Costa-Navarino 8Objevte kousek země, kde si dostaveníčko dávají mořské vlny a kde vítr bičuje takřka panenský kousek země. Právě tady, v jihozápadním cípu Peloponéského poloostrova najdeme dva 18jamkové klenoty, jejichž věhlas se lavinovitě šíří do celého světa.

Messinii jsme už jednou navštívili, to když zde zahajovala provoz první ze dvou osmnáctek, Dunes, a už tenkrát jsme si slíbili, že se do těchto malebných končin musíme vrátit, abychom vás seznámili s příběhem, který se zde začal psát před dvěma roky. Nedávno dopsali jeho další kapitolu a otevřeli druhou z osmnáctek – Bay.
Historie resortu je nerozlučně spjata se jménem Vassilise Constantakopoulose. Jako chudý opustil rodnou hroudu, aby se nechal najmout jako námořník. Zanedlouho se vypracoval na kapitána, roku 1974 koupil první malou loď a pak strmě expandoval, takže dnes je vlastníkem světového přepravního impéria Costamare Shipping Company.
Počínaje rokem 1982 skupoval pozemky v Messinii, v kraji, kde se narodil, a rozhodl se investovat téměř čtyři miliardy eur do stavby hotelů a golfových hřišť.

Costa-Navarino let pohledPůvabná přímořská a na zdejší poměry hodně zelená část Peloponésu byla pro stavbu golfových hřišť jako stvořená, nicméně jejich realizace neprobíhala bez potíží. Problémy vyvstaly jak s ekologickou snášenlivostí, tak logistikou nebo třeba s personálem, který musel vyhovět přísným nárokům. Management se proto zčásti rekrutoval i z cizinců.
Zásahy do krajiny musely být velmi obezřetné, výstavba i provoz resortu jdou ruku v ruce se snahou uchovat přírodní prostředí v jeho co nejpůvodnější podobě. Aby také ne, vždyť se tu před námi obnažuje až 4 500 let vzdálená minulost. Také proto v oblasti nabízející neuvěřitelné přírodní krásy nemohli zastavět více než desetinu z celkové rozlohy.

Dva hotely
Probudit se, nasnídat a bez zbytečného otálení vyrazit na hřiště, na které to máte kousek. A je jedno, ve kterém z obou hotelů se ubytujete. Dvouhotelový komplex charakterizují dva styly. Dvoupatrový Romanos s 320 pokoji staví laťku kvality skutečně vysoko. Apartmány, z nichž ty v přízemí disponují vlastním bazénem, zajišťují dostatek klidu i soukromí. K tomu všemu výhledy na moře. Kulinářské lahůdky reprezentující nejrůznější koncepty můžete ochutnat v jedné z pěti restaurací, kromě toho se lze občerstvit v barech či salónku.
Pro relaxaci byla vyčleněna plocha více než 4 000 m2, kde se můžete oddávat veškerým možným lázeňským procedurám, terapiím nebo masážím, vyznavači pohybu zase vyrazí za vodním dobrodružstvím nebo si vyberou z mnoha outdoorových aktivit.
Písečná pláž se táhne v délce asi 15 km a je vybavena lehátky, pokud se vám slaná voda nezamlouvá, pak je v Costa Navarino na 300 bazénů různých tvarů i velikostí.

Alternativou k hotelu Romanos je z kamene zbudovaný Westin ze stejnojmenného řetězce. Disponuje 444 luxusními pokoji velikosti od 40 m2 do 80 m2, nabízejícími výhledy na golfové hřiště, moře nebo bazény. Kvalitou jsou oba hotely srovnatelné, zde však navíc najdete obchodní centrum, golf shop, půjčovnu sportovního vybavení, kavárny a restaurace, amfiteátr nebo kino. Součástí je i kongresové centrum. A mysleli i na nejmenší účastníky zájezdu, na které čeká ráj plný atrakcí v podobě tobogánů, bazénů či vířivek. Pro oba hotely jsou k dispozici jesle a školka, přičemž přeprava mezi oběma komplexy je zajištěna.

Dvě hřiště
„Hřiště jsou vytvarována z řecké půdy a vytesána z místních skal, podobně jako antické mramorové sochy. Tito bohové byli vznešení a půvabní a stejně tak je tomu v případě obou zdejších golfových hřišť. Zážitky z nich jen tak něco nepřekoná a myslím, že si je oblíbí každý, kdo si na nich zahraje," tvrdí o obou osmnáctkách renomovaný golfový architekt R. T. Jones jr.

