Poslední vrchol golfové sezony 2014 se blíží. Na sklonku září se rozhoří ve skotském Gleneagles bitva o jubilejní čtyřicátý Ryder Cup. Evropský kapitán Paul McGinley a americká legenda Tom Watson (oba na ilustračním snímku; Paul McGinley je vlevo) povedou proti sobě odvěké rivaly, celky Evropy a USA, v nejprestižnější týmové golfové soutěži. Ryder Cup je skutečný golfový svátek. Na výjimečnosti mu přidává nejen téměř devadesátiletá tradice (první díl se uskutečnil v roce 1927), ale zejména fakt, že se odehrává vždy pouze jednou za dva roky.
Pravidlem až do roku 1999 bylo pořádání vždy v lichých sezonách, avšak z důvodu útoku na světové obchodní centrum 11. 9. 2001 byl tehdejší ročník o rok odložen. Nyní se tedy s touto prestižní soutěží setkáváme vždy v letech sudých.
Ať tak či onak, jde vždy o jednu z nejsledovanějších sportovních událostí roku, která je beznadějně vyprodána mnoho měsíců dopředu. Vstupenky lze získat v podstatě jedině přes losování registrovaných účtů potencionálních fanoušků. Úspěšnost je velmi nízká. Druhou možností je koupě balíčků vstupenek s ubytováním, které bývají k dispozici dokonce ještě pár dní před slavnostním „výkopem". V takovém případě však musíte vytáhnout z peněženky okolo tří tisíc liber.
Pro potěchu Evropana se soutěž letos vrací na Britské ostrovy, a to v době, kdy by se slušelo napsat ono proslulé „EUROPE RULEZ." Jestliže mezi lety 1927 a 1983 dokázala Evropa (resp. tehdy ještě tým Velké Británie) získat pouze dvě vítězství (1933 a 1957), pak z posledních čtrnácti ročníku přivezla pohár domů hned desetkrát, z toho čtyřikrát vyloupila americkou půdu.
Na rozdíl od ročníků prvních dekád se navíc v posledních letech můžeme nervovat a fandit až do posledních okamžiků, do závěrečných singlů nedělního odpoledne. Hned deset z posledních čtrnácti ročníků skončilo rozdílem ne větším než tříbodovým a v šesti soubojích rozhodoval jediný bod.
Skóre 14 ½ ku 13 ½, pro Ryder Cup tolik typické, svítilo na výsledkové tabuli dokonce v posledních dvou ročnících, kdy Evropané nejprve uhájili v deštivém Celtic Manor Resort domácí neporazitelnost posledních let, aby v roce 2012 zázračně otočili téměř prohraný zápas v Medinah Country Club v Illinois. Možná jim k tomu pomohl i nedlouho předtím zesnulý Seve Ballesteros, v jehož jménu se zatím poslední ročník odehrál.
Letos nejlepší hráči obou kontinentů míří do Gleneagles na hřiště PGA Centenary (na snímku), které projektoval v roce 1993 Jack Nicklaus. Resort se rozprostírá v okolí luxusního hotelu Gleneagles, jenž byl otevřen dokonce tři roky před odehráním prvního Ryder Cupu.
Máme se zřejmě na co těšit, neboť sám Nicklaus o svém dílku prohlásil, že „jde o nejkrásnější kus země, se kterým mohl kdy pracovat." Nejde přitom o striktně privátní hřiště, jak bývá v Británii zvykem. Osmnáctku si můžete zahrát v hlavní sezoně za 175 liber, pokud jste hotelový host, pak za 125 liber. A jste-li golfový fanatik, můžete hrát klidně celý den za v podstatě rozumných 230 liber.
Zda si Nicklausovo hřiště zahrajete třikrát, nebo svou přízeň rozdělíte rovněž mezi další dvě osmnáctky resortu, King´s, které testuje schopnosti golfistů již od roku 1919, a Queen´s, je jenom na vás.
Ryder Cup se v Gleneagles odehraje v roce devadesátiletého výročí existence hotelu a vrací se v podstatě až ke svým nejstarším kořenům. Proč? Odpověď zní – International Challenge, 6. 6. 1921. V té době byl hotel sice teprve ve výstavbě, ale klasický skotský links již stál na svém místě. Nic tudíž nebránilo tomu, aby se poprvé v dějinách poměřil v jamkové hře americký a britský tým. Britové vedeni Georgem Duncanem tehdy porazili Američany rozdílem deset a půl bodu ku čtyřem a půl a cesta k oficiálnímu vzniku týmové soutěže mezi americkými a britskými golfovými profesionály byla otevřena.
Čtyřiadvacítka statečných
Ale zpět do současnosti. Watson a McGinley měli koncem léta jistě těžkou hlavu z toho, jak nejlépe poskládat své týmy, aby Ryderův pohár uhájili, nebo naopak vybojovali zpět. Nominační kritéria každého z týmů jsou trochu jiná.
