Pokud budeme comeback Open Championship na Royal Liverpool interpretovat jako znamení určité renesance tohoto hřiště, pak je blížící se návštěva dámské golfové elity od 13. do 16. září jen neklamným potvrzením jeho opravdového návratu mezi špičková mistrovská hřiště světa, pravidelně figurující na seznamu hostitelských hřišť pro významné golfové turnaje.
Hřiště Royal Liverpool, známé též jako Hoylake, bylo postaveno v roce 1869 na místě původní dostihové dráhy. Jako druhé nejstarší anglické přímořské linksové hřiště se těší skvělé pověsti a je zejména profesionálními golfisty vysoce ceněno jako náročný test golfových dovedností.
Když zde v roce 1967 skvělý Argentinec Roberto de Vicenzo zvedl nad hlavu legendární Claret Jug, nikdo netušil, že bude trvat celých 39 let, než se nejstarší major světa na tento fantastický links v hrabství Cheshire vrátí.
Mezi těmi, kteří si na Hoylake vychutnali naplnění svých golfových snů a zvedli nad hlavu nejcennější golfovou trofej, najdeme takové legendy, jako jsou J. H. Taylor (1913), Walter Hagen (1924), Bobby Jones (1930) nebo Peter Thomson (1956). Pro mnohé z nich bylo opravdovým zklamáním, když se hřiště potichu vytratilo ze soupisky hřišť pravidelně pořádajících Open Championship.
Příčiny této dlouhodobé přestávky před toužebně očekávaným jedenáctým návratem turnaje v roce 2006 na Hoylake je třeba hledat jednak v nedostatku místa pro tréninkové plochy, jednak v obtížné dostupnosti a nevyhovující síti komunikací v oblasti. A nakonec také v nedostatečných ubytovacích kapacitách pro tak velkolepou a rozsáhlou akci.
Po dlouhém plánování byla ale nakonec za asistence R&A, které Open Championship pořádá, místních úřadů a klubu samotného provedena celá řada zásadních změn včetně zakoupení dodatečných 10 akrů půdy u nedalekého obecního hřiště, na kterých je možno v době konání turnaje zřídit tréninkovou plochu.
Co se týká hřiště samotného, byl přizván významný golfový architekt Donald Steel, který navrhl několik zdokonalení vlastního designu. Tím nejdůležitějším byla výstavba nových greenů na jamkách č. 3, 17 a 18. Asi nejkontroverznějším bodem Steelova návrhu pak byla změna rozvržení (routingu) hřiště, kdy se 17. jamka stala úvodní jamkou, 18. jamka druhou a původně první jamka se nově hrála jako třetí v pořadí.
Návrat Open Championship na Hoylake v roce 2006 se ukázal být brilantním tahem. Turnaj v průběhu týdne navštívilo 230 000 diváků, což je skutečný rekord pro anglické hřiště hostící Open Championship. Vítězství si odnesl Tiger Woods, který tak obhájil vítězství z předchozího roku (2005), kdy se radoval v St. Andrews, a do své sbírky přidal celkově již třetí titul z Open.
Ačkoliv si to mnozí televizní diváci nemysleli, když v roce 2006 na obrazovkách spatřili zežloutlé a sluncem spálené ferveje anglické linksu uprostřed mimořádně povedeného a horkého léta, byly to naprosto ideální podmínky pro turnaj, ve které sami organizátoři doufali. Vyprahlé ferveje jsou tvrdé jako beton, míček a jeho dráha po dopadu se na takovém povrchu hůře kontroluje, tudíž je hra pro golfisty náročnější a pro diváky zajímavější.
Osmnáctka Royal Liverpool nezklamala a přichystala napínavou podívanou, jejíž kvalitu mnozí přirovnávali k slavnému duelu na slunci mezi Jackem Nicklausem a Tomem Watsonem v Turnberry z roku 1977.
Vědom si dokonale záludnosti takto vyschlého linksu, nechal Woods svůj drajvr odpočívat v bagu po celou dobu turnaje s výjimkou úvodního kola, kdy jej jednou použil na pětiparové šestnácté jamce. Jeho příkladná hra železy po celé čtyři dny a schopnost kontrolovat vzdálenost mu přinesly další major, když o dvě rány porazil svého krajana Američana Chrise DiMarca. Na třetí pozici o tři rány zpět se umístil Ernie Els, který si letos v létě zažil svoji vlastní renesanci v nedalekém Royal Lytham & St. Annes.
Woodsovo vítězství jistě zůstane zapsáno v pamětích mnoha fanoušků, protože jej dosáhl dva měsíce po smrti svého otce Earla. Když se slzami v očích objal svého kedíka Steva Willliamse, mohli golfoví fanoušci na okamžik spatřit jeho jinak pečlivě skrývané emoce.
Nadšený Tiger shrnul celkovou atmosféru a náladu spojenou s návratem Open Championship na Hoylake slovy: „Byl to fantastický týden pro všechny hráče, protože jsme mohli hrát právě na takovém hřišti. Byl to úžasný turnaj a toto hřiště představuje skutečný test golfu. Protože ferveje byly tak rychlé, vyžadovala herní strategie nebývalé množství kreativity."
Jediným stínem na tváři jinak povedeného turnaje se staly mobilní telefony. Používání mobilů s fotoaparáty při několika příležitostech vyrušilo hráče při hře, což vedlo organizátora R&A k jejich následnému zákazu na turnaji. Ten byl zrušen teprve letos v Royal Lytham.