Costa-Navarino 6Starší z obou osmnáctek je Dunes Course, nesoucí podpis dvojnásobného vítěze Masters a bývalého rydercupového kapitána Evropy Bernharda Langera. Otevřeno bylo před dvěma lety a na ploše 130 hektarů příkladně využívá rozmanitosti terénu i krásy okolní přírody. Mistrovské hřiště může hostit i akce mezinárodního významu a na jeho jednotlivé jamky golfisté hned tak nezapomenou. Už jen letmá obhlídka, kdy váš pohled zaujme třeba antická Akropole nad smaragdovou zátokou Voidokilia, vás dostatečně navnadí na hru.

Celá osmnáctka (par 72) měří od 5 000 do 6 500 metrů a Langer za přispění společnosti European Golf Design začlenil osmnáct jamek mezi mírně zvlněné kopce a golfisty nechal kochat se krásnými výhledy na Iónské moře. Některé z jamek jsou vysokými dunami odděleny od pasáží přiléhajících až ke zlaté pláži, táhnoucí se ve více než kilometrové délce.
Že je skutečně nač se těšit, to dokládá řada ocenění, jež si hřiště za dobu své krátké existence vysloužilo. Třeba britský magazín Golf Monthly jej vloni zařadil do padesátky nejlepších evropských hřišť.

Celkový styl hřiště i způsob, jak se s ním úspěšně popasovat, předurčuje zčásti jeho linksový ráz, směrem k vnitrozemí začne převládat typicky řecká krajina s olivovými hájky a citrusovníky. Několik jamek vede kolem meandrující říčky. Zvlněné ferveje jsou sice velkoryse široké, nicméně na svou příležitost čekají hluboké bankry, které najdeme i kolem greenů. Ty jsou výrazně modulované, a tak byste na cestě za dobrým skóre měli jejich čtení věnovat zvýšenou pozornost.
Odstraněním některých stromů hru usnadnili a zpříjemnili mírně a středně pokročilým hráčům, zároveň ale zůstává výzvou pro protřelé golfisty, zvlášť když od moře zavane bríza.
Najdeme tu jak pětipary, kde v závislosti na větru můžete být druhou ranou na greenu, tak rafinované třípary, na několika jamkách, pověstný je v tomto ohledu třeba druhý čtyřpar jdoucí z kopce, vytváří dokonalou kulisu oceán.
Řada jamek je navržena ve stylu risk-odměna a svádí hráče k otestování svých možností. Třeba šestka, krátký a vcelku dramatický čtyřpar, kde pálíte z vyvýšeného odpaliště dolů. Povedená je i závěrečná jamka, zvlněný pětipar se svažujícím se greenem v blízkosti klubovny.

Ta je srdcem, v němž tepe golfový život. Dlužno dodat – velmi velkorysým srdcem. Vystavěna je v rustikálním stylu a na ploše 3 500 m2 najdete vše, nač si vzpomenete. Kromě standardních místností, v nichž se odehrává klubový život, včetně prostorů pro bankety, slavnostní večeře i veškeré poturnajové aktivity, neschází ani prostorná terasa s výhledy do okolí. Po celý den jsou zde otevřené Flame bar a gril, kde si můžete dopřát drink, svačinu nebo velký oběd.
V kvalitně zásobeném pro shopu najdete jak vybavení i oblečení mnoha známých výrobců, tak dárkové předměty, které vám budou připomínat návštěvu zdejších hřišť.

Tréninkové prostory zahrnují driving range, putting green i plochy pro nácvik krátké hry. Se základy hry vás rádi seznámí místní profesionální trenéři, u kterých si lze domluvit skupinové i individuální lekce. Výbavu je možné zakoupit či zapůjčit, na přání vám také zorganizují turnaj s veškerým servisem až pro 140 hráčů.
Management obou hřišť byl svěřen do rukou známe společnosti Troon Golf, což je záruka prvotřídní organizace té nejvyšší úrovně.

