OH RioPředesílám, že nejsem příznivcem na efekt pořádaných akcí všeho druhu – „marketingové" olympiády nevyjímaje. Ani nejsem zastáncem přemíry financí ve světě profesionálního sportu, golfu rovněž nevyjímaje. Pokud ale otázku „Když už se na budoucí olympiádu ten golf dostal, kdo by na ní měl hrát?" oholíme stejně natvrdo a na dřeň jako greeny při Masters, tak vidím odpověď jasně: Měli(y) by hrát ti(ty) nejlepší. Měli by tam být nejlepší muži a měly by tam být nejlepší ženy. A to jsou v golfu (i v dalších sportech) výlučně profesionálové a profesionálky.

Nechci se ohánět jen historickými skutečnostmi: do dějin se zapsaly i vynikající výsledky amatérů při americkém a britském Open – ale to bylo v roce 1913 (Francis Ouimet) a asi deset patnáct let po něm ještě Bobby Jones. Nyní amatéři nemají šanci a nějaká hypotetická šokující výjimka by jen pravidlo potvrzovala. Dlouhodobý tlak včetně ekonomického, kteří světoví profesionálové zažívají, totiž amatér (ve smyslu zvyklostí a pravidel – např. toho, že se nesmí sportem nijak živit, ani výkony, ani výukou, ani dělat pro zisk reklamu) zažít nemůže.
Amatér může předvést nahodilý výkon, skvělý výkon, ale odlišný je profesionální přístup pod (1) dlouhodobým a též (2) ekonomickým tlakem. Jen tak se na to bude dát dívat. Koneckonců: lobbing za golf na olympiádě vedli profesionálové – třeba Tiger Woods (mnoholetá jednička mezi muži) nebo Annika Sörenstam (ženská mnohaletá jednička).

Jak před lety uvedl vítěz jednoho z majorů Rich Beem, že jeho velkou motivací hrát skvěle a zůstat na Tour připomíná i v peněžence uschovaná a opečovávaná relikvie: jeho zaměstnanecký průkaz obchodu s autorádii a navigacemi, kde se živil jako prodavač. Onen těžko představitelný tlak si nikdo z nás rekreantů a víkendových hráčů nedokáže představit. Nedá se mávnout rukou a pomyslet si něco o připsané desetince a mezi kamarády drobné ostudě výsledku „přes hektar".
I čeští muži profesionálové, ač z pohledu času v mezinárodním poli opravdu konkurenčně velmi neúspěšní, jsou svými dlouholetými pokusy proniknout do evropské turnajové série prověřováni a je třeba jim za tento existenční boj udělit palec nahoru! I české ženské profesionálky a ty, které se v současnosti o tuto pozici snaží, si zaslouží náš respekt.
Přesto po celém světě bychom našli asi jen málo amatérů především dospělého věku, kteří by byli schopni bez větší ostudy účastnit se akce typu olympiáda či podobné akce, kam by byli vpuštěni opravdu ti nejlepší. Je sice v každém sportu hypoteticky možné překvapení, že by mohla někdy někde vzniknout předloha pro film „Kokosy na greenu", ale velkou naději bych tomu nedával!

Můj závěr? Myslím, že golfové instituce (z českých především ČGF a PGA) a sportovní média by měly být přísnější ve „vynucování" amatérismu. A v jasném odlišování obou skupin. Vím, že je to o ústa a je to krok „proti davům" a jejich zvykům. Proti „vyčůraným" Čechům chtějícím vyhrávat poměrně hodnotné a drahé ceny i na amatérských turnajích. Proti klubům, které se snaží o „profi" výhry na klubové turnaje, aby přitáhly více platících hráčů... Proti sponzorům, kteří tohle malé české porušování golfových pravidel odstranit nechtějí. Proti jedincům, kteří jako amatéři ze sebe vyrábí inzertní nosič.
Přesto si myslím, že důraznější odlišování amatérského a profi golfu je nutné. A že nekonání a zavírání očí zabíjí český golf stejně jako přemrštěné ceny a chlupaté greeny. Co si o tom myslíte vy?

PS.: Abych předešel vyšetřování případné mezivládní komise pro rovné příležitosti, hysterickému orgánu či postřelené osobě, případně demagogům: připomínám, použitá nadsázka má provokovat diskusi a zapříčiňovat reakce s cílem mluvit o tématu věcně a s respektem k odlišným názorům.

Zdroj: Jan Bělohubý


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...