Američané čerpají ze systému založeného na bodech počítaných z prize money získaných od US Masters 2013 do PGA Championships 2014 na major turnajích a ostatních akcích americké PGA Tour, přičemž jistou účast má devět hráčů, kteří ke konci PGA Championships 2014 nasbírali nejvyšší počet bodů. Tom Watson dále udělí tři divoké karty, aby zkompletoval finální dvanáctku.
Tři divoké karty má k dispozici i McGinley, přičemž jistou účast má devět golfistů, kteří budou na začátku září nejlépe postaveni v žebříčku kombinujícím výsledky z European Tour i americké PGA.
Americká soupiska devíti hráčů s jistou účastí byla uzavřena v pondělí po PGA Championships. Na poslední chvíli se do ní protlačil Phil Mickleson, pro něhož bylo druhé místo z posledního majoru sezony prozatím jediným umístěním v top ten v letošní sezoně, ale bohatě mu stačilo k posunu z desáté pozice na pátou. Černý Petr tak zbyl na Jasona Dufnera, který musí doufat, že mu Watson udělí divokou kartu.
Kapitán amerického týmu ovšem po PGA Championships nelámal hůl ani nad možností, že ve Skotsku postaví Tigera Woodse. Ten ve Vallhalle s hrozivým skóre plus šest po dvou kolech neprošel cutem, ale Watson o jeho zařazení na soupisku uvažoval až do 13. srpna, kdy Woods oficiálně oznámil, že se vzdává místa v týmu a vrací se zpět k rekonvalescenci po zranění zad. O třech šťastlivcích, kterým Watson udělí divokou kartu, se mělo rozhodnout do konce srpna.
Pro úplnost je nutné dodat, že Watson bude mít samozřejmě k ruce tři vicekapitány. Vybral si čtyřnásobného vítěze turnaje kategorie major Raymonda Flowa, dvojnásobného vítěze US Open z let 1978 a 1985 Andyho Northa a rovněž doposud aktivního Steva Strickera, kterého snad netřeba představovat.
Ostatně i sám Tom Watson je stále aktivním hráčem a především na britských hřištích dokáže i ve svém věku zatápět soupeřům o mnoho let mladším. Jeho představení z British Open v Turnberry 2009, kdy se v 59 letech stal málem nejstarším vítězem nejstaršího majoru, vítězství mu sebral až v play-off Stewart Cink, vešlo do dějin golfového sportu. Watson navíc dokázal projít cutem Open i letos a loučit se bude příští rok v St. Andrews ve svých 66 letech.
USA: DEVÍTKA S JISTOU ÚČASTÍ - Kompletní tým ZDE>>>
Bubba Watson
Rickie Fowler
Jim Furyk
Jimmy Walker
Phil Mickelson
Matt Kuchar
Jordan Spieth
Patrick Reed
Zach Johnson
Paul McGinley si při pohledu na letní formu svých hráčů musí mnout ruce. Rory McIlroy se probudil ze zimního spánku právě včas a po třech letních vítězstvích v řadě (British Open, WGC – Bridgeston Invitational, PGA Championships) se stal světovou jedničkou. Líté boje přitom sváděl mnohdy se svými evropskými kolegy.
Dařilo se rydercupové stálici Sergio Garcíovi, který dvakrát odešel poražen pouze od McIlroye, a rovněž po dlouhé době Kaymerovi, vítězi US Open. Na PGA Championships sahal chvíli po vítězství Henrik Stenson. V devítce prozatímního pořadí zatím chybí třeba specialista na Ryder Cup Ian Poulter, Lee Westwood, Luke Donald nebo veterán Miguel Angel Jiménez. Je však pravděpodobné, že alespoň na některá z těchto jmen kapitán evropského výběru nezapomene a přidělí jim divokou kartu.
Ani McGinley nezůstane v kapitánství osamocen. Radit mu bude Des Smyth a zejména Sam Torrance, který stál u zrodu nového Ryder Cupu v roce 1985. Právě on tehdy proměnil vítězný pat evropského týmu, který přinesl Evropě titul po dlouhých 28 letech čekání. Co se kapitánů týká, půjde opravdu o souboj těžkých vah s bohatou zkušeností z týmových golfových soutěží. Tom Watson vedl americký tým v roce 1993, kdy vyloupil evropskou baštu v Belfry. To Sam Torrance jako kapitán v Belfry o devět let později v roce 2002 uhájil.
EVROPA: STÁVAJÍCÍ DEVÍTKA (K 21. 8. 2014) - Kompletní tým ZDE>>>
Rory McIlroy
Henrik Stenson
Victor Dubuisson
Sergio García
Justin Rose
Martin Kaymer
Thomas Björn
Jamie Donaldson
Graeme McDowell
Na co se můžeme těšit?
