Bay CNKdyby bohové hráli golf, pravděpodobně by zde také vybudovali svá hřiště. Před čtyřmi lety jsem poprvé vyrazila do Řecka na golf a musím přiznat, že s nedůvěrou. Jaké bylo moje překvapení, když nás hotelový autobus, dříve než nás vyklopil v hotelu, povozil po okolí. Na malé ploše vše: nádherná příroda přímo v kouzelné zátoce u moře, dvě profesionální golfová hřiště a skvělé zázemí. Nedávno jsem otestovala dvě nová hřiště, která tu letos zprovoznili. Myslím, že jsem procestovala golfovou Evropu celkem slušně, ale nic podobného jako Costa Navarino jsem dosud nezažila.

Costa Navarino v oblasti Messénie na jihozápadě Peloponéského poloostrova opravdu stojí za vyzkoušení. Pro individuální dovolenou je naprosto ideální. Messénie se od zbytku pevninského Řecka liší atmosférou i krajinou. Jde o mimořádně úrodný kraj oliv, vína a legend starých téměř pět tisíciletí.
Centrem regionu je Kalamata, město na řecké poměry celkem velké. Zhruba padesát kilometrů od ní se nachází jeden z nejambicióznějších (nejen) golfových projektů Evropy, Costa Navarino. U jeho zrodu byl Vassilis C. Constantakopoulos, který se zde narodil a vyrostl. Selfmade-milionář, rejdař, obchodník ze staré školy a obyvateli stručně, výstižně a vždy se vší úctou nazývaný „kapitán". Odjakživa snil o tom, že svou vlast dostane na mapu světového cestovního ruchu jako turistickou atrakci. A to se mu podařilo.

Projektové práce zahájil již v roce 1982 a v roce 2011 otevřelo luxusní letovisko své brány. Ve zcela chudém regionu tak zajistil pro místní obyvatele spoustu pracovních míst. O rok později dorazili na Costa Navarino první návštěvníci. Čekaly na ně dva prvotřídní hotely – Westin a Romanos a v bezprostřední blízkosti dvě osmnáctijamková hřiště Bay Course a Dunes Course. K tomu tenisové kurty, dětský klub a samozřejmě několik restaurací a barů. Později přibyly apartmány a vily, rozeseté kolem pláží. A stavělo se dál.
Na půli cesty mezi hotelem Westin a Romanos byla vybudována tradiční řecká vesnička Agora. Restaurace, hospůdky a bistra, butiky a bazény jsou rozmístěny kolem hlavního náměstíčka po vzoru antické agory. Při procházkách uličkami tu narazíte i na kostelík, letní kino a řecký amfiteátr. Přímo uprostřed je oblíbená italská restaurace Da Luigi.

A ten golf!
Odysseus během svého putování podlehl svůdnému kouzlu Kirké. Totéž se může stát golfistům na zdejších hřištích.

Dune Course
Dune Course, které je jen pár kroků od hotelů, je prvním hřištěm v Řecku, které bylo postaveno podle návrhu a pod osobním dohledem velké osobnosti. Tou byl vítěz Masters a bývalý rydercupový kapitán Bernhard Langer. Vyznačuje se širokými fairwayemi a spíš než typicky středomořským působí linksovým dojmem.
Vysoké duny tvoří jedinečnou kulisu a oddělují jamky podél pláže od golfového hřiště. Jamky lemují staré olivovníky a citroníky nebo keře levandule či rozmarýnu. Specialitou hřiště jsou hluboké pot bunkery vyplněné místním červeným jílovitým pískem. Langer jich strategicky umístil celkem 86. I když hřiště leží nedaleko moře, přiblížíte se k němu jen na třech jamkách. Výhledy z nich jsou nezapomenutelné. Na odpališti druhé jamky mi dáte za pravdu.
Par: 71, délka: 6 018 metrů

Bay Course
Hřiště se nachází deset minut jízdy autem od hotelů přímo v zátoce Navarino. Prvně vás ohromí klubovna – skvěle navržená budova se všemi detaily současné architektury. Autorem hřiště je Trent Jones Junior. Oproti Langerovi měl k dispozici zajímavější terén. Zavede vás nejen k moři, ale i do kaňonů a lesíků. Několik jamek vede přímo podél pláže zátoky. Hřiště je o něco kratší než The Dunes, ale díky některým velmi úzkým fairwayím určitě ne snadnější.
Par: 70, délka: 5 422 metrů

Další golfová hřiště
Letos byla uvedena do provozu další dvě prvotřídní golfová hřiště: International Olympic Academy Golf Course a Hills Course. Jejich design nemá na svědomí nikdo menší než legenda Ryder Cupu – José Mariá Olazábal. Obě osmnáctky jsou posazeny vysoko nad zálivem a táhnou se skrze 138 hektarů divokých křovin typických pro danou lokalitu.
„Krása místa mě okamžitě uchvátila. Tato nemovitost je na vrcholu kopce a výhledy na záliv a hory v pozadí jsou prostě úžasné. Jsme v Evropě, ale velmi mírné klimatické podmínky v regionu nám umožňují hrát v tričku až do listopadu," komentoval při zahájení José María Olazábal.
Layout obou hřišť ve tvaru bumerangu symbolizuje Odysseovu cestu. Stavělo se v drsném, kamenitém terénu, ve výšce kolem 200 metrů nad mořem. Čím se hřiště navzájem liší? „Golfové hřiště International Olympic Academy je delší a náročnější než Hills. Je kompaktnější a stylově odlišné od Hills, které leží v údolí a nabízí více prostoru, zejména z odpaliště," vysvětlil autor.

