Golf v ČR Juraj Werner: Něco by se mělo změnit

wernerJsou lidé, které je sice hodně slyšet, moc toho ale za nimi neuvidíte. Naštěstí pro český golf ale máme i pracanty, kteří o co méně mluví, o to více za nimi stojí vykonané práce. A protože jsem přesvědčen, že bychom měli znát názory i této druhé skupiny (ta první se o medializaci svých postojů stará sama), rozhodl jsem se vyzpovídat Juraje Wernera, nového ředitele golfového areálu Kaskáda a podělit se o jeho názory a zkušenosti.

Kdy jste s golfem začal a co vás k němu přivedlo?

Dobře si ten den pamatuji, bylo to 7. listopadu 1994. Mnoho let předtím jsme v tento den museli poslouchat spousty lží a nesmyslů. Hlavně o tom co musíme a objektivně můžeme. Ale hrát golf? Ani náhodou! Mimochodem, nemám moc velkou důvěru k lidem, kteří hráli golf už před revolucí. Naštěstí jich bylo hrozně málo. No a najednou jsem ve výročí zrůdné sovětské revoluce stál na brněnské velké ceně s golfovou holí v ruce. Přede mnou stál Jirka Šimek. Kdo Jirku zná ví, že do lepších rukou jsem se dostat nemohl. Od první chvíle jsem právě díky němu vnímal golf jako modus vivendi. Do 30 let sem hrál závodně tenis. V tenise je okruh sparingpartnerů podstatně menší. A tak jsem začal hledat nějaký druh zábavy, kde výkonnost nehraje roli. Člověče nezlob se mne nebavilo.

Jak dlouho to trvalo, než jste v golfu objevil i obchodní potenciál?

Teď to bude vypadat, že časopisu GOLF podlejzám, ale první velkou zakázku na golf jsem získal právě díky vašemu časopisu. V roce 1996 jsem založil svou agenturu. Prvním projektem byly České firemní hry. Parádní akce kterou jsme pořádali 8 let. 12 sportů pro firemní týmy. Jedním z nich byl i golf. Na časopis GOLF se obrátili lidé od Johnnie Walker s poptávkou na PR a pořádání golfového turnaje. Tak jsem díky časopisu získal prvního velkého zákazníka. Bylo to v roce 1998. Stejný klient stál jako sponzor i u zrodu historicky prvního žebříčku českých golfistů. Sestavil jsem ho z údajů které byli volně ke stažení na serveru ČGF a časopis Golf ho vytiskl jako přílohu své ročenky. Dovedete si to představit dnes? 50 tisíc jmen seřazených podle abecedy, s příslušným hendikepem a pořadím za jménem. To by asi nešlo. Zlaté časy rozvoje golfu.

Vzpomínáte občas na začátky?

Z dnešního pohledu legrace. Nikdo nic nevěděl. Každý tvořil po svém. Pozvánky na turnaje se rozdávali členům klubu, aby nebylo hřiště prázdné. Někteří promotéři pustili fantazii na uzdu. Lítali vrtulníky, módní přehlídky měli přednost před vyhlášením výsledků. Pozitivní na té době byli ovšem akademie. Měli jsme i více než 100 lidí. To jsou dnešní golfisté. Těmto firmám které před 10 lety dali peníze na turnaje je třeba poděkovat za úžasný golfový boom u nás. Aby si čtenáři uvědomili neuvěřitelnou akceleraci pořádání turnajů. V roce 2000 jsme byli první, kdo se odvážil uspořádat sponzorský turnaj v pracovní den. Hrálo se v pátek v Mariánských Lázních. Měli jsme strach aby se hráči vůbec přihlásili. Dnes se hraje převážně v pracovní dny.

Vydržel jste dodnes. Bylo to těžké?

Těžké? Úžasné to bylo! Uspořádali jsme snad všechny možné druhy turnajů. Kromě mnoha sponzorských stablefordových turnajů jsme jako eventová agentura dostali od Golf Club Austerlitz důvěru podílet se na Mezinárodním mistrovství ČR. Skvělá škola.

Jak se vyvíjelo „prostředí“, ve kterém jste dělal svůj business?