Ryder Cup se vyznačuje pravidelně skvělou a leckdy netradiční diváckou kulisou, vyhecovanou atmosférou, skvělým golfem, a pokud se odehrává v Evropě, pak rovněž nevyzpytatelným počasím. To vše můžeme očekávat také letos v Gleneagles.
Evropa je na koni a hnána divokými skotskými fanoušky udělá vše proto, aby pohár zůstal v jejím držení. Rydercupový fenomén Ian Poulter sice nefiguruje v devítce golfistů s jistou účastí, ale s největší pravděpodobností můžeme očekávat, že se stane jedním z držitelů divoké karty. Byl to právě on, kdo v roce 2012 vyhrál nejprve tři čtyřhry (dvě s Justinem Rosem a jednu s McIlroyem) i závěrečný singl a hřištěm ve Vallhale prošel bez ztráty květinky.
Poulter je za každých okolností tahounem evropského výběru a jeho gesta a oslavy po úspěšně provedených ranách jsou již zažitým prvkem tohoto týmového klání. Do dějin vešlo jeho vystoupení ve druhé čtyřhře před dvěma lety, kdy na prvním týčku vyhecoval ochozy k tomu, aby v okamžiku jeho drajvu byly co nejhlučnější. To samé po něm předvedl Bubba Watson a americký komentátor na to konto poznamenal, že Old Tom Morris se musí v hrobě obracet.
Těšit se můžeme zřejmě rovněž na foursomy a fourbally v podání dvojice McIlroy, McDowell. Severoirští golfisté spolu hráli poprvé v roce 2010 v Celtic Manor, kde McIlroy v soutěži debutoval, a od té doby tvoří nerozlučný pár. Bilanci mají sice průměrnou, ale také oni umí dostat diváky náležitě do varu.
Skvělým týmovým hráčem je i García, který Ryder Cup miluje. Vždyť v roce 2010, kdy nebyl v optimální formě a do evropského týmu se nenominoval, sám požádal o to, zda by nemohl být vicekapitánem Colina Montgomerieho, aby pomohl evropskému týmu alespoň tímto způsobem. To letos se Španěl prezentuje ve skvělé formě a měl by patřit znovu k lídrům evropského výběru.
Američané podobně výrazné osobnosti, které by se pravidelně staraly o týmovou pohodu a motivaci, spíše postrádají. Ostatně v posledních letech se o americkém týmu mluvilo jako o individualitách postrádajících týmového ducha, i když kapitáni předchozích amerických výběrů se tyto předsudky snažili vehementně vyvracet.
Velkým jménům typu Woodse nebo Mickelsona se navíc v týmové soutěži dařilo v posledních ročnících spíše průměrně a pouhý půl bod Woodse ze čtyř zápasů v roce 2012 byl opravdovým zklamáním. Hostující celek tak pravidelně drží na nohou jména typu Bubby Watsona, která nemají s týmovou soutěží mnohaleté zkušenosti.
Důležitou roli v celkovém součtu tří rydercupových dnů sehrávají vždy nováčci, buďto překvapivě zazáří, nebo naopak vyhoří. Letos tato role připadne minimálně hostujícím Walkerovi, Spiethovi a Reedovi a z evropského týmu Francouzi Dubuissonovi a Velšanovi Jamie Donaldsonovi.
A pokud jde o počasí? Termín konání Ryder Cupu je pravidelně kritizován, neboť na sklonku září je zejména na Britských ostrovech počasí značně nevyzpytatelné. Po problémech z roku 2010, kdy se velšský duel v Celtic Manor musel dohrávat z důvodu prudkých lijáků v pondělí, se dokonce uvažovalo o přesunu soutěže na dřívější termín. Jenže volné místo prostě v golfovém kalendáři chybí. Organizátorům, divákům i hráčům tedy nezbývá než doufat, že skotské počasí nedostojí své pověsti a golfový svátek roku 2014 se odehraje v důstojných a spravedlivých podmínkách.
Ať již bude počasí jakékoliv, máme se na co těšit. Čtyřicátý Ryder Cup v místě, kde soutěž v podstatě vznikla, na hřišti a v krajině, kterou si pro svoji mistrovskou práci vybral Jack Nicklaus, a v době, kdy se evropským, a řekněme tedy našim, golfistům nebývale daří.
K tomu připočtěme golfovou legendu Toma Watsona za kapitánským kormidlem amerického týmu, čtyři Evropany v první pětce světového golfového žebříčku v čele s McIlroyem hrajícím v životní formě, Micklesona probouzejícího se z letargie, dudy, kilty a věčné ólé, ólé, nekonečnou hymnu fanoušků evropského výběru, která bude tři dny v kuse znít nad snad alespoň trochu slunečnou skotskou krajinou. I u televize půjde o fantastickou podívanou...
Převzato z časopisu GOLF 9/2014
Text: Jan Vlášek, foto: Globe Media/Action Images
Ryder Cup 2014 sledujte ZDE>>>
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.