fsg-ilustraceExistence golfových simulátorů je úzce spojena s rozvojem počítačových technologií, které se masově rozšířily především v 80. letech 20. století. Ve druhé polovině této dekády se myšlenkou indoorového golfu intenzivně zabýval Američan Floyd Arnold, který také svoji vizi proměnil v podobě systému Full Swing Golf (FSG) v realitu. První simulátory FSG se na volném trhu objevily v roce 1992, světově jich dnes funguje už 5 000 a v českém prostoru jich najdeme více než 150.

Základní princip systému se dodnes nezměnil: míček po hráčově odpalu prochází dvěma snímacími rámy, které vyhodnotí jeho let a okamžitě ho vizualizují na plátně před hráčem. Za čtvrtstoletí existence se však další prvky systému výrazně posunuly kupředu. Pokud byste tak dnes srovnali hru na FSG v roce 1995 a 2015, rozdíl by byl značný.
„Podstatným způsobem se vyvíjí především kvalita vizualizace hřiště na plátně," vysvětluje Jiří Čermák z firmy Erawan, jež se prodejem a instalací simulátorů zabývá již od roku 1992. „Stejně jako se zvýšil obecný výkon a schopnosti počítačů, zlepšila se i grafická podoba hřišť na FSG. Hráč vidí hřiště skoro jako na fotografiích – i ty nejmenší detaily. Není to už jen model."
Došlo také k lepší synchronizaci při vytváření přesných povětrnostních podmínek během hry, například stromy se hýbou dle směru větru. A samozřejmě se rozšířil počet hřišť, která je možné hrát. Na FSG si už zahrajete také české hřiště, a sice Kunětickou Horu.

fsg-dataFSG původně začínal s klasickým televizním formátem 4:3, jenž si především z prostorových důvodů uchovává stále oblibu. Vedle něj se ale prosazuje i současný televizní formát 16:9. Metricky vyjádřeno – v klasické podobě má FSG na šířku 4 metry, v široké podobě je to 5,2 metru. Novější verze poskytuje hráčům zážitek jiné třídy – lidské oko je stavěno na „panoramatické" vidění, nikoli jen na úzký výsek.
Druhou klíčovou novinkou je kamera na stropě, která snímá hůl a vyhodnocuje její postavení, sklon, chování v okamžiku impaktu atd. Kamera zároveň snímá míček, čímž zlepšuje čtení dráhy letu a spin. Hráč díky tomu dostává komplexní informace, tudíž může korigovat svůj švih. Je to důležité především pro trénink a nácvik hry.
Třetí, dnes samozřejmou, inovaci představuje dotykový displej. Hráč už neposouvá při nastavování simulátoru šipkami a písmeny na klávesnici jako kdysi, ale vše si řídí v uživatelsky snazším a přehlednějším prostředí.

Doma i v kanceláři
Průkopník FSG Floyd Arnold se vždycky snažil jít proti heslu, respektive akronymu GOLF = Go Off, Leave Family (neboli GOLF = vypadnout, odejít od rodiny). Snažil se golf přivést k lidem, aby hráči nemuseli kvůli časově náročnému sportu neustále kamsi prchat. Simulátory si přitom našly dvojí pole užití: jako všem přístupná komerční varianta venkovního golfu a jako domácí sportoviště.

V zemích střední a severní Evropy pak simulátory slouží coby náhrada za hru venku. Není to pouhý doplněk golfu, ale jeho sekundární varianta. Aktivně se hraje nejen v Česku (FSG viz Erpet, Čechie, Dejvice, Čeladná, Kunětická Hora, Karlovy Vary a spousta dalších míst), ale stejnou měrou i v Německu, Rakousku a také ve Skandinávii.
V USA jsou však simulátory rozšířené i v těch státech, kde se venku hraje celoročně bez omezení. Jsou časově úspornou alternativou klasické hry, případně se hodí, když venku silně prší, vane prudký vítr, nebo pro večerní a noční hru. Simulátor běžně využívají i špičkoví hráči. Třeba Jordan Spieth se na FSG připravoval před letošním British Open, aby hřiště v St. Andrews poznal co nejlépe.

fsg-obrazovkaFSG nabízí tuto ikonu mezi hřišti prakticky od začátku a netřeba dodávat, že je mezi hráči velmi oblíbená. V České republice se simulátory FSG uvedly nejprve ve veřejných indoorech. Dnes je však situace odlišná. FSG si pořizují ve větší míře i jednotlivci. V USA je vcelku normální mít doma golfový simulátor – samozřejmě jde o vrstvu movitějších hráčů, respektive těch, kdo mají v domě dostatek místa. To je i případ českých zájemců. Potřebná výška stropu jsou zhruba tři metry, hloubka prostoru je pět metrů. O šířce – 4 nebo 5,2 metru – již byla řeč.
Cena simulátoru FSG není závratná, včetně montáže se pohybuje mezi 1 a 1,5 milionem korun. Kdo má doma bazén, saunu, sportovní místnost s fitkem atd., ten si může přikoupit další možnost sportovního vyžití.

„Klíčovým přínosem je to, že za golfem a hlavně tréninkem nemusíte jezdit, máte ho po ruce," vypočítává Jiří Čermák přednosti simulátoru. „V Česku jsme realizovali už přes tři desítky domácích instalací a zájem v tomto směru roste."
V USA si FSG pořizují nejen soukromé osoby, ale je součástí vybavení i některých firem. Bývá instalován ve větších místnostech (např. pro porady) a je využíván jak zaměstnanci, tak hosty a obchodními partnery. (Přijďte k nám na jednání, probereme byznys a pak si zahrajeme golf.) K dalším zákazníkům patří tenisová centra, hotely a obdobné subjekty.
Provozovatelé ocení především skutečnosti, že Full Swing Golf simulátor je prakticky bezúdržbový. Nainstalujete ho a více se o něj nemusíte starat: žádné sekání ani zavlažování. Plátno se při intenzivním provozu mění zhruba jednou za dva tři roky, soukromník ho může měnit i po podstatně delší době.

Golfové simulátory sice nenahradí pocit, kdy jdete po svěží ferveji a cítíte vlahý vítr, jenže komu by se chtělo na jarní vánky čekat celou zimu, aniž by sáhl na hole? A tak vzhůru do indoorů!

Převzato z časopisu GOLF 12/2015
Foto: Full Swing Golf


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...