marianky-750Organizovaný český golf slaví letos 90 let, ale první golfová hřiště existovala mnohem dříve, dokonce ještě před vznikem samostatného Československa. Centrem všeho golfového dění tehdy byly západní Čechy, ale později se přidala i další místa. Víte, kde se v tuzemsku hrálo vůbec nejdříve? Na počátku byly Karlovy Vary a Mariánské Lázně (na snímku). Zcela nejdříve se hrálo už v roce 1904 v Karlovy Varech u řeky Teplá. Ale ve stejné době se začalo s budováním hřiště v Mariánských Lázních, které slouží golfistům dodnes. Nutno však dodat, že v obou případech klientelu tvořili především lázeňští hosté ze zahraničí, tuzemských hráčů bylo v té době naprosté minimum.

Mariánskolázeňské hřiště se oficiálně otevřelo v roce 1905 a byla to velká sláva, dorazil i anglický král Edward VII. Takřka čtvrtstoletí se zde hrálo pouze na devíti jamkách, od roku 1929 je hřiště osmnáctijamkové a zůstalo vesměs v původní podobě, jen dvě jamky se změnily v roce 1978.

V Karlových Varech se tamní golfisté časem přestěhovali, koncem dvacátých let se začalo stavět hřiště u obce Olšová Vrata, které se také zachovalo až do dnešních dnů. Hřiště bylo dokončeno v roce 1932, oficiálně však bylo předáno do užívání o tři roky později.

V druhé polovině první dekády 20. století se podle historiků hrávalo také ve Františkových Lázních, ale tamní devítka podle všeho zanikla už v průběhu první světové války.

Text: Petr Halaburda, zdroj: cgf.cz

Více o golfu v Mariánských Lázních
https://www.golfml.cz/

Více o golfu v Karlových Varech
https://www.golfresort.cz/

Více o golfu ve Františkových Lázních
https://www.gr-fl.cz/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...