Ceska-Lipa-ilu1-750Osmnáctka v České Lípě letos rozšířila už tak bohatý zástup hřišť figurujících v projektu Jedno fee – dva hráči, což byl i ten nejlepší důvod vyzpovídat prezidenta klubu a zároveň i jeho majitele Ivana Solfronka.

Česká Lípa stále patří mezi novější golfové resorty. Když byste se ohlédl do minulosti a vrátil se k úplným začátkům, jak byste zhodnotil dosavadní vývoj?

Od otevření v roce 2016 jsme asi neměli běžnou sezonu. Kompletních osmnáct jamek jsme otvírali v polovině sezony, její zbývající část byla vysloveně seznamovací. Roku 2017 jsme dávali golfové veřejnosti a promotérům turnajů v ČR vědět, že je zde nový resort. O rok později nás, podobně jako většinu resortů, zastihlo obrovské sucho, takže tuto sezonu provázela spíše snaha o zachování hracích ploch. Vybudovali jsme tři nové rybníky a v 2019 jsme pracovali na image resortu. A vloni zase nastala opatření v souvislosti s covidem, která ovlivnila provoz zásadním způsobem, což v podstatě trvá stále.

Bylo složité prosadit v regionu výstavbu hřiště, nebo byl projekt vnímán od počátku pozitivně? Jak se k němu stavěli místní?

Místní samosprávy, přičemž musím zmínit, že resort leží na dvou katastrálních územích, se k nám od začátku chovaly velmi korektně. Jsme mimo zástavbu – sousedí s námi pouze dva rodinné domy – vztahy s místními máme zcela bezproblémové.

Plní se vaše očekávání, s nimiž jste provoz hřiště zahajovali?

Ne zcela, ale to je spíš chyba těch očekávání, která byla příliš optimistická. Rozvoj golfu a s tím spojený nárůst hráčů se v posledních letech zastavil, pokud nebudeme mluvit přímo o poklesu. Ekonomický vývoj výrazně zasáhl do chování hráčů (méně cestování za golfem) a společností, které pořádají sportovní nebo komerční golfové turnaje.

Na jaká největší úskalí jste v průběhu narazili?

Jednoznačně hospodaření s vodou. Projekt počítal se třemi vodními nádržemi o celkové ploše 1,6 ha. Nyní máme nádrží sedm, celková vodní plocha přesáhla 4 ha, a máme systém zadržování srážkových vod.

Jak byste resort nejvýstižněji charakterizoval, které jsou jeho nejsilnější stránky?

Resort nejlépe vystihuje motto „Golf bez civilizačních ruchů". Přes hřiště totiž nevede žádná veřejná cesta, nenarazíte zde na žádné elektrické sloupy ani dráty. Hřiště je zasazeno do krásné přírody Lužického podhůří s výhledy na Svojkovské skálky, Ještěd, Ralsko, Bezděz a Kokořínsko. To jsou výhody, které nám poskytlo okolí hřiště. Parkoviště pro návštěvníky, kompletní tréninkové plochy a start i konec obou devítek těsně u klubovny byly zadáním pro projektanta.

Rok 2020 byl vinou pandemie velmi náročný. Jak se promítl do dění u vás v resortu?

Sezona 2020 byla skutečně složitá. Neustálé změny v opatřeních, překládání termínů jednotlivých akcí, rušení podniků, omezení provozu restaurace a hotelu. Nic z toho ekonomice resortu neprospělo.

K jakým změnám či úpravám jste museli přistoupit a přinesly tyto změny něco pozitivního, na čem lze stavět do budoucna?

V provozu golfového resortu, restaurace a ubytovacích služeb mají všechna tato omezení výhradně negativní dopady. Do budoucna můžeme stavět pouze na lidských zdrojích, které stávající situace neustále prověřuje.

Očekáváte nějaké restrikce v souvislosti s aktuální pandemickou situací. A pokud ano, jaké kroky jste na základě toho podnikli?

Aktuální pandemická situace se v naší republice řeší pouze restrikcemi – a bohužel – neočekávatelnými. Jak jinak si vysvětlit, že během jednoho dne dostanete různá protichůdná opatření a ekonomická opatření jsou mnohdy vydávána a měněna až dodatečně, kdy jste se již rozhodl. Vícenáklady s tím spojené jsou opět jenom vaše.

Nejste zdaleka jediným osmnáctijamkovým resortem v regionu, vnímáte okolní resorty čistě jako konkurenci, nebo se v tom snažíte hledat příležitost? Funguje s ostatními hřišti nějaká forma spolupráce?

Se hřišti v regionu spolupracujeme poměrně úzce. Máme společný projekt Golf Sever, založený na prodeji fee na všechna severočeská hřiště za zvýhodněné ceny, a máme společnou golfovou tour pro naše členy. Společně organizujeme reklamní kampaně, dny otevřených dveří atd.

Čím vším se snažíte potenciální golfisty přilákat, ať už klubové, tak i fee hráče? Je golf v regionu ten pravý magnet?

Golf si stále své místo na slunci hledá. Pouze kvalita služeb a neustálá práce na image golfu zvýší počet hráčů. Zaměřujeme se jak na klubové hráče, tak i fee hráče. Resort leží přibližně jednu hodinu jízdy od Prahy, a je tudíž zajímavý i pro hráče z hlavního města.

Jak je „postaráno" o klubové hráče?

Pořádáme klubovou tour – každoročně zahrnuje jedenáct až dvanáct turnajů o originální skleněné trofeje z rukou mistrů sklářů z Nového Boru na každém jednotlivém turnaji i hodnotné ceny v rámci celoroční tour – tuzemské i zahraniční zájezdy, pobyty u Máchova jezera či v Peci pod Sněžkou, golfové vybavení – například patr Honma a další zajímavé ceny od partnerů resortu. Pravidelně pořádáme oblíbené formáty turnajů jako Texas Sramble, Provázkový či Cross country. Členové klubu mají slevy v restauraci i pro shopu a další výhody.

Snažíte se něco vytěžit ze své polohy i ve smyslu zahraniční klientely?

Zahraniční hráči jsou hlavně o dopravní dostupnosti a další infrastruktuře v okolí. Z tohoto pohledu máme hodně co zlepšovat. Nacházíme se sice poměrně blízko německé hranici, ale na druhé straně hranic nejsou žádné větší aglomerace, a tedy ani koncentrace golfistů.

Předpokládám, že i u vás mají zelenou mládež a děti. Jakým způsobem je organizována výuka a sportovní golf obecně. Máte v tomto ohledu nějaké vyšší ambice?

Mládež je budoucností golfu – nejen u nás. Pracujeme s dětmi na několika základních školách, od loňského roku jsme získali status TCM (tréninkové centrum mládeže), pořádáme dětské golfové kempy a výjezdy na mládežnické turnaje družstev i jednotlivců po celé ČR.

Na co nového se letos mohou návštěvníci České Lípy těšit?

Hráči asi na první pohled nejvíce ocení nový rybník v okolí jamek čtyři a pět. Také jsme zdvojnásobili plochu caddy room. (Pozn. red.: boxy pro odkládání golfové výbavy). Loňská kvalita hracích ploch, a hlavně greenů, byla nejlepší za celou dobu fungování resortu a letos chceme v tomto trendu pokračovat. Nové stroje pomohou posunout přípravu hracích ploch o kousek dále.

A jaké plány a ambice máte v dlouhodobějším horizontu?

Po stránce budování považujeme resort po pěti letech za dokončený. Dořešili jsme všechny drobnosti, které se ukázaly v průběhu prvních let provozu. Nyní se chceme soustředit na zvyšování kvality nejen hracích ploch, ale všech služeb, které poskytujeme. To považujeme za cestu k rozvoji a popularizaci golfu nejen v našem regionu.
V loňském roce jsem se umísťovali v polovině třetí desítky v pořadí hřišť v hodnocení jednotlivých kategorií. V hodnocení Všudehrálů jsme získali 17. pozici. To považujeme za vynikající výsledek pro náš resort, ale ještě je kam se posouvat kupředu.

Převzato z časopisu GOLF 5/2021
Za rozhovor děkuje Petra Prouzová

Foto: Archiv GR Česká Lípa

 
ČESKÁ LÍPA UŽITEČNÉ INFORMACE
Ceska-Lipa-klub-250Adresa: Pihel 280, 473 01 Nový Bor
Tel.: +420 702 150 500
Web: www.grcl.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°42'53,978'' N | 14°32'56,166'' E
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 237 (bílá) | 5 828 (žlutá) | 5 449 (modrá) | 5 009 (červená)
Green fee (9/18 jamek): 580 Kč/900 Kč (po–pá) | 720 Kč/1 100 Kč (so–ne, sv.)
Akceptace voucherů 1=2: pondělí a úterý (start do 12.00)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...