ScoreboardNevím, jak je to možné, ale přesto, že každý den na Open začíná brzy ráno a končí pozdě večer, uběhne tento týden vždycky jako voda. Zdá se to skoro nemožné, ale neděle je tady, slunce svítí a teplota dosahuje skoro 20 stupňů. Máme před sebou přímo snovou výsledkovou tabuli, která slibuje fantastický závěr turnaje, a meteorologové navíc v druhé polovině dne předpovídají vítr o síle 20 – 35 mil za hodinu, který by vše měl učinit ještě zajímavějším.

V době, kdy píšu tyto řádky je asi něco málo před polednem a poslední flajty, z nichž se s největší pravděpodobností zrodí příští vítěz Open Championship, vyráží na hřiště teprve v půl druhé. A tak mohu využít této příležitosti a podívat se hlouběji do zákulisí turnaje.

Jedním z ikonických symbolů Open jsou dvě obrovské výsledkové tabule po obou stranách osmnáctého greenu. Jejich obsluha je jen kapkou v moři úkolů týmu, který má na starosti skóre a jeho kontrolu. Jejich pracoviště poznáte podle vysoké rádiové antény sloužící pro příjem proudu informací o skóre přímo ze hry a jejich následné distribuci pracovníkům obsluhujícím výsledkové tabule po celém hřišti.
O zaznamenávání průběžných výsledků se stará celkem 250 lidí, na které dohlíží šest skórerů v zázemí a dále sedm mobilních, připravených kdykoliv vyrazit do terénu a řešit případné problémy.

Každá skupina hráčů na hřišti má svého vlastního zapisovatele skóre. Ten okamžitě po každé ráně odešle do centrály přesné informace typu: o kolikátý úder se jedná, kam rána dopadla, zda bude další rána z ferveje, greenu nebo konkrétního bankru atd. Centrála vše zpracuje a pošle dál. Díky dokonalé koordinaci vždy všechny výsledkové tabule ukazují stejné skóre.

Každá z obřích výsledkových tabulí na osmnáctém greenu je dostatečně velká, aby text na ní byl čitelný ze vzdálenosti několika set metrů. Obě žluté tabule obsluhují každý rok zaměstnanci a žáci ze školy Charterhouse, respektive Cranleigh Asi si umíte představit, že mezi levou a pravou tabulí panuje zdravá rivalita a že obě skupiny se předhánějí v rychlosti její aktualizace.
O každou z nich se stará celkem 18 lidí ve dvou směnách. Obvykle je to 4 až 5 dospělých a ostatní jsou chlapci. Nejmladšímu je 16 let a odměnu za práci mají dospělí i mládež stejnou. Ironií je, že každý tým vlastně svou tabuli nevidí, a tak se obě skupiny musejí vzájemně informovat o případných menších nedostatcích jako je třeba písmeno nebo číslo vzhůru nohama.

Jeden ze skórerů Bob říká: „Ve větru se to tady celkem houpe, může tu být pěkná zima, ale letos byl hlavním problémem déšť. Není to tu zrovna vodotěsné. V každém případě je to ale úžasná práce. V okamžiku, kdy vedoucí hráči turnaje vstoupí na hřiště, je to tu hotové pandemonium.“
Samozřejmě, že by v dnešní době staromódní výsledkové tabule mohly nahradit digitální obrazovky, ale to si nikdo nepřeje. Výsledkové tabule a jejich obsluha jsou nedílnou součástí Open stejně jako Claret Jug.

Open Championship přináší hostujícímu regionu nejen značný finanční benefit, ale vytváří spoustu pracovních příležitostí pro dospělé i děti a mládež. Některé jsou více a jiné méně atraktivní, ale všechny jsou neoddělitelnou součástí turnaje. K těm opravdu lukrativním patří práce nosiče výsledkové tabule, která jde s každým flajtem. Velitelství nosičů u prvního greenu řídí devatenáctiletý Tom Bisset a jeho sestra Emma. Oba znají tuto práci dokonale z vlastní zkušenosti, jinak by nebyli schopni celou mašinérii řídit.

„Máme tu celkem 54 nosičů – pro každý tým jeden a dva záložní. Většině nosičů je 16 nebo 17 let a o práci se přihlásili přes webovou stránku turnaje. Nosiči musí být na svém místě 45 minut před začátkem jejich hry. Společně připraví tabule a ujistí se, že všechna jména jsou uvedena gramaticky správně a že každé skóre odpovídá. Každý nosič má uniformu v podobě bílého overalu a modré čepice. K výbavě patří také taška s čísly.“
Nosič doprovází každý flajt vedle zapisovatele skóre, rozhodčího a pracovníka, který má na starosti uhrabání bankrů. Emma dodává: „Je to skvělá práce. Myslím si, že málokdo sleduje největší golfový major z takové blízkosti jako právě nosiči tabulí.“

Možná ne tak atraktivní, ale přesto naprosto zásadní roli má také armáda sběračů odpadků. 270členné brigádě velí Jim Leach a jeho hlavním úkolem je postarat se o to, aby dojem z Open Championship a okolní krajiny nekazily tuny odhozených odpadků.
Na stěně Jimovy kanceláře visí mapa, která rozděluje dějiště šampionátu do pěti sektorů. O každý se stará „hlídka“ sběračů, obvykle pocházejících z místních škol. Každý sběrač pracuje ve tříhodinových směnách a po skončení práce může, pokud chce, sledovat golf.
„Staráme se o odpadky, které lidé upustí,“ vysvětluje Jim. „Každý sběrač má papírový pytel a prodlouženou ruku pro sběr odpadků. Po dobu turnaje naplníme zhruba 1 500 takových pytlů. Nejvíce odpadků lidé nechávají na tribunách.“

V tuto chvíli jsou již všichni lídři na hřišti a spekulace o možném vítězi nabírají na obrátkách. Pokud ale chcete vědět, koho že ruce dnes spočinou na trofeji Claret Jug, tak věřte, že jeden muž má toto privilegium jisté. Miliony lidí po celém světě budou sledovat rytce Garry Harveyho, jak vyrývá na podstavec trofeje jméno dalšího vítěze někdy po šesté hodině večerní místního času.
Stane se tak již po deváté od doby, kdy v roce 2003 zdědil tuto poctu po svém otci, jenž tuto službu vykonávat celých 33 let. Nápis bude obsahovat vítězovo jméno, St. Annes a počet ran.
Než se tak ale stane, vyrazím raději na hřiště sledovat napínavý finiš.

Text a foto: Helena Woodcock, exkluzivně pro Golfinfo.cz a časopis Golf z dějiště Open 2012


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...