Uhlik-1Občas lidem říkám, aby se nerozčilovali nad zkaženou ranou nebo špatně odehraným kolem. Ani vy, ani nikdo další z flightu si to nebude příliš dlouho pamatovat. V tom je lidská paměť milosrdná. Co ovšem zůstává dlouhodobě uloženo, je vjem, jak jste při hře vypadali.

Snažte se proto vypadat při švihu krásně – tak zní naprosto elementární rada, kterou vám poskytnu zcela bezplatně. Jedná se osatně o jeden z nejjednodušších způsobů, jak vypudit z mysli utkvělou představu, že danou ránu musíte pořádně narvat, nesoustředíte se také naprosto zbytečně na cíl, že potřebujete dostat míček nejlépe do metru k jamce, což je ve vašem případě stejná sci-fi, jako kdyby v Čechách přistáli Marťani... Pardon, špatný příklad, už jsou všude kolem nás.

Pokud zapomenete na nesmyslné aspirace ohledně délky i přesnosti rány a soustředíte se pouze na její co nejkrásnější provedení, pak to sekundárně může vést k dobrému úderu, jenž alespoň částečně splní vaše nepodložená očekávání.
A především – buďte hezky „vystajlovaní", hezky se chovejte a zasvěceně pohovořte o golfu. Není pěkné, pokud se po zkažené ráně, což je u mnoha hráčů prakticky každá rána, protrhnou hráze vulgárních nadávek, následuje házení holí a hledání viníků. Je dobré taková příkoří snášet se stoickým klidem.

Jako podezřelý je nutno hodnotit extrém, kdy na žádost členů golfové výpravy podal lékař notorickému nespokojenci jakési léky na podporu psychiky a dotyčný pak působil dojmem, že se nemůže dočkat, až bude moci dropovat vodu nebo zahrát opakovaný úder po ráně do autu. To už je skoro nesnesitelné, navíc zmíněnému člověku přestal preparát na čtrnácté jamce účinkovat. Dostavila se taková deprese, že bylo velice obtížné dovést jej na osmnáctku živého.
Ale dobře vypadající a krásně se chovající golfista je velké plus. A pokud máte ve flightu ženu, je to ten nejlepší způsob, jak si na blíže neurčenou dobu komplikovat osobní život. Je to obecně vzato v souladu s obsahem daného čísla, které – jak jsem byl předem upozorněn – je zaměřeno na golfovou módu a US Masters.

Jaká je souvislost s US Masters? Není to zase tak složité. Setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří se netajili tím, že obhajobu titulu Jordanu Spiethovi nepřáli. Nebylo v tom nic osobního, ani nic typicky českého – míním tím obecně rozšířenou nepřejícnost a skoro nenávist k tomu, kdo je úspěšný. Důvod byl mnohem prostší.
Opisovali to různými slovy, ale zjednodušeně obecný konsensus zněl: tomu chlapíkovi schází charisma. A to zas není až tak nepravdivý výrok. Spieth je bezpochyby mimořádný hráč. Jeho statistika na úvodním majoru sezony je historicky ojedinělá – těsně ho sice minula šance zařadit se mezi souhvězdí první svítivosti, tedy mezi hráče, kteří dokázali zelené sako obhájit, ale při prvních třech vystoupeních na Masters být druhý, první a zase těsně druhý je i pro golfistu absolutní světové špičky naprostý sen...

Nicméně realita je neúprosná – můžete natrénovat rány, můžete zapracovat na psychice, můžete si vzít květované kalhoty či mít všechny hole stejné délky, ale zda budete silně vyzařovat něco magického, co okouzlí davy, to se bohužel nedá ani koupit, ani nacvičit...
Vaše role je mnohem jednodušší – nemusíte okouzlovat davy, pro začátek stačí, když uděláte dobrý dojem na lidi ve flightu. Pokud by tohle byl váš cíl pro nadcházející sezonu, pak jste vykročili správným směrem.

Převzato z časopisu GOLF 5/2016
Text: Petr Uhlík


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...