SoudnyPrakticky neustálý vítr, otevřená krajina s nevelkým počtem stromů, hustá a pestrá tráva v okolí fervejí. V České republice je několik hřišť nesoucích linksové prvky. To nejvěrnější, vnitrozemské, pak najdete v Benátkách nad Jizerou. Jen to mořské pobřeží tu chybí…

Z devítky dospělá osmnáctka
Nejen ti, kteří hřiště znají jako 9jamkové, ale také ti, jež do golfového areálu Golf Resort Paradise zavítají prvně, budou mile překvapeni, co zde na golfisty čeká od letošní sezony.
Bezpochyby tou největší proměnou je rozšíření mistrovského hřiště Soudný o dalších devět jamek. Charakter nové devítky zůstává stejný jako v případě prvních devíti jamek, a tak celá osmnáctka (par 72) dohromady tvoří velmi kompaktní celek.

Možná se ptáte, čím je toto hřiště charakteristické? V prvé řadě je to pět odpališť, zvlněné ferveje s dlouhými jamkami, odstupňovaný, přesto poměrně vysokým raf a v neposlední řadě velké množství vodních překážek a členité okolí grínů.
Hřiště se díky rovinatému terénu hlavně začátečníkům může zdát jednoduché, zdání ale klame. Hned vstup do hry si právem zaslouží pozornost golfistů – par 5, 500 m z pánských žlutých a 426 m z dámských červených odpališť. Postranní části grínu obklopují dva bankry „lapající“ míče jdoucí ke kraji. Terasovitý grín tvoří dvě patra, a tak se určitě vyplatí sledovat aktuální pin position.

Dalším charakteristickým bodem je šestka, nejtěžší jamka hřiště. Její fervej je poměrně úzká, navíc je dobré brát v potaz velmi hustý raf na pravé straně – ztracený míček zde najdete skutečně jen náhodně. Na konci vás čeká jamkoviště, které sice není nijak modelované, v jeho bezprostřední blízkosti však číhá řada nástrah – voda a bankr.
Nejspekulativnější a nejkrásnější jamkou je číslo sedm. Poměrně těžký par tři vyžaduje přesnou ránu na grín. Zvolíte-li nesprávnou hůl, skončíte pravděpodobně ve vodní překážce, která lemuje celý zelený kobereček.
Přívlastky „vodní“ a tříparová charakterizují také čtrnáctou jamku. Stačí tu míč utopit, a rázem zapomínáte nejen na krásu jamky, ale také na dobré skóre.
Závěrečná osmnáctka snad již přesvědčí i dosud nevěřící o tom, že „rovinaté“ hřiště nerovná se jednoduché. Nepovedené drajvy končí v pravém rozsáhlém bankru, ze kterého sotva zaútočíte na vlajku. Levá část grínu je chráněná bankrem, napravo vám mohou odskakovat rány z mírného srázu.

O tom, jak zahrát par při příští hře, můžete přemýšlet při krátké cestě do klubovny nebo přímo na terase klubového domu, z něhož máte výhled nejen na první odpaliště a grín devítky, ale také na závěrečnou jamku hřiště.

Benatky_klubovnaZázemí klubového domu
Dalším příjemným překvapením je v tomto roce nově otevřený Flight Restaurant. Původní malinká restaurace byla rozšířena celkově na 45 míst, přes 60 je jich k dispozici na již zmiňované terase. Možnost posezení u drinku poskytuje také krytá pergola před budovou klubovny.
Celý prostor tzv. devatenáctky je navržen ve stylu 20. a 30. let minulého století, neobyčejný zážitek umocňuje aviatický bar, evokující legendární třímotorový Junkers 52 a další letecké propriety.

Netradiční architektura klubového domu (bývalé velitelské stanoviště) je vůbec tím, co upoutá návštěvníky hned při příjezdu do areálu, v jehož útrobách vás přivítají příjemné recepční, které vás obslouží i v golfovém obchodě. Hole a bagy si zde ale můžete samozřejmě také zapůjčit.

