TelcI tak můžeme smýšlet o hřišti nedaleko Telče. Jedná se totiž o jediný osmnáctijamkový resort na Vysočině. Je to přednost? Pokud jde o konkurenci, pak každopádně. I když platí otřepané, že „každá strana má dvě mince". Hřiště netrpí konkurencí okolních osmnáctek, jenže který golfový cestovatel se na dovolené spokojí s návštěvou jediného hřiště! Tolik druhá strana mince. Pestřejší golfový program budete skládat obtížněji. Rozhodně by vás to však nemělo odradit.

Takový prodloužený víkend spojený s návštěvou Telče není k zahození. Dost možná jím totiž zabodujete i u nesportující části rodiny. Město i okolí má co nabídnout a hřiště s ním také čile spolupracuje. Jen namátkou můžeme jmenovat hrady Štamberk, Landštejn, Roštejn či státní zámek Telč, jste-li vyznavači aktivnějšího životního stylu, co takhle výšlap na Javořici či rozhlednu v Oslednicích?

Proti proudu času
V Telči se hraje už od roku 2005, historie je však vcelku barvitá. Resort několikrát prošel řadou změn, tu byl součástí většího celku, tu se štěpil, krystalizovala jak jeho podoba, tak záměr provozovatelů, až si ho v letošním roce pronajal Ing. Daniel Bagín. Ten má mimochodem pod dohledem i písecké hřiště.
Širší zázemí dotváří opodál stojící hotel Šiškův mlýn, dříve nedílná součást resortu, kde můžete nocovat a hned po ránu vyrazit za hrou. K prvnímu odpališti to máte jen pár kroků.

Z herního hlediska podstatné změny nastaly roku 2012, kdy se upravil sled jamek a par díky prodloužení druhé jamky dosáhl hodnoty 73. Ačkoliv z vlastní zkušenosti znám jenom současnou podobu hřiště, dovolím si tvrdit, že šlo o změnu k lepšímu. Závěr tak pěkně graduje. Šplháte, klesáte, to celé dvakrát, přičemž musíte prokázat jak přesnost, odvahu i kus představivosti.
Ještě předtím, než se však spustíte z odpaliště patnácté jamky dosti úzkou cestou dolů, chvíli se rozhlížejte, okolí se před vámi z nejvyššího místa hřiště nádherně otevírá.

Pestrá skladba jamek
Úvodní jamky vás pěkně dostanou do hry. Střídají se delší i kratší dráhy v otevřené části hřišti, kde se může o slovo výraznou měrou přihlásit vítr. Zajímavou zkoušku představuje již zmiňovaná dvojka. Dříve dlouhý třípar se nyní hraje na čtyři údery a 217 metrů ze žlutých odpališť přímo volá po atakování greenu první ranou. Ovšem vodní překážka před greenem je nevyzpytatelná, a tak pozorně zvažujte, zda přece jen není lepší vrabec v hrsti...
Následující jamky vás možná trochu ukolébají, zčásti běží po rovině, místy pozvolna plynule stoupáte i klesáte. V samotném závěru úvodní devítky však náhle zbystříte pozornost. Ostřejší pravý dogleg vyžaduje dlouhý i přesný odpal, ideálně do levé části dráhy, abyste si otevřeli prostor pro úder do greenu. Ten sice není záludný, ale rozhodně vás nečeká krátká rána.

Jedna z nejzajímavější jamek hřiště dříve celou procházku zakončila, dnes se hraje jako dvanáctá v pořadí. Pálíte z lehce vyvýšeného odpaliště přes nečesanou rokli, jíž protéká potok, na druhou část ferveje, stáčející se takřka pod pravým úhlem doleva. Dráha vede z kopce, takže hrajete-li delší holí, hrozí, že míček na malém greenu nezastaví, v krajním případě může sjet po svahu až do lesa.
Následuje cesta směrem ke klubovně a kondičně výrazně náročnější pasáž s povedeným závěrem.