Costa-Navarino 4Druhou z osmnáctek je Bay Course, rozprostírající se na ploše 140 hektarů ve stejnojmenném zálivu poblíž městečka Pylos. Večerní návštěva hřiště za doprovodu zapadajícího slunce se hravě promění v nezapomenutelnou romantickou procházku.
Bay Course navrhoval zmiňovaný Robert Trent Jones jr. a otevřeno bylo vloni v říjnu. Jeho osmnáct jamek se proplétá mezi kopcovitou krajinou, pobřežím, kaňony a olivovými hájky – to vše vytváří zajímavé kontrasty i dramatické nezapomenutelné obrazy. Podobně jako Dunes otevírá výhledy na moře i pohoří, dvě jamky pak Jones zasadil přímo do oblasti historického zálivu Navarino.
Díky tomu se zde runda golfu promění v jedinečný zážitek. Však také luxusní americký lifestylový magazín Robb Report osmnáctku zařadil mezi nejlepší z nejlepších hřišť (Best of the Best: Golf Courses).
Čekejte poziční „bitvu", byť z obou osmnáctek je Bay tou pohodovější. Nápaditý design nicméně vyžaduje strategičtější přístup, zvlášť na několika jamkách táhnoucích se při pobřeží i na zmiňovaných dvou u zálivu budete mít dost co do činění s větrem. Jakmile se budete nořit do vnitrozemí, tvář hřiště se promění – do hry tu promluví i kaňony a stromy. Tady si s bezhlavou honbou za dlouhými údery sotva vystačíte, dbát je třeba na přesnost a ke slovu zde přijde pověstný course management.

Celá oblast nabízí vlídné klimatické podmínky, léta jsou příjemně vlažná, zimy mírné s celoročně příjemnými teplotami, takže sem za golfem můžete vyrazit kdykoliv. Snad jen leden a únor jsou méně příhodné. Každopádně si tu pobyt užijete se vším všudy.

Costa-Navarino klubovnaČím se zabavit
Aby byl zážitek z návštěvy dokonalý, je potřeba objevit kulturní i přírodní krásy této oblasti, zahrnující tradiční aktivity od rybářství až po výrobu vína nebo olivového oleje. Snáze tak proniknete do života místních obyvatel a přesvědčíte se o jejich pohostinnosti.
Za prozkoumání stojí i širší okolí dosud neobjevené Messinie, včetně jejích přístavů. Jde o ukázku s dlouhou a pestrou historií, mnoha paláci a hrobkami z období mykénské civilizace, tradičními svatyněmi, byzantskými chrámy a středověkými hrady. Starověká Olympie, byzantské sídlo Mystras či Apollónův chrám jsou dokonce zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

O zábavu budete mít postaráno i přímo v resortu Costa Navarino. Agora, koncipovaná ve stylu původních městských center, nabízí řadu příležitostí k nákupům v exkluzivních obchodech, venkovní kino , tradiční řecký amfiteátr, neschází kavárny, bary a restaurace, ať už tradiční nebo soudobé.
Zajímavé je také Navarino Natura Hall, centrum věnované přírodnímu bohatství Messinie, kde se můžete seznámit s mnoha druhy živočichů i rostlin a dozvědět se něco o ochraně životního prostředí v celé oblasti.

Aktivní jedinci si mohou vyjít na procházku nebo naplánovat výlet na kole do okolních kopců, na své si přijdou milovníci skal i vodních sportů. A komu je i tohle málo, ten může vyrazit do sportovně zábavního centra na bowling, basketbal, volejbal či tenis a další raketové sporty.
Nezapomíná se ani na nejmladší návštěvníky, ti nejmenší určitě rádi zavítají do zábavního centra s hradem z písku, nabízejícího i řadu edukativních aktivit. Oblíbený mezi dětmi je pochopitelně také aquapark.

Převzato z časopisu GOLF 12/2012
Text: Petra Prouzová, foto: Costa Navarino

NAVARINO DUNES
Adresa: Navarino Dunes, Costa Navarino, 240 01 Messinia, Greece
Tel.: +30 27230 97000
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.costanavarino.com

Dunes Course
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka hřiště (m): 6 177
Green fee: 105 € (hlavní sezona) | 75 € (vedlejší sezona)
Bay Course
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka hřiště (m): 5 760
Green fee: 135 € (hlavní sezona) | 105 € (vedlejší sezona)

Jak se sem dostat
V sezoně se nabízejí letecká spojení z mnoha míst přímo na mezinárodní letiště Kalamata, odkud je to do Costa Navarino nějakých 45 km. Po celý rok lze využít denních leteckých spojů mezi Athénami a Kalamatou, případně lze letět do Athén a poté se přesunout 270 km po silnici do Costa Navarino.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...