Libecajt-Ales-slukaStojíme na prahu letopočtu 2019, který může být z vícero důvodů přelomový. Většina z nás vnímala jen ty nejviditelnější změny, jako první českou hráčku na americké LPGA Tour nebo změnu golfových pravidel. Koho by ale nezajímala budoucnost. Není tedy divu, že jsme se pokusili ukojit svou zvědavost u člověka z nejpovolanějších, u Aleše Libecajta, člena výboru ČGF, předsedy Sportovně technické komise ČGF a generálního sekretáře ČGF.

Co považujete za nejvydařenější sportovní počiny uplynulého období?

Zisk plné hrací karty Kláry Spilkové na LPGA Tour! Určitě však tento fantastický úspěch nezastínil skvělou sezonu amatérských hráčů. Šesté místo dorostenců na domácím evropském šampionátu, čtvrté místo dorostenek na ME ve Švédsku, ale i dvaadvacáté místo na světovém šampionátu mužů. To je vyrovnání historicky nejlepšího umístění našeho mužského týmu. Významných individuálních úspěchů jsme rovněž zaznamenali mnoho, vypíchnout jeden či dva nejlepší si netroufám. Musím ale doplnit, že tím obdobím je rok 2018...

Jde o náhodu, nebo výsledek systematické práce?

Tohle už je bezesporu výsledek systematické práce. Švédský kouč Staffan Johansson nastoupil jako zkušený mašinfíra do dobře jedoucího vlaku. Ten vlak zmínil právě on krátce poté, co se s Tréninkovým systémem ČGF detailně seznámil.

Komu byste rád poděkoval za podporu a spolupráci při prosazování nastavených sportovních cílů?

Vše začíná u Konference ČGF, která schvaluje rozpočet. Na Tréninkový systém ČGF jsou vynakládány nemalé prostředky. Je tedy nutné poděkovat našim členským subjektům – klubům, téměř bez výjimky si uvědomují, že jsme sportovní federace se sportovními ambicemi. Sportovní úsek STK ČGF v čele se sportovním ředitelem Lubošem Klikarem připravuje podklady pro jednání Výboru ČGF, na kterém se mi většinou podaří návrhy prosadit. Děkuji tedy i všem zapojeným kolegům.

Jaké jsou vaše budoucí priority z pozice šéfa Sportovně technické komise České golfové federace?

Prioritou na další období je fungování obou „nově rozdělených" úseků. Reprezentace České republiky a Tréninkový systém představují společně Sportovní úsek. Ten běží podle mých představ. Staffan Johansson bude ve funkci hlavního kouče pokračovat minimálně další dva roky. Tuzemský soutěžní golf bude patřit do gesce Technického úseku. Určitě není tajemstvím, že hledáme posilu do našeho týmu – hledáme manažera STK, který by dal našim turnajům a soutěžím nový impuls a převzal odpovědnost.

Vidíte u svých vizí i nějaká kritická místa?

Věřím, že na odborně náročnou pozici manažera STK vybereme správného kandidáta. Problémy budou, kritická místa se objeví, ale řešení najdeme. Po skončení příští sezony bude i Technický úsek plně kompetentní.

A co peníze?

Na fungování STK jako celku je vynakládáno z rozpočtu ČGF hodně prostředků, to už jsem zmínil. Jsem ale přesvědčen, že dokážu své vize a postupné kroky, které k jejich naplňování vedou, dobře obhájit.

Jaký je váš názor na „slepici a vejce", respektive na to, co je důležitější – nejprve masa golfistů, ze které vzejde špičkový hráč, nebo raději cílená podpora špičkového hráče, který přitáhne ke golfu masu golfistů?

Obojí jde ruku v ruce. Náš dlouhodobý projekt Se školou na golf přivedl do klubů (staly se členy) v letošním roce zhruba 1 000 dětí. Masu se snažíme tvořit, co nám síly stačí. Naše špičkové profesionály rovněž podporujeme. Na novou sezonu je připraven dokument systematické podpory profesionálů. Tím se podpora bude řídit.

Na konci listopadu byly v pražském Erpetu uděleny tradiční tituly Golfista roku nejlepším českým amatérům. Byl jste s volbou spokojen, nebo byste na ní něco měnil?

Vhledem k tomu, že toto hlasování řídím, znám všechny konkrétní hlasy odborné poroty. Osobně bych hlasoval stejně, ale určitě mohu prozradit, že to bylo v obou kategoriích hodně těsné. Pomyslné stříbro by brali Jana Melichová a Jiří Zuska.

Jaké jsou základní pilíře držící český sportovní golf na nohou? A plánujete v systému vzdělávání mladých talentovaných hráčů nějaké zásadní změny?

Nenazval bych to pilíři. Vrcholový golf stojí na pyramidě Tréninkového systému ČGF. O zásadní změny určitě nepůjde. Už jsem zmínil, že náš hlavní kouč je se strukturou výchovy mladých hráčů spokojen. V zimním období však historicky poprvé uspořádáme zahraniční kemp hráčů Regionálních tréninkových skupin. To je svým způsobem průlomové.

Co byste popřál do nového roku těm, co to myslí se sportovním golfem vážně? Co mají dělat, co sledovat, na koho se obracet?

Půjčil bych si slova Golfisty roku ČGF Šimona Zacha, která zazněla z předtočené zdravice při Večeru českého golfu: „...neztrácejte hlavu, zůstaňte pozitivní a věřte v sebe sama. To je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou nejen na golfu můžeme udělat." Šimone, gratuluju a díky za tvoje poselství!

Převzato z časopisu GOLF 12/2018
Za rozhovor děkuje Josef Slezák
Foto: Zdeněk Sluka


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...