LofotyLofoty se táhnou od severu k jihu jako šňůrka perel. My se ale, a nehledejte za tím žádnou skromnost, spokojili s perličkou jedinou, s lofotským ostrovem Gimsøy. Na jeden z osmdesátky ostrovů nás nezavedla náhoda, nýbrž zvědavost.

I pod „trůnem" může být dobře
Snad mi prominete malinko škrobený úvod, jak vystřižený z učebnice pro „píáristy". Společnost Troon Golf zahájila činnost v roce 1990, kdy spravovala jediné zařízení. Z tohoto pohledu je až neuvěřitelné, že si za pouhé čtvrtstoletí vydobyla pozici světové trojky v oblasti golfového managementu!
Recept na úspěch je přitom podle šéfa Dana Garmanyho snadný – naslouchat klientům, uchopit tyto výzvy a napřít všechny síly k tomu, abyste veškeré požadavky ne splnili, ale rovnou je překonali!

Své stopy otiskli v bezmála 30 zemích po celém světě a ve 34 státech USA, celkový počet hřišť, která spravují, se tak vyšplhal ke 250. Bez ohledu na jejich odlišný ráz mají jedno společné – nabízejí prvotřídní hrací plochy i dokonalý servis. Kdykoliv, kdekoliv, bez kompromisů.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že laťku nastavili hodně vysoko. Vždycky víte, co můžete očekávat. Nevěříte? Pak přijměte naše pozvání za osmašedesátou rovnoběžku. Právě tady objevíte jediné skandinávské hřiště figurující v prestižním seznamu Troon Golf.

Smršť barev a zvuků
Lofotská krajina má v sobě pořádný kus syrovosti, doslova v ní explodují barvy. Šedomodré vlny moře, sytě zelená tráva, černohnědé obnažené útesy vystupující z mořských vln jak zubaté ostří nebo sněhem pokryté „čepice" hor i zářivě bílé pláže na východě. V druhé dimenzi vše prozáří půlnoční slunce, které postupně „obléká" krajinu do ohnivě oranžové, jindy vám nad hlavou „zatančí" zelenkavě fosforeskující polární záře.
Na ostrovech ale není nouze ani o zvuky. Třebaže název souostroví Lofoten v překladu znamená rysí noha, žádného ze zástupců těchto kočkovitých šelem jsme na hřišti či v okolí nepotkali. Zato na reprezentanty ptačí říše narazíte takřka na každém kroku.

Platí to i pro osadu Hov na ostrově Gimsøy, což v překladu znamená zelené oko. Jak příhodné! Právě na této adrese se nachází osmnáct jamek jménem Lofoten Links, které jsou víc než svůdným zeleným okem. Stačí mrknout, aby se naše zvědavost rozhořela naplno.
Ferveje a přilehlé okolí hřiště představují dokonalé přírodovědné muzeum. A také menší jazykový oříšek. Na kormorána, orla mořského, kachny, tetřeva či špačka ještě moje anglická slovní zásoba stačila, ovšem ústřičník, terej či kajka pro mě byli neznámou nejen v jazykové rovině... Stejně jako koliha nebo skvělý potápěč s červenou náprsenkou, jehož jméno po mě vážně nechtějte...

Lofoty 2Golf, nad kterým slunce nezapadá
Slavnostní otevření mistrovské osmnáctky proběhlo 1. července letošního roku, podle rodokmenu zde však golf zapustil kořínky už před 17 lety, kdy otevřeli prvních šest jamek. Od té doby živili představu, že zde jednou vybudují to nejpodivuhodnější a jedno z nejúžasnějších hřišť, na které přivedou přední hráče světa.
Jak se anglicky říká, chtěli, aby bylo „coolest", tedy nejskvělejší. Stejně tak bychom ale tento výraz mohli přeložit jako nejchladnější, což se v oblastech osmašedesáté rovnoběžky jeví jako trefnější. Ovšem jen zdánlivě, díky Golfskému proudu je klima na Lofotách navzdory poloze za polárním kruhem relativně mírné. Jižní část ostrovů je nejsevernějším místem planety, kde průměrná teplota nikdy neklesne pod nulu.