Komfortní a opět zbrusu nové zázemí pro hráče vytváří kompletně nové a zvětšené šatny, sprchy a sociální zařízení. Návštěvníci se tak mohou kulturně převléci i zkrášlit po hře. Odpadá trochu až potupné převlékání na parkovišti, které je stále vidět na mnoha tuzemských hřištích.
Nezapomínají tu ale ani na stálé návštěvníky areálu. K dispozici je jim caddy hall pro uložení holí a vozíků včetně prostoru, kde si mohou nabít vozíkové baterie.

Golf pro děti i ty nejmenší
Jistě znáte situaci, kdy hlavně o víkendu řešíte, zda partnera či partnerku nechat s dětmi doma, zatímco vy vyrazíte na golf. V Benátkách tato starost odpadá, klidně přijeďte s celou rodinou. Ne nadarmo získal zdejší resort pro rok 2009 statut rodinného hřiště (Family Course) – US Kids Golf.
Pro ty nejmenší bylo vybudováno zázemí od přebalovacího stolu, přes dětský koutek až po dětské jídelní židličky a dětská menu v restauraci. Větší děti si vyzkoušejí patování nebo základní údery na přilehlých tréninkových plochách v doprovodu maminek či tatínků.

Po chvílích tréninku si nakonec všichni společně mohou zahrát na veřejné devítce, na které není třeba osvědčení o HCP. Stačí si vzít hole, obléci se do nedžínových kalhot a hurá na hřiště. Úplným „zelenáčům“ na recepci ochotně poradí, jak se chovat na hřišti a jak být ohleduplný k ostatním hráčům i hřišti samotnému.
Malí „dospělí“ hráči pak mohou s rodiči vyrazit na 18jamkové hřiště, kde se díky speciálním dětským odpalištím (smazávající hendikep vzdálenosti) směle poměří s dospěláky.

Základem je dobrý trénink
Do zdejšího areálu si golfisté jezdí nejen zahrát, ale také zatrénovat. Jen stěží byste v Čechách hledali podobně kvalitní tréninkové zázemí. 18jamkový putting green, dva tréninkové bankry, tři cvičné gríny, krytý driving range s venkovními travnatými odpališti a odpalovacími rohožemi a také 9jamkové hřiště s tříparovými jamkami (vzdálenost od 80 do 170 m) jsou velkou devízou a velkou chloubou resortu s rájem nejen v názvu.

Změny, změny, změny
Hodně změn je již viditelných, řada dalších se chystá. Zapomenout nemůžeme na rozšířené parkoviště – pro více jak 90 automobilů, rozšířený vozový park golfových vozíků a také na přítomnost maršála na hřišti o víkendových dnech.
Nejen změny však golfisté v tomto resortu vyhledávají. Mají rádi jistotu, kterou je v tomto případě díky mimořádným klimatickým podmínkám možnost zahrát si golf téměř po celý rok, a to dokonce na letních grínech!

Je radost pozorovat a na vlastní kůži prožít změny, které jsou zde více než zřetelné. Je radost si zde zahrát golf...

GOLF RESORT PARADISE
Adresa: Na Golfu 1003, 294 71 Benátky nad Jizerou
Tel.: +420 326 313 000
Web: www.golfbenatky.cz
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°16'15,24" N | 14°52'28,01" E
Rok založení: 2004

DymacMistrovské řiště Soudný
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m) – muži: 6 252 (bílá) | 5 814 (žlutá)
Délka (m) –ženy: 5 343 (modrá) | 4 797 (červená)
Fee: 900 Kč (po–čt) | 1 100 Kč (pá–ne)

Veřejné hřiště Dýmač
Počet jamek: 9 | Par: 27

Služby: akademie (9 jamek) | driving range | putting a chipping green | půjčovna vybavení | golf shop
Akceptace voucherů 1=2: pondělí–čtvrtek

 

Text: Oldřich Šámal, foto: L. Hýblová, O. Šámal


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...