Open Championship se na Royal Liverpool vrátí v létě 2014 k radosti hráčů i diváků. Ale dříve než se tak stane, uvítá hřiště dámskou golfovou elitu u příležitosti turnaje Ricoh Women´s British Open, který se koná v polovině září. Obvyklý srpnový termín turnaje byl posunut na 13. až 16. září, aby nekolidoval s londýnskou olympiádou.
Women´s British Open se poprvé hrálo v roce 1976. Turnaj je pořádán ve spolupráci s největší sportovní marketingovou agenturou světa IMG a roku 1994 byl uznán Ladies Profesional Golf Association (LPGA) a Ladies European Tour. Před 11 lety (2001) získal prestižní nálepku „major" a v jeho pomyslné pokladničce čeká na rozdělení tučná suma 2,5 milionu amerických dolarů.
Podle Shony Malcolm, prezidentky Ladies´ Golf Union, která akci pořádá, se rozvoj dámského golfu a neustále se zvyšující kvalita hráček odráží právě na výběru hostitelských hřišť pro Women´s British Open.
„Nesmírně nás těší, že můžeme přivítat Royal Liverpool Golf Club mezi rodinu hřišť, která hostí Women´s British Open. Jedním z hlavních cílů Ladies Golf Union je, aby se tento turnaj hrál na těch nejlepších britských hřištích, a proto je skvělé, že dámská golfová elita si to letos namíří na tak vysoce hodnocené hřiště."
Hvězdné pole golfistek, které svůj golfový um poměří s testujícím anglickým linksem, rozhodně netrpí nedostatkem uchazeček o prestižní titul. Světová jednička Yani Tseng se pokusí obhájit své vítězství v dámském majoru potřetí za sebou poté, co si titul vydobyla na Royal Birkdale a v Carnoustie.
Žhavým želízkem v ohni bude také jihokorejská hráčka Na Yeon Choi, která čerstvě v červenci získala titul na US Open v Blackwolf Run ve Wisconsinu a bude bezpochybně motivována snahou přidat druhý major v tak rychlém sledu.
„Když jsem byla malá, sledovala jsem v televizi, jak Se Ri Pak vyhrává majory, a snila o tom, že jednou budu sama kráčet v jejích šlépějích. Bylo úžasné ji vidět na osmnáctém greenu, když jsem v neděli končila, a pozdravit se s ní. O to vzácnější ten moment pro mne byl. Jsem jí nesmírně vděčná za všechno co pro korejský golf udělala," uvedla Choi bezprostředně po své výhře na US Open.
A bez šancí není ani na evropské půdě. „V posledních třech ročnících jsem vždy skončila v první desítce, a tak si myslím, že mám tento rok opravdu skvělou šanci. Zejména poté, co jsem získala svůj první major a s ním i větší sebevědomí."
Další hráčkou, která má políčeno na druhý major a ráda by trofej z Women´s British Open odvezla za Atlantik, je Paula Creamer. Vítězka z US Open 2010 navštívila Hoylake v červenci, aby se blíže seznámila s hřištěm a začala naplno pracovat na své přípravě na turnaj.
„Linksový golf mne opravdu velice baví. Hřiště jsem hrála poprvé a užila jsem si tu opravdu skvělý víkend. Je v prvotřídní kondici a každý, koho jsem potkala v klubu, byl velmi milý a minimálně stejně tak nadšený z nadcházejícího turnaje jako já sama," prozradila „Růžová panterka" Paula Creamer.
To Skotka Catriona Matthew je na linksech jako doma a dá se očekávat, že jí proměnlivé povětrnostní podmínky na Hoylake budou vyhovovat. Vítězka turnaje z roku 2009 a členka vítězného evropského týmu Solheim Cupu bude opravdovou hrozbou mladým hráčkám. A to samé platí také o bývalé světové dvojce a vítězce LPGA Championship, tedy druhého grand slamu sezony, z roku 2007 Suzann Pettersen. Norka má ostatně na jediném majoru hraném na domovském kontinentě co vylepšovat, jejím maximem v turnaji je zatím dělená 14. příčka z před dvou let.
Mezi uchazečkami o titul budou také dvojnásobná držitelka majoru Cristie Kerr, světová dvojka Stacy Lewis, vítězka Evian Masters Korejka Inbee Park, populární Američanka Michelle Wie, vítězka Women's British Open z roku 2008 Korejka Jiyai Shin, Japonka Ai Miyazato, trojnásobná držitelka titulu Women´s British Open Australanka Karrie Webb a Melissa Reid, která nedávno zvítězila v turnaji Raiffeisenbank Prague Golf Masters na Albatrossu.
„Startovní pole posledního majoru roku se nám pěkně rýsuje," prozrazuje Shona Malcolm. „Doufáme, že severozápadní pobřeží Anglie uvidí ve Women´s British Open další skvělou příležitost sledovat živě špičkový golf. Jsme nadšeni z pozitivního hodnocení hřiště Pauly Creamer. Stejně tak se těšíme na Na Yeon Choi, která pravidelně figurovala na výsledkové tabuli v průběhu posledních třech šampionátů, a máme radost z jejího titulu z US Open. Osobně se domnívám, že Na Yeon Choi je letos vážnou uchazečkou o titul."
Taková přehlídka talentů na jednom z nejslavnějších hřišť v Británii je zárukou napínavého a vzrušujícího turnaje dámského golfu. A jak jednou řekl velký golfový spisovatel Bernard Darwin: „Hoylake, blown upon by mighty winds, breeder of mighty champions." Volně přeloženo: „Zmítaný silným přímořským větrem rodí Hoylake mocné šampiony."
Převzato z časopisu Golf 9/2012
Text: Helena Woodcock
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.