Dobrá otázka. Už jsem naznačil, že to bylo občas dost divoké co se na turnajích dělo. Já měl štěstí. Štěstí na náročné a sofistikované klienty. Lidi od Johnnie Walker například řekli: Chceme výstupy. Kolik článků o turnaji vyjde, v jakých médiích, kolik lidí jich uvidí etc. Pak se to podtrhlo a sečetlo. Trochu se i zkoumalo. Povědomí o značce, prodejnost v klubech i hospodách a nakonec se řeklo. OK, dobrý. Jedeme dál i příští rok. Vymysli něco nového. Vymyslel jsem Trouble shot a další sezóna byla v suchu. Prostě klient hlídal vydání, chtěl kreativitu a výkon. Nikdy jsme neměli klienta, který by rozhazoval peníze jenom aby měl svůj turnaj. Vždy jsme věděli proč a pro koho se turnaj dělá. Vždy jsme dělali sponzorský turnaj z pozice reklamní, nebo PR agentury a ne jako sportovní promotér. U mistrovství ČR jsme zase vytvořili eventovou nadstavbu nad sportovní turnaj. Tyhle principy mohou fungovat vedle sebe, ale nesmí se zaměňovat. Dnes to je většině jasné, ale před lety rozhodně ne. Myslím, že divokou entuziastickou etapu rozvoje golfu máme definitivně za sebou.

Kdo rozvoji nejvíc pomáhal, kdo naopak rozvoj brzdil?

Podle mne nejvíc uškodili právě ti, co krátkodobě vložili do golfu neadekvátní peníze a pak rychle vycouvali. Vždy se našel někdo takový. Kazili ceny. Na hřištích jsem slýchal, proč oni na to mají a váš klient ne. Proto, že mi tady budeme i za 5 let, odpovídal jsem a většinou jsem měl pravdu. Víte, nejsem přesvědčený, že turnaje PGA, jak před lety tak současné mají ten efekt jaký se jim přisuzuje. Bylo to hezké, paráda. Vždy jsem se šel kouknout, ale že by právě tyto akce zvýšili aktivní zájem o golf? Nebo že by se někomu v podobě nějakého efektu vrátili, to si nemyslím. Skvělá podívaná, díky za ni. Cítil jsem se tam však jako parazit. Za cizí peníze taková podívaná. Zasloužili jsme si ji? První turnaje byli „ze státního“ nová éra je ale financovaná ze soukromých peněz.

Že by někdo brzdil? To zase ne. Snaha o pozitivní pohled na golf byla úžasná. Všechny známe osobnosti které hrají golf využili každou příležitost, aby golf popularizovali. Myslím, že se jim to podařilo. Veřejnost golf v zásadě přijala a už ho apriori nezavrhuje. Pokrok. Sledujete, jak jsme skromní. Za pokrok považujeme posun k názorům, které jsou jinde samozřejmé.

Jak jste tenkrát vnímal vztahy golfisté vs. kluby, kluby vs. federace, federace vs. majitelé hřišť?

Například na Svratce se doslova bily dva kluby, chtěli turnaj v jeden den a každý klub měl na grýnu svou jamku. Tyhle pikantérie je třeba občas připomenout, ne? Zato Mariánky, tam to měli zmáklé od začátku a vše fungovalo dokonale. Obecně se dá říct, že nadšení pro novou věc, objevování golfu bylo důvodem, že se to moc neřešilo. Problémy nastali pouze pokud se do vztahu vnesly peníze. Přišel investor a má zájem postavit hřiště, nebo klubovnu. Pak členové klubu znervózněli a chvíli prudili. Nevím ale o případu, že by skončil v neprospěch golfu.

Rozklíčovat vztah klub vs. majitel má problém i dnes snad většina stěžovatelů.

A nyní?

Teď, v době krize? Nebo už je po ní? Lidí si dávají větší pozor na peníze. Napětí se zvýšilo, ale ne fatálně. Vnímám to docela pozitivně. Nemám rád když se problémy dusí a nemluví se o nich. Je lepší diskutovat.

Co považujete za hlavní problémy českého golfu? Jsou li jaké.

Jsou. Českému golfu chybí dvě osobnosti bez kterých to jednoduše nejde. Startér a marshal. Tyhle dva se ale úspěšně hledají a občas je na našich hřištích už i potkáme. Ale stejně tam vládne neřád. Napadlo mne, jestli nechybí i třetí osobnost – pokorný golfista! Tohle mne trápí. Sleduji to u nás na Kaskádě přes recepci i na hřišti. Neskutečně sebevědomí hosté, pokouším se vyhnout slovu hráči, kteří zásadně, nedodržují dané pravidla. Nevíme jak na ně. Mlčící většina nepomůže. Koukají na ně, jsou naštvaní, ale nic jim neřeknou. Pokouším se s nimi na Kaskádě mluvit. Snad to nebude boj s větrnými mlýny.

Existuje nějaké jednoduché řešení?

Na Kaskádě máme black list. Víme o těch co mají více zápisů. Včera jsem by tázán, jestli ho zveřejním. Chtěl bych, měl bych, ale neudělám to. Jak jsem řekl, pokouším se s trouble makery mluvit. Občas mají někdy v něčem pravdu. To je neopravňuje omezovat práva jiných.