V průvodci zjistíte, že nejstálejší počasí tu panuje právě začátkem července. Otevření hřiště tudíž načasovali ideálně. Mějte však na paměti, že počasí se na ostrově rychle mění. V červenci tu klidně zažijete třicítku, stejně tak ale můžete „klepat kosu" v deseti stupních. Ne náhodou spojil se zdejším resortem své jméno přední výrobce funkčního oblečení Galvin Green. Jejich svršky zde prověříte po všech stránkách.
Špatné není naplánovat cestu na přelom července a srpna, kdy vás tolik nebudou sužovat komáři. V takovém případě se ale ochudíte o nevšední zážitek v podobě polárních dní. Slunce na ostrovech mění nepřetržitě noc v den od konce května do konce července, kdy tu zároveň nejméně prší. Obrazně i fakticky „nabíledni" se tu golfu můžete oddávat čtyřiadvacet hodin v kuse.

Golfový extrakt
Čirý výtažek golfu vycházející z čtyřsetleté golfové tradice dokázal do osmnácti lofotských jamek vetknout designér hřiště Jeremy Turner. Samotný název Lofoten Links naznačuje, jakým výzvám budete čelit. Sever ostrova je výrazně plošší, spíš než fyzička dostane zabrat psychika.
To když vám na modulované ferveji míček nečekaně odskočí. Dopadové zóny pečlivě važte, jinak rychle poznáte, jak obtížné je vyhrát míček z hlodašové buše, pokud ho vůbec naleznete. Trsy hlodaše důvěrně známé z britských linksů jsou jedním z poznávacích znamení hřiště. Tím druhým jsou prostorné greeny, mnohde protkané jemnými zlomy. Nečekejte snadnou práci!

Osmnáctka je otevřená větrným poryvům, určitě proto „netlačte na pilu". To ostatně není radno ani v případě, pokud bojujete s přesností z týčka a při dlouhých ranách obecně. Pohled na rozeklané pobřeží sice uchvátí poety, ale golfisty přivádí k zoufalství.
Zejména první třetina kurzu je v tomto ohledu zrádná. Duchovní otec hřiště tu geniálně využil všechno, co okolní přiroda nabízí. Ferveje zapustil do mořského břehu. Vodní i písečné překážky mají zcela přírodní ráz. Jinde je fervej lemována většími či menšími kameny, místy porostlými chaluhami.

Těžko říct, která z jamek je ta nej. Za mě osobně asi dvojka, z bílých kamenů nejkratší třípar hřiště (140 m) v severozápadním cípu hřiště. Green obklopují skály i volně ležící kameny vystupující z moře a tvořící přirozenou stěnu ve tvaru podkovy. K vlajce posíláte míček zúženým hrdlem, za kterým jako hladové oko vykukuje okrouhlý hlubší bankr s příkrou stěnou. Spolehlivě spolkne každou ránu nemající potřebnou metráž. Romantiku nechte na později...
Třeba až budete s přáteli probírat svou rundu v Café Hov Spiseri. Kavárna s kapacitou 60 míst tvoří součást zázemí a k ochutnání nabízejí jak mezinárodní pokrmy, tak i něco z místní produkce. Jen málokterý návštěvník odmítne zdejší vyhlášené wafle.

Kolik za tu srandu?
Možná se domníváte, že popisovaný luxus by zruinoval vaši peněženku. Pravda, golf a pobyt v Norsku není žáná láce, počítejte však se mnou. Runda golfu vychází na přijatelných 550 norských korun, za celodenní fee pak zaplatíte zrhuba dvakrát tolik. A za polárního dne se hře můžete oddávat čtyřiadvacet hodin bez přestávky. Je jen na vás, kolik hodin hry vaše tělesná i psychická schránka unese.
Se zajímavou nabídkou druhého členství přichází také Troon Golf, levnější balíček pořídíte za 1 600 norských korun, dražší vychází na 3 tisíce. Zároveň s tím obdržíte mimo jiné tzv. Troon Advantage card, na kterou jsou navázány slevy na více než 200 hřištích po celém světě, a získáte i další výhody.

