlídky baziliky. Herci v dobových kostýmech představují osobnosti, které se podílely na věhlasu baziliky, a poutavým způsobem provádí návštěvníky za zvuků varhan.

Vys NovomestskoNa bílou zimu se těší „sjezdovkáři" i běžkaři
Když počasí přeje, Vysočina je hotovým rájem lyžařů i běžkařů. Krajina Českomoravské vrchoviny je typická mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v Česku.

Běžkařský ráj
Na samostatnou kapitolou je až 150 kilometrů upravovaných tratí na Novoměstsku a Žďársku, které jsou nejvyhledávanějšími běžkařskými lokalitami. Trasy jsou upravovány rolbami nebo skútry a jednoduše vás navede praktické značení. Na turistickém portále www.region-vysocina.cz/bezky najdete desítky tipů, kam na běžky vyrazit.

Kolem Fryšavy
Výchozím bodem této nenáročné trasy s malým převýšením je obec Tři Studně, kde můžete využít parkoviště před obecním úřadem. Odtud se vydáte k Fryšavě, přes místo přezdívané Fryšavský ledovec. Na loukách krytých lesem se udrží souvislá vrstva sněhu po každé oblevě, dá se tu tedy slušně lyžovat i při jarním tání. U Bradelského rybníka sjedete k Fryšavě. Obcí můžete pouze projet nebo se zastavit v některé z místních hospůdek, kde načerpáte nové síly. Poté pokračujete volnou krajinou k rozcestníku Nad Kadůvkem, kde se napojíte na lyžařskou magistrálu a kolem rybníka a kempu Medlov se vrátíte zpět do Třech Studní.

Zajímavosti na trase a v okolí
Obec Tři Studně má nejmenší náměstí na světě.
Obec Fryšavu zdobí alej javorů stříbrných.
Fryšavský ledovec
Rybník Medlov
CHKO Žďárské vrchy s pralesem Žákova hora a vrcholem Devět skal (836 metrů nad mořem)

Vzdálenosti:
Tři Studně (0 km) – U Třech Studní (0,5 km) – Fryšava (3 km) – Nad Kadůvkem (6,5 km) – Medlov (7,2 km) – Tři Studně (9 km)
Značení trasy: lyžařské KČT
Terén: pole, louky, lesní cesty
Převýšení: 65 metrů

Aktuální informace o stavu trasy ZDE:
https://lyzovani.nmnm.cz/%20nebo%20www.nmnm.eu/

Vysočina Tourism vydala celou brožuru Na běžkách po Vysočině, kde na 48 stranách najdete praktické tipy na běžkařské okruhy napříč celou Vysočinou – od Pelhřimovska po Žďársko. Ke stažení ZDE
http://www.vysocinounakole.cz/prilohy/106_NA_BEZKACH_PO_VYSOCINE.pdf

Vys loga all


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...