Jak vnímáte snahu federace o zvýšení počtu golfistů a jaký je váš názor na projekt Hraj golf, změň život?

Jakákoliv snaha o zvýšení počtu golfistů je skvělá. Ale. Byl jsem na první schůzce federace na toto téma. Tam se stala první chyba. Pozvaní nebyli majitelé hřišť kteří požadované benefity měli poskytnout, ale zástupci klubů. Dodnes nechápu co jsem tam jako zástupce klubu dělal. Podle tehdejší prezentace, projekt vychází z průzkumu, že pokud by lidi dostali pobídku tak by golf zkusili. Bingo. Jenom nechápu, proč tenhle druh marketingu nedělají michelinské restaurace. Proč neprodávají za 300 korun voucher na menu které stojí 3.000? Napadli mne i jiné příklady, ale GOLF je slušný časopis. Nikoho nepřesvědčíme, že golf je levná záležitost, i když ve skutečnosti není tak drahý jak si lidí myslí. Nicméně, jestli mne antré bude stát 300, nebo 3.000 korun je z hlediska pozdějších nákladů zanedbatelná nula.

Na toto téma se vyjadřovalo spousta kritiků. Bohužel všichni měli pravdu. Dobrý záměr byl pojat nešikovně. Peníze které federace utratila nebyli ale naše. Za Kaskádu mohu říct, že to co se slíbilo se udělalo a dělá. Různé formy popularizace golfu budeme dělat stále.

A golf sportovní? Tedy ten na špičkové (reprezentační) úrovni?

Myslíte amatérský? Tomu fandím úžasně. Líbí se mi jak každoročně nová generace profíků vždy smázne ty předcházející. Lepší důkaz rostoucí úrovně amatérského golfu není. Paráda. Těším se, že Kaskáda bude příští rok pořádat MMČR. Mám rad mladé snaživé lidi. Líbilo by se mi, kdyby právě na Kaskádě vystrčili drápky a v silné konkurenci zvítězil někdo z našich. No a holky? Klára Spilková překonala stín českého golfu o několik délek. To je trvalá investice do dobrého jména českého golfu a samozřejmě i do jeho rozvoje. Na to že tady někdy hrál a vyhrál Langer už dávno všichni zapomněli.

Co by mělo být podle vás prioritou federace?

Děti, děti, děti. Pokud chce federace udělat skutečně něco pro rozvoj golfu, tak by měla všemožně podporovat mládež. Cest jak to udělat je mnoho. Například, mohla by stavět driving range po celé republice. Řídit je pomocí franšízy. To by podpořilo zájem o golf. Pokud se v daném regionu golf chytí, tak se investor na hřiště už najde. Ostatně lepší příklady než Hodkovičky a Hostivař už nenajdeme.

A klubů?

Priorita klubů? Co to je klub? Jak má vypadat klub na začátku 21 století? Není to už přežitek? Je to skupina lidí se stejným zájmem sdruženým v jednom spolku? Nebo je to „ta“ místnost s krbem, novinami a sklenkou whisky? Nebo jsou to lidé kolem toho krbu? Všechno je jinak, všichni a všechno je nahraditelné. Krby nahradili sociální sítě, chlastat za volantem se nesmí a nejsem si jistý, jestli členové golfového klubu mají vůbec nějaký společný zájem. Převážná část členů vnímá své členství totiž jako permanentku. Racionálně jejich důvody chápu. Jsem však přesvědčený, že svým odosobněním se od této své komunity o něco přichází. Dobrovolně se zbavili mnoha benefitů. Například rozvíjet svůj business, nebo minimálně možností svého sebezdokonalování.

Stalo se. Je to tak, jak to je. Nejsme v tom sami. Co s tím? Nic. Život jde dál, všimněte si. Určitá skupina lidí se setkává a baví se. Vznikají kluby v klubech. Neformálně, spontánně. Díky ze ně, fandím jim. Na Kaskádě uděláme všechno proto, aby se cítili dobře.

A hráčů?

Prioritou hráčů? Bavit se, užívat si hry. Obírat své kamarády o kafe, pivo nebo večeři a ne se honit za hendikepem.

Dnes ze své pozice zastupujete i zájmy majitele hřiště. Jaké jsou vaše zkušenosti ze současného stavu?