Nový provozovatel restaurace
Eskapády zažila i zdejší restaurace, jež je součástí klubového domu. „Je pravda, že jsme si u nás vyzkoušeli už opravdu vše, co se týče provozování restaurace. Bohužel jak mnozí ví, restaurace na golfu, zvláště pokud mají svého provozovatele, jsou řehole," objasňuje Kateřina Březinová. Ta nad telčským resortem bdí už déle než dvanáct let a v minulosti měla na starost jak hřiště, tak hotel.
Dnes už velí „pouze" hřišti, i když to pouze berte s rezervou. I ona cítila, že restauraci je třeba posunout dál. „Tři roky byla vedena z hotelu, avšak ohlasy a chod restaurace nebyly nijak chvalitebné. Letos si provoz vzali do nájmu dva mladí lidé, kteří zároveň zajišťují bar a kuchyni. Oba jsou z golfového prostředí, tudíž znají požadavky jak členů, tak turnajových hráčů, což nám usnadňuje hodně práce. A navíc opět pozorujeme nárůst strávníků nejen z golfového prostředí," pochvaluje si telčská manažerka.

Nový provozovatel restaurace vyslyšel i její dávnou prosbu související s vytížením altánu na hřišti tak, aby bylo možné nabízet občerstvení i v průběhu hry. Zatím jej testují na turnajích, a to s velkým úspěchem! Aby také ne, když si účastníci mohou dopřát chlazené nápoje, točené pivečko, maso přímo z udírny a jiné pochoutky. „Věřím, že se nám podaří nalézt společnou cestu a klubovna i s restaurací budou zase fungovat jako celek," přeji si stálice resortu.

Vstříc každému
K telčské osmnáctce lze přistupovat různě. Na své si tu přijdou jak sportovně ladění golfisté, na něž tu čeká pár „špeků" a kteří občas rádi zariskují, nezklame však ani začínající a méně zkušené hráče, byť je některé jamky mohou zprvu zastrašit. Třeba taková patnáctka, kde se vám na odpališti sevře hrdlo, nebo hned vzápětí tříparová šestnáctka s dlouhou vodní překážkou a greenem stráženým dvěma bankry v přední části.
Greeny pěkně běhají, pocitově kolem osmičky, což je pro rekreační hru příjemné. Obecně jsou dráhy relativně otevřené a skýtají poměrně velkorysý prostor pro stranové odchylky. To už to musíte opravdu přehnat, aby vás raf pořádně „kousl". Nicméně, jak už to v golfu chodí, přílišná opovážlivost se trestá, a tak chcete-li si hru užít a přinést i pěkné číslo, hrajte s pokorou a netlačte zbytečně na pilu.

Kubová politika je zjevná – vítán je tu každý. Začínající golfista či nehráč může do boje v doprovodu zkušeného spoluhráče. A vítáni jsou i vaši čtyřnozí miláčci. To vše jen dokresluje pohodu, která vás na Vysočině obklopí.
Nezajímavá není ani cena fee, kterou si můžete ponížit díky řadě speciálních akcí (viz rastr). „Pořádáme dětské kurzy pro začátečníky a pokročilé, během letních prázdnin organizujeme příměstské tábory s výukou angličtiny," vyjmenovává další z aktivit Kateřina Březinová a jedním dechem dodává, že zde kořeny zapustil také oblíbený balíček „Jdi na golf", v jehož rámci zájemce za 990 Kč obdrží tři golfové hole, dvě lekce s trenérem i míčky na trénink a hřiště. A pak že je golf drahý sport... Kdo chce, cestu si k němu najde. Tak proč si nenajít i cestu do Telče!

Převzato z časopisu GOLF 7/2017
Text: Petra Prouzová, foto:archiv GR Telč


UŽITEČNÉ INFORMACE
Adresa: Vanov 21, 588 56 Telč
Tel.: +420 724 322 763
Web: www.golftelc.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 49°12'28'' N | 15°24'36'' E
Rok otevření: 2005
Služby: driving range | chipping & putting green | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | restaurace | ubytování
Počet jamek: 18 | Par: 73
Délka (m): 6 263 (bílá) | 5 966 (žlutá) | 5 518 (modrá) | 5 197 (červená)
Green fee: 700–900 (po–pá) | 1 200 Kč (so–ne)

SPECIÁLNÍ AKCE
Flight za 1 900 Kč
Uplatnění: pondělí až pátek od 8.00 do 13.00

Sunset fee od 15.00
Platí: středa až pátek za 700 Kč sobota , sobota, neděla a svátky za 900 Kč

Free fee HCP Day´s
Termín: každý čtvrtek vyjma komerční akce, starty libovolně v průběhu celého dne
Fee+startovné se svačinou pro nečleny: 490 Kč


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...