Palat profil2Každý golfový resort, ve kterém se Jiří Palát angažoval, dosáhl výjimečných úspěchů. Nejdéle sloužil na Konopišti, jako druhá přišla na řadu Kaskáda, od konce minulého roku můžete jeho jméno objevit v čele řídícího týmu nově vznikajícího resortu Panorama v Kácově.

Jaké byly nejdůležitější pohnutky, které vás vedly k opuštění fungující Kaskády a převzetí zodpovědnosti za spuštění provozu v novém Panorama Golf Resortu v Kácově?

Zde se sešlo hned několik významných impulsů. Jednak jsem svou misi na Kaskádě považoval po dvou letech za splněnou. Resort byl stabilizován, hřiště se stalo nejhranějším u nás, Kaskáda obdržela několik mezinárodních cen za kvalitu, stala se členem World of Leading Golf a dalších mezinárodních uskupení a já tak přirozeně začal hledat nové výzvy. Druhým a určitě ne bezvýznamným impulsem byla touha být blíže Praze a mé rodině. Když do toho přišla nabídka z Kácova a já se osobně přesvědčil o jeho potenciálu, promluvil s investory o jejich vizi, hned jsem věděl, že jde o místo, kde bych uměl zhodnotit všechny získané zkušenosti.

Co vás na resortu tak okouzlilo?

Zní to jako klišé, ale doslova všechno. A nejde jen o tři překrásné a rozmanité devítky, velkoryse zasazené do kouzelné přírody Posázaví, ale zejména o kombinaci tradičního golfu s nejmodernějšími technologiemi, jimiž je zdejší resort doslova prošpikován.

Můžete být konkrétnější?

Začněme třeba zdejší centrální budovou klubovny, se kterou přijde do styku každý návštěvník. Její vzdušná a moderní konstrukce, která na některých fotografiích vypadá, jakoby se vznášela na vodě, vznikla z pera slovutného architekta prof. Ing. Arch. Martina Rajniše, autorem interiéru je známý a skvělý architekt Mojmír Ranný. Ale nenechte se mýlit pouze jejím designovým vzhledem. Stavba splňuje veškeré parametry „inteligentního domu", který si své priority nastavuje a řídí sám prostřednictvím centrálně nastavených systémů.

Nebojíte se kvůli tomu nečekaných poruch a obtížně řešitelných komplikací?

Je to pro mě úplně nová zkušenost, takže uvidíme. V klubovně máme jen výkonné agregáty topení a výměny vzduchu, nejmodernější tepelná čerpadla, centrálně řízené osvětlení i ozvučení, špičkově vybavenou kuchyni, čtrnáct moderně zařízených útulných pokojů a velkoryse řešené zázemí pro hráče. Veškeré přístupy do jednotlivých částí jsou řešeny kartovým systémem, každý hráč dostane na vyžádání svou Panorama kartu, na kterou si bude moci nejen uložit peníze, ale po načtení jednotlivých druhů služeb či slev bude sloužit jako jeho univerzální komunikační prostředek s našimi systémy. Podle garantovaných předpokladů budou všechny řídící systémy v cloudech přístupné odkudkoli. Náš údržbář, případně zástupce dodavatele, si tak sedne kdekoli k počítači a prostřednictvím vzdáleného přístupu může chybu opravit na dálku. Nebo ji alespoň analyzovat.

A jaký máte pocit z hřiště?

Z designu hřiště mám opravdu dobrý pocit. Tady odvedla firma Golfer v čele s Liborem Jiráskem skvělou práci. Projel jsem za golfem doslova celý svět a bez nadsázky mohu konstatovat, že není jednoduché najít hřiště, které vám doslova „vytahá" všechny hole z bagu, netrestá vás za dobré rány a dovolí vám určitý luxus herního prostoru nenarušovaného přebíháním jiných hráčů ze sousedních fervejí. Určitě není jednoduché, je potřeba hrát s pokorou a zapojit course management, rozdělit si rány, přemýšlet o tom, odkud budu hrát do greenu... Připraveny jsou tři skutečně rozmanité devítky, jak už vyplývá z jejich názvu – River, Meadows a Forest, na každé z nich jste doslova v dotyku s hotovou přírodou. Žádné jamky „cik-cak" na poli, jak se občas staví. Prostě posázavská krajina s lesy, loukami, řekou a nádhernými výhledy, proto se také resort jmenuje Panorama. Na žádné z jamek se ale nepotkáte se slepými ranami, každá je jiná a po jejím dohrání se vždycky těšíte na tu další...