OlympicInternational Olympic Academy Golf Course IOAGC
Olympic je umístěn v západní části lokality Navarino Hills. Vzniklo ve spolupráci s Mezinárodní olympijskou akademií a Řeckým olympijským výborem. Jeho výhodou je, že více než polovina jamek se nachází na hřebeni kopce s výhledem na zátoku Navarino. První a druhá devítka se výrazně liší svým uspořádáním. První se táhne v mírně zvlněném terénu mezi starými olivovými háji v typické řecké krajině, zatímco druhá devítka se hraje podél okraje útesu a nabízí nádherný výhled na moře.
Hřiště je výzvou pro špičkové hráče i rekreační golfisty. Na několika jamkách je odměňována přesnost před délkou a long-hitters, pokud jsou příliš agresivní, zažijí často stres. Hřiště je velmi férové pro hráče se středním a vyšším handicapem: několik odpališť vpředu, prostorné fairwaye a bunkery, které navzdory svému hrozivému vzhledu a strategickému umístění nejsou příliš hluboké. Vítr na Olympicu může hru pěkně zkomplikovat.
Par: 72, délka: 6 351 metrů

Hills
Hřiště Hills Course se nachází na východní straně pozemku a asi nejlépe ho lze popsat jako malebnou golfovou cestu přírodou. Plynule zapadá do krajiny a cestou míjí staré olivovníky, starobylé skalní stěny a ohromující rokle, které se zařezávají hluboko do pohoří Kinigou. Jamky mají vždy pět odpališť, o jedno méně než na IOAC. Ze zadních odpališť měří 6 251 metrů. Vlnitost hřiště je zde větší a krajina je výrazně odlišná. Moře zahlédnete pouze jednou ze čtvrtého odpaliště, ale nahrádou jsou vrcholky hor, dlouhá údolí a ohromující skalní útvary.
Osmnáct jamek nabízí slušnou vyváženost a rozmanitost, od doglegů přes jamky do kopce a z kopce, dlouhé pětipary, krátké čtyřpary a náročné třípary.
Par: 72, délka: 6 251 metrů

HillsKlubovna Hills od českého architekta Lubomíra Zemana
„Pre reakreační hráče je Hills ideální," tvrdí Tomáš Němec, jeden ze spolumajitelů letovisek na Costa Navarino. Není ale jediný, kdo tu zanechal českou stopu. Architektem klubovny je totiž jeho kamarád Lubomír Zeman. Byl to on, který vzal do Řecka Němce, který byť dosud uhranutý lyžováním, kouzlu místa i golfu podlehl.

Ke čtyřem mistrovským hřištím a dvěma špičkovým hotelům přibylo v létě W. Tedy hotel W ESCAPE, jehož název odkazuje na siť W Hotels. Toto portfolio třiceti výjimečných značek patří pod Marriott Bonvoy. Jméno W Costa Navarino zároveň odráží lokalitu. Je jí Navarino Waterfront, nejnovější část letoviska na pobřeží Iónského moře, s 450 metrů dlouhou písečnou pláží. Příští rok se počítá se zahájením provozu dalšího hotelu Mandarin Oriental.

Neskutečná nabídka sportovních aktivit
Nejlepší destinace při volbě dovolené je taková, která nabízí širokou škálu aktivit, z níž si vybere každý člen rodiny. Najdete tu opravdu hodně příležitostí ke sportovnímu vyžití: čtyři špičková golfová hřiště, kryté i venkovní vyhřívané bazény a skvěle vybavené posilovny. Kdo má rád tenis, může se mu věnovat v Akademii známého tenisového trenéra Mouratoglou. K dispozici je 16 tenisových kurtů s nejrůznějšími povrchy. Pobřeží se dá prozkoumat i na kolech, která lze zapůjčit v hotelech.

The Westin exteriorLázně Anazoe Spa
Na masáže lze vyrazit do lázeňského areálu Anazoe Spa. Jsou tu velkoryse pojaté vířivky a bazény se slanou vodou, několik saun a parní lázně.

Hotel Westin je vhodný spíše pro rodiny, zatímco dospělí se budou cítit lépe v klidnějším hotelu Romanos. Oba hotely byly postaveny s ohledem na životní prostředí a skvěle zapadají do krajiny. Olivovníky nebyly pokáceny, ale přesazeny. Celý areál je v rámci ekologické filozofie prost aut, ale sehnat personál s buggy, které hosta komfortně přepraví po resortu mezi plážovými lounge, restauracemi, hřišti a hotely, je otázkou tří minut.

Více informací o resortu na www.costanavarino.com

Text: Natascha Kames, foto: Costa Navarino


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...