Ano jsem v nové situaci. Nezodpovídám pouze sobě. Naštěstí majitelé Kaskády jsou osvícení. Prioritou je prosperita hřiště. Slovo prosperita vnímejte jako mix, ekonomické samostatnosti a popularity Kaskády. Jsou to spojité nádoby. Těší mne pracovat v prostředí, kdy se současně mluví o dvou úkolech. Jak vydělat a do čeho vydělané investovat. Všimněte si, na Kaskádě se stále něco dělá. Od otevření před pěti lety, přibyl kongresový sál, wellness, restaurace, na hřišti další jezero.

Promítají se současné obecné problémy českého golfu i do vztahů uvnitř golfového klubu?

Obecné problémy českého golfu, jsou přirozenými problémy růstu. Boom byl ohromný, administrativa zaostala. Některé věci by se mohli dělat jinak. Jsou ale země kde se ne a ne odlepit od země. Jsme na tom skvěle. Celá polovina golfových hřišť v bývalém východním bloku je u nás. Máme tedy kde hrát a dovoluji si tvrdit, že hřiště mají i velmi dobrý standard. Jenom si to občas kazíme, kecy, nekritičností a taky přílišnou soutěživostí.

Vnímáte názory obyčejných golfistů?

Obyčejní jsou ti nejlepší. Vnímám, naslouchám, učím se. Svého guru jsem už vzpoměl. Dokonce jste o něm psali. Tento obyčejný golfista je Harvey Penick, českého golfu. Já měl štěstí, že jsem ho potkal. Vyhýbám se právě těm neobyčejným golfistům. Chytré kecy o rychlosti grýnu, délce hřiště, výšce rafu a nevím co ještě, které vedou vytunění golfisté jsou naprosto bezcenné když neumí pohrabat bankr za svého soupeře, nebo mu darovat pat. Tohle obyčejní golfisté dělají. Hrají v dešti, neremcají, nehledají úlevy, ale způsob jak míč zahrát. Mám je rád a doufám, že jednou o mne někdo řekne, že jsem obyčejným golfistou.

A co Ti druzí, dá se s nimi něco dělat?

Pozor, i Ti obyčejní měli své období vzdoru. Proti všem, ve jménu hendikepu. Poznali to na vlastní kůži. Po úspěšné době zaplňování poličky levnými trofejemi, přijde období stagnace. Golfista se cuká, trénuje, hendikep se zlepší. Pak se to opakuje. Zase trénink, ale zlepšení nepřichází, trvá to dlouho. Najednou prozřete. Už není důležitý počet ran, či počet bodů na 18 jamek. Důležitý je počet ran na jamce, zahrát ji lépe, než kamarád ve flajtu. A pak tu další. Prostě přijde éra jamkovky. Ve dvou, nejlépe ve čtyřech. Najednou se cítíte svobodný. Hrajete si. Užíváte si. Prostě to chce čas.

Za golfem jste procestoval doslova celý svět, a tak můžete srovnávat. Máme oproti vyspělým golfovým zemím i nějaké výhody, nebo je musíme ve všem jen dohánět?

Dohánět musíme nadstavbu. Přesvědčit nehrající většinu, že nejsme navonění snobové, kteří i ten pytel s holemi tlačí na vozíku. Cože? Někteří ho mají elektrický, no to mne podrž... pitomci, co je to za sport. A taky, že se na hřištích nedělají podvody, myslím ekonomické. O tom musíme přesvědčit lidi kteří golf nikdy nezkusili. Bohužel, občas mají pravdu, proto je to těžké. Tohle musíme dohánět. Jinak se nemáme za co stydět. Že děláme občas něco blbě? Nevadí, doučíme se.

Máte svou agenturu. Co Vás vedlo k tomu, aby jste se současně stal ředitelem golfového resortu?

Rozhodnutí to nebylo lehké. Jsou v životě výzvy které se ale neodmítají. To golfisté chápou. Vím, že je pár lidí, kteří tohle mé rozhodnutí nejenom nechápou, ale je i štve. Nevadí. Doufám, že Kaskádě dám nový impulz. Věřím, že si Kaskádu oblíbí i hráči s menšími sportovními ambicemi, především ti, kteří v golfu hledají radost a zábavu.

Jaká by mohla být podle vás nejbližší budoucnost českého golfu?

Skvělá, rozhodně skvělá. Pro golfisty není důležité fandění, ale hra samotná. Jestli, že se hokej, nebo fotbal hodnotí podle medailí, či získaných pohárů, tak tohle neštěstí se golfu netýká. Golfisti hráli, hrají a budou hrát. Ke svému štěstí nepotřebujeme úspěchy jiných. Takže nám bude stačit aby více pršelo a nafta byla levná. Pak budou hřiště zelená a grýn posečený.

Za rozhovor děkuje Josef Slezák

Převzato z časopisu Golf


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...