Mohl byste je charakterizovat trochu konkrétněji?

Velice rád, i když hodně o jejich charakteristice vypovídají už jejich názvy. Všechny devítky začínají pár kroků od klubovny. Už první odpaliště devítky River vám zvedne adrenalin, pálíte dolů z kopce směrem k řece, míč letí dlouho, aby přistál na plošině, odkud hrajete kratší druhou ránu na dobře chráněný green. Pak vás čeká série pohodových jamek citlivě rozmístěných v rovinatém terénu podél řeky. Poslední devátá jamka, dogleg, vás opět vyvede nahoru ke klubovně.
Název druhé devítky Meadows sice asociuje louky, ale určitě neočekávejte pole s nasázenými jamkami, ale spíš zalesněné přírodní travnaté plochy s lesíky, vodou a kameny. Horská kamenitá bystřina s uhánějící vodou na páté jamce rozděluje fervej na dvě části a vy máte volbu, kde „zaparkovat" svůj drajv. Následuje obrovská výzva, třípar z odpališť doslova přilepených ke skalnímu masivu, přes údolí na green, který, ačkoli má téměř 700 metrů čtverečních, se zdá najednou hrozně maličký...
Třetí devítka Forest je, jak už název napovídá, designována zejména lesem. Najdete zde hodně jamek hraných do kopce i z kopce, charakter terénu vás nutí přemýšlet, a tak zde mnohokrát pokorně zasunete drajvr do bagu a vezmete raději železo.

Jak je to s jejich obtížností?

Sportovnější a náročnější kombinace najdete na devítce Forest a za mistrovskou lze považovat její kombinaci s Meadows. Na druhou stranu méně náročné budou kombinace obsahující devítku River, a tak je přirozené, že nejžádanější kombinací pro komerční turnaje je River a Meadows.

Zmínil jste turnaje, jaký je u vás o ně zájem?

Neskutečně obrovský. Na to, že jsme teprve na podzim minulého roku umožnili jen omezený provoz převážně pro naše členy a resort bude v celé své kráse otevřen až letos na jaře, měli jsem již na začátku roku rezervováno přes šedesát turnajových dnů. V současné době jich je více než sto dvacet. A nejen komerčních. Snažíme se však preferovat turnaje s postupným startem, aby si zároveň mohli zahrát i naši členové a greenfee hráči, kteří mohou využít i samostatné devítky. Jsem moc rád, že se u nás odehrají i turnaje České golfové federace, třeba turnaj Amateur Tour či republikový šampionát vysokoškoláků. Také česká PGA se rozhodla pro pořádání jednoho ze svých turnajů na našich hřištích.

Říká se, že hřiště je docela náročné i fyzicky...

A tvrzení nelže. S výjimkou zmiňované devítky River je zbytek hřiště vybudován ve stylu „up & down", a tak kvůli převýšení budou buginy pro většinu komerčních hráčů víc než aktuální. Však jsme jich pro jistotu pořídili na začátek hned čtyřicet. Zakoupili jsme vozíky americké značky EZGO, konkrétně jejich vlajkový model RXV s posíleným motorem i brzdami.

Jak vznikl název Panorama?

Řekl bych, že tak nějak přirozeně. Když se rozhlédnete kolem, vidíte vodu, louky, lesy, solitérní stromy... Dokonale vyvážený mix. Nic nechybí, nic nepřebývá. A středem toho všeho pomalu plynoucí řeka Sázava. Výhledy jsou nezapomenutelné a panoramata, která zde na vás čekají, se dostanou hodně hluboko do vašeho povědomí.

A na kolik nás ten zážitek vyjde?

Jsem přesvědčen, že cena za hru byla nastavena velice vstřícně. V pondělí a úterý bude stát 1 200 Kč, ve středu, čtvrtek a v pátek zaplatíte 1 500 Kč. V sobotu a v neděli si zahrajete za 1 800 Kč. A přátelskou cenu můžete očekávat i u bugin, které nebudou stát více než 900 Kč za kolo.

Plánujete i rozvoj klubového života?

Na začátku letošního roku jsem měli zhruba stovku členů, a tak zde prostor pro nějaký růst určitě je. Cílem ale není mít v co nejkratší době co nejvíce členů, naší prioritou je, aby se ti současní – a samozřejmě i ti budoucí – cítili komfortně.

Jakým způsobem chcete tohoto komfortu dosáhnout?

