basketPoužitím techniky tlaku do země zvýšíte rychlost hlavy hole a odstraníte tím problém s přenosem váhy, pokud zůstáváte ve švihu takzvaně „viset vzadu". Robin Symes vám vysvětlí, jak na to.

V posledních letech se nové technologie, které byly původně vyvinuty pro lékařské účely, začínají přesouvat i do jiných odvětví – a golf rozhodně nezůstává pozadu. Výzkum a nové technologie v této oblasti představují nové možnosti, jak zkoumat