Lofoty 3Nejlepší hřiště světa?
O tom, že ve svých chvalozpěvech nijak nepřeháním, svědčí výmluvně fakt, že lofotská osmnáctka figuruje mezi třemi hřišti nominovanými na cenu World's Best New Golf Course za rok 2015. Tutéž nominaci obdrželi také na národní úrovni. Jde o „golfového Oscara" udělovaného v rámci turistického průmyslu. Kromě Lofoten Links se o cenu uchází malajsijký Palm Garden Golf Club, třetím kandidátem je bahamský TPC Baha Mar.
Jen pro pořádek dodejme, že vloni si prestižní ocenění vysloužil The Els Club Teluk Datai, první golfový počin Ernieho Else v Malajsii, kam jsme vás pozvali v dubnovém vydání. I ten shodou okolností spadá pod křídla Troon Golf.

Upřímně řečeno, je mi lhostejné, zda lofotský links Oscara získá či nikoliv. Hřiště, kde spíš než na limity sázejí na příležitosti, se vám vryje pod kůži tak jako tak. Nad golfem na osmašedesáté zkrátka slunce nezapadá, a pokud takový golf chcete zažít ještě letos, máte nejvyšší čas!

Text: Petra Prouzová, foto: James Lovett/Kevin Murray

 

UŽITEČNÉ INFORMACE
LOFOTEN LINKS
Adresa: Lofoten Links, Hov, 8314 Gimsøysand, Norway
Tel.: +47 76 07 20 02
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.lofotenlinks.no
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (m): 6115 (bílá) | 5 638 (žlutá) | 4 804 (modrá) | 4 206 (červená)
Green fee: 550 NOK (1 NOK = 3,10 Kč)/18 jamek | 1 050 NOK (celodenní fee)
Služby: klubovna | ubytování | kavárna | pro-shop | zasedací místnost |půjčovna vybavní | výuka golfu | driving range | putting & pitching green

JAK SE TAM DOSTAT
Letecky do Narviku a odtud po silnici E10 je to do golfového resortu cca 270 km. Nejrychlejší je cesta letadlem z Prahy do Svolvaeru s přestupem v Oslo a Bodo a následnou. Od Svolvaeru je resort vzdálen necelých 35 km.
Nejlevnější způsob dopravy je cestovat autem, kde cenu zlevňuje i včasná rezervace trajektu (ideálně s půlročním předstihem)

KDE SE UBYTOVAT
Přímo v resortu zbudovali chatku a tři apartmány s jednou až třemi ložnicemi s vlastní kuchyní, koupelnou se sprchovým koutem a obývacím pokojem. Při pobytu zde je v ceně také snídaně.
Další z možností je kemp vzdálený cca 700 metrů od hřiště, kam můžete přijet i s karavanem. V hlavní budově najdete kuchyň, sprchy i toalety.

DALŠÍ AKTIVITY
Na ostrově Gimsøy můžete podniknout cyklo či pěší výlety po okolí. V severní části ostrova se nabízí výstup na horu Hoven. Dosahuje výšky pouhých 368 metrů a výlet vám zabere maximálně hodinu. Speciální výzbroj není vyjma kvalitních turistických bot třeba, nezapomeňte však na rychlé změny počasí a uzpůsobte tomu výstroj.
Nedaleko hory se rozprostírají močály a mokřady tvořící součást přírodní rezervace, kde má svá hnízdiště celá řada ptaků. V blízkosti rezervace hnízdí třeba orli či sokoli stěhovaví.
Populární je rybolov, který na Lofotách patří k hlavním zdrojům obživy. Rybářské vesničky poznáte na sto honů, neboť je prozradí nezaměnitelný pach. Ryby, hlavně tresky, se suší na speciálních dřevěných konstrukcích, hlavní lovecká sezona začíná koncem ledna a trvá do dubna.
V osadě Hov narazíte na řadu historických reliktů z doby Vikingů, mimo jiné i na dva hroby. Jeden z nich podle historiků patří Tore Hjortovi, jenž je zmiňován v mnoha vikingských ságách.
Nejkrásnější pohled se prý nabízí z koňského sedla. Vyzkoušejte a uvidíte. Koňská farma Frode Hova stojí kousek od hřiště, se kterým úzce spolupracuje. Nabízí kratší i delší projížďky po okolí jak pro zkušené jezdce, tak pro začátečníky. Ve stájích mají dva tucty islandských koní a dva shetlandské poníky a od podzimu chystají tří- až čtyřdenní vyjížďky po celých ostrovech.

MĚNA
1 norská koruna (NOK) = 100 øre (cca 3,15 Kč)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...