Určitě ne oddělováním prostor. Jsem nepřítelem segregace. Považuji ji za nezdravou. Ono totiž nic není černobílé. Vezměte si, když pak přijde člen klubu společně s nečlenem. Budeme udělovat výjimky? Nebo výjimky z výjimek? A kdo to bude kontrolovat? Všechna pravidla, která si nastavíte, by se měla dát dodržovat bez ponižujících aktivit. Ponižujících nejen pro členy, ale i personál, který bude muset dohlížet na jejich dodržování.

Prozradíte recept, který by měl nahradit jinde obvyklou segregaci?

Nejde o žádné tajemství. Zatímco v mnoha klubech doma i v zahraničí se členové cítí v resortu jen jako na návštěvě, chtěli bychom zde na Kácově dosáhnout toho, aby se členové ve svém resortu cítili jako doma. Aby se žádný z nich necítil být jen malou součástkou čehosi obrovského, ale aby se každý z nich cítil být výraznou a rozeznatelnou individualitou. To se snadno řekne, ale je to velmi těžké. Všichni zaměstnanci musí dostat do krve ten pocit, že náš klient a zejména člen k nám patří, že nás těší něco pro něj udělat a vymyslet.

Nebude podobný přístup příliš drahý?

Jednou z věcí, která mě sem do Kácova přitahovala jako magnet, byl i způsob řízení, respektive možnost ovlivňovat jeho optimalizaci. Pro přiměřený zisk přece není potřeba generovat obrovské příjmy za cenu extrémních nákladů. Propasírovat resortem co největší množství lidí a nemít na ně právě proto tolik času. Potlačit individualitu a instalovat masovost. Když se podaří držet na uzdě náklady, může se stejný zisk dosáhnout i s průměrnými příjmy. Lidé se navíc méně nadřou, a tak nejsou utahaní a práce je baví. Ale je to samozřejmě chůze po velmi tenkém ledě. Tady platí více než kde jinde „value for money"

Jinde jste podobnou možnost neměl?

Aby mohl ředitel resortu fungovat jako spolehlivý výkonný článek, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Zejména mezi ním a vlastníkem. Majitel by měl rozhodovat především o vizích a investicích, ovlivňovat resort přes KPI a určitě by se neměl plést do každodenního provozu. Lidé jsou pak zmatení a řízení přestává být efektivní. Jsem rád, že tady v Kácově jsme se na rozdělení rolí vzácně shodli.

Jaké má resort sportovní ambice?

Hřiště má špičkové parametry a vysoce kvalitní zázemí, a tak věřím, že se v blízké budoucnosti staneme centrem významných sportovních turnajů jak amatérských, tak profesionálních. Chce to ale čas. Letos nás čeká první sezona a já tvrdím, že nemůžete běhat dříve, než se naučíte chodit.

A co děti?

Připravujeme dětskou golfovou akademii, jednáme s trenéry a nastavujeme systém, ale vzhledem k naší lokaci budeme muset počítat primárně jen s omezenými místními zdroji. Ale golfová osvěta je samozřejmě potřeba, budeme pořádat dny otevřených dveří ve spolupráci s městysem Kácov a účastnit se s prezentací golfu a našeho resortu při akcích pořádaných ve městech jako Vlašim, Čáslav, Kolín či Kutná Hora.

Co říci závěrem?

Závěrem bych chtěl zmínit jednu věc, která nás naprosto odlišuje od všech golfových resortů. Je to gastronomie, jídlem vlastně každý den na golfu začíná i končí. Je to zážitek, který si každý odnáší domů, a je jen na nás, s jakým dojmem bude hráč od nás odcházet. Náš gastronomický koncept je založený na surovinách z vlastní ekofarmy, která se nachází v Kozojedech, patnáct kilometrů od resortu. Zde chováme vlastní hovězí skot, odtud bude pocházet naše vepřové i drůbež a také velká část zeleniny.
Celý koncept je založen na lokálních recepturách, pokrmy budou připravovány pod dohledem šéfkuchaře Daniila Gorovoye, který má bohaté zkušenosti z renomovaných restaurací v České republice a také s reprezentací Česka na mezinárodních akcích. Na baru budou nabízeny limonády, sirupy a koktejly připravované výhradně z domácích surovin. Hosté budou moci okusit mimo tradičních piv i pivo Hubertus z místního kácovského pivovaru. Restauraci a driving range otevíráme 1. dubna, hřiště pak na Zelený čtvrtek 13. dubna.

Převzato z časopisu GOLF 4/2017
Za rozhovor děkuje Josef Slezák; foto: Panorama Golf Resort


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...