tesetice-ilu3-750Na počátku stojí docela zajímavá zápletka. Nápad na výstavbu hřiště v jihomoravských Těšeticích se totiž rodil v Krkonoších, ale jeho kořeny sahají až do Mostu. Na pohled barvitý příběh se začal psát, a ani se tomu nechce věřit, před dvaceti lety. Jak už to bývá, na počátku by se to neobešlo bez nadšení, které manželům Jelínkovým naštěstí vydrželo dodnes!

Celý spletitý příběh o tom, jak se hřiště rodilo, nám pomohla rozplést Jiřina Jelínková, která se svým manželem Stanislavem hřiště vlastní i provozuje. K ruce mají také syna, starajícího se o hrací plochy i výchovu dalších generací golfistů. Slovní spojení „rodinný podnik" si tak v Těšeticích můžete podtrhnout hned třikrát. Syn je nejen spolumajitelem, ale především greenkeaperem. Kromě toho Jelínkovým pomáhá s údržbou František Zohn. „Dokonale rozumí veškerým strojům a bez něho bychom to tady těžko zvládali," doplňuje k jeho osobě Jiřina Jelínková.

Jak už víte, první kontury budoucí hřiště dostávalo v Krkonoších, tedy lépe řečeno myšlenka na vybudování hřiště. Jelínkovi jsou totiž sportovci tělem i duší, a tak během svého pobytu na horách narazili na golfového nadšence Sašu Štemberu. A ten dokázal o golfu, konkrétně o mosteckém hřišti, vyprávět pěkně barvitě. Rázem měli Jelínkovi v hlavě „golfového brouka", který jim evidentně nedal spát.

tesetice-ilu1-250Když pak Jiřina Jelínková o pár měsíců později zavítala do rodných Těšetic na návštěvu, procházela se po louce, které se tu odjakživa říká Královská. „Královská, to by bylo hřiště," pomyslela si při pohledu do krajiny. A protože v místě hřiště kdysi bývaly i vinice, spojením obou slov vznikl název Golfový areál Královská vinice Těšetice.

Od myšlenky k činu vedla krátká cesta. S trochou nadsázky můžeme tvrdit, že už to šlo jako po másle, i když... Jelínkovi měli štěstí, že jim na úřadech vyšli vstříc a s myšlenkou golfového hřiště se zde také rychle ztotožnili. Ba co víc, pracovníci obecního úřadu pomohli i s vyřízením mnoha náležitostí administrativního charakteru, Jelínkovi si pronajali pozemky a postupně budovali hřiště do dnešní podoby. Letos tak slaví dvacetileté jubileum! Větu, že to šlo jako po másle, berte s rezervou, ale kde je vůle a nadšení, tam byla i cesta. Radou pomáhal i architekt golfových hřišť Jiří Velden.

tesetice-klubovna-250Začali zprovozněním akademie, v červenci 2004 otevřeli nový driving range s deseti odpališti, vybudovali putting i chipping green a cvičené bankry. V půli března následujícího roku byl pak Těšetický golfový klub přijat mezi členy České golfové federace. Vše završilo znormování devítijamkového hřiště, k němuž došlo před deseti lety. A ještě k jedné velké změně došlo. Původní zázemí areálu se nacházelo za potokem v blízkosti volejbalových kurtů, ale nakonec se podařilo po delším vyjednávání a čekání koupit starý statek a zrenovovat jej.

tesetice-recepce-250Dnes se tak klubové zázemí blíže hřišti a dlužno dodat, že je to rozhodně změna k lepšímu. Na malém nádvoří vybudovali venkovní posezení, kde můžete důstojně dohrát svou golfovou rundu a užívat si pohodu, jaká golf v Těšeticích provází. A kdyby vám počasí nepřálo, schováte se v útulné klubovně uvnitř statku. Je sice malá, nicméně do zdejšího prostředí ideálně zapadá.

 

tesetice-krmelecA jaká je těšetická devítka? Rozhodně z jednotlivých jamek čiší silný vztah, kteří majitelé k tomuto místu mají. Z toho, jak ke hřišti přistoupili, cítíte pozornost, emoce, respekt. Detaily, jež na hřišti nacházíte, ať už jde o ze dřeva zhotovené zajíce strážící ferveje či greeny, lavičky na odpalištích a jejich celková upravenost nebo jakési pyramidy z uschlých větví, to všechno dotváří charakter zdejšího místa a propůjčuje mu domáckou atmosféru. Za mě ideální výchozí bod, pokud po golfu pošilháváte, ale zatím nevíte, zda této vášni propadnete.

