Stenson OpenHenrik Stenson sejmul nálepku „skvělého hráče, který nikdy nevyhrál major". A to ve velkém stylu. Celkovým skóre 264/-20 stanovil na Open vůbec nejlepší výsledek na majoru v součtu čtyř kol. Smutným hrdinou byl Američan Phil Mickelson, jenž jako jediný dokázal se Švédem v průběhu celého klání držet krok a který celkovými -17 ranami rovněž unikl ostatním soupeřům na hony. Na Stensona, který však předvedl bravurní koncovku, tentokrát nestačil.

Před závěrečným dějstvím v Royal Troon držel Švéd náskok jediné rány, a když hned na úvod zahrál bogey, šance obou hráčů byly otevřené. Ještě pět jamek před koncem šli oba protagonisté bok po boku, ale pak Stenson zavelel k útoku. Na čtrnáctce proměnil pat do birdie a ve vedení se osamostatnil, aby svou pozici upevnil hned vzápětí skvělým patem z nějakých 16 metrů! V tu chvíli dělily oba soupeře dva údery a Američanův osud se naplňoval.

Seversky chladný Stenson tušil, že životní úspěch je nadosah, a tak si dopřál ještě jednu radost, berdíkem na závěrečné jamce turnaje zpečetil úžasnou jízdu a symbolicky zaokrouhlil své skóre na dvacet ran pod par. Oba golfisté si zopakovali situaci z před tří let v Muirfieldu, jen s tím rozdílem, že si tentokrát prohodili pořadí.

„Zahrál jsem bezchybné kolo a ve finále majoru zapisoval 65 ran, což obvykle stačí, přesto jsem odešel poražený. Udolalo mě deset birdie. Každopádně to byla obrovská výzva a jsem pyšný na to, jak jsem si dnes na hřišti počínal. Není to jako někdy v minulosti, kdy jsem měl šanci uspět, ale promarnil ji. Tentokrát jsem nemohl udělat víc," posteskl si Mickelson a dodal, „druhé místo je zklamáním, ale za Henrika jsem rád. Je to skutečný šampion, navíc jsem už několik let přáteli. Dlouho o něm tvrdím, že je to jeden z nejlepších hráčů, major si určitě zaslouží!"

„Cítil jsem, že můj čas přišel. Sice vám to nikdo nemůže garantovat a musíte hrát opravdu skvěle, abyste dokázali uspět na tomto podniku, ale já si věřil a odvedl jsem výbornou práci," pochválil se Švéd. „Když musíte bojovat ze všech sil jako já dnes proti Philovi, abyste uhráli takový výsledek, cestou na poslední jamku zažíváte úžasný pocit, když tušíte, že jste to zvládli. Jsem nesmírně šťastný. Hrál jsem pro celé Švédsko, konečně máme vítěze majoru. Chci si ten krásný okamžik vychutnat!"

Třetí i čtvrté místo putují rovněž za moře zásluhou dvou Američanů, třetího J. B. Holmese (-6) a Stevea Strickera (-5). Páté místo si rozdělili tři Evropané, Rory McIlroy, Sergio García a Tyrrell Hatton (všichni -4).

Kompletní výsledky na www.europeantour.com/europeantour/season=2016/tournamentid=2016054/leaderboard/index.html?showLeaderboard=Y

Foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...