Co se jednotlivých jamek týká, rozhodně nejde o nějaké stísněné „chudinky natlačené na pětníku". Co na tom, že golfoví architekti by tu a tam vznesli výhrady, tady je to o nenucenosti, zahodit ostych a začít pronikat do hry. Najdete tu jak techničtější jamky, určité výzvy i takové jamky, kde metry rozhodně nešetřili, prostě komplexní golfová zkouška, kdy střídavě stoupáte, klesáte, pohybujete se relativně po rovině, jinde zase můžete dobře zvolenou strategií jamku správnou ranou zkrátit. A určitě zažijete i kapku adrenalinu.
tesetice-ilu3-250Třeba taková trojka hraná přes vodu, kde psychologický aspekt ještě umocňuje vzrostlé rákosí. Risk je zisk, nicméně volit můžete i bezpečí po levé straně vody. Nicméně tuto jamku změny neminou, a tak mě těší, že jsem si ji zahrála v původní podobě. Tep se vám možná zvýší i na odpališti osmičky – ostrý pravý dogleg berou ranaři jako výzvu a pálí přes vysoké stromy rovnou na green, takže birdie je na spadnutí. Kdo tak dlouhou ranou nedisponuje, musí pokorně kopírovat dráhu ferveje, přičemž průsek mezi stromy není nejširší, k tomu přehráváte potok... Na méně úspěšné čeká drop poblíž dámského odpaliště, které po pravé ruce lemuje pletivo oddělující vodárnu, takže ani dámy navzdory menší porci metrů nemají zdaleka vyhráno.

Zatímco v úvodní pasáži vyjma trojky křižujete hřiště nahoru a zase dolů, což sebou nese potřebu zohledňovat převýšení, pětka a šestka, dva po sobě jdoucí pětipary, prověří délku vašich ran. Vydatná je zejména šestka, jejíž fervej teče z kopce, takže v cestě na green mohou bránit stromy po levé straně v poslední třetině dráhy. Pro dámy půlkilometrová procházka, pro pány ještě o nějakých čtyřicet metrů víc. Green samotný teče zprava doleva.
Následují dva doglegy, osmičce, kterou už znáte, předchází levý dogleg, opět téměř pravoúhlý, na jehož konci čeká dvoupatrový green. Nejčlenitější ze všech a skutečně se snažte posadit míček na to správné plato. Závěr už je na pohodu – kratší třípar, byť zpředu chráněný bankrem, vybízí k poslednímu vylepšení skóre. A pak už hurá na terasu, kde se proberou nejen výsledky právě skončeného zápolení.

tesetice-juniori-250Klub má necelé dvě stovky členů a netřeba dodávat, že by rádi tuto metu překonali. Čile se věnují i výchově mladých golfistů, nezapomínají ani na klubový život. V průběhu sezony organizují vlastní sérii turnajů, běžící od dubna až do října, a byť si občas Jiřina Jelínková lehce posteskne, že by hráčů mohlo chodit více.
Nezbývá nám než Těšeticím popřát, aby stále otevíraly svou náruč novým zájemcům, pro které díky své přívětivosti vždycky budou příjemnou vstupní branou do tajů golfové abecedy, hřištěm, kde snadno a rychle zahodí počáteční ostych. Stejně tak ale mohou být pohodovou zastávkou i pro zkušenější hráče, kteří se mohou na vlastní oči přesvědčit, s jakou péči se majitelé o hřiště i celé zázemí starají. Koneckonců, věřím, že i ti, kdo Těšetice znají, ocení nové změny.
tesetice-ilu2-250„Domácká atmosféra, dřevěná prasátka, zajíčci a pyramidy... To všechno je jen takový bonus, zpestření. Základem je kvalitní, zajímavé hřiště, aby si tu mohli zahrát nejen začátečníci, ale i zkušení hráči. O to nám jde nejvíc," uzavírá naše povídání Jiřina Jelínková. Tak si na návštěvu udělejte čas!

Text: Petra Prouzová, foto: Jiřina Jelínková/Golf ARES
Převzato z časopisu GOLF 7-8/2023


tesetice-ilu1-250UŽITEČNÉ INFORMACE
GOLFOVÝ AREÁL KRÁLOVSKÁ VINICE TĚŠETICE
Adresa: Golfový areál Královská vinice Těšetice, 671 61 Těšetice č. 29
Tel.: +420 603 256 225, +420 606 680 849
Web: www.golf-ares.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 48°53'42" N | 16°08'38" E
Rok otevření: 2003
Počet jamek: 9 | Par: 70
Délka (m): 4 704 (žlutá) | 4 078 (červená)
Green fee: po–pá: 400 Kč/600 Kč (9/18 jamek) | so–ne: 500 Kč/700 Kč (9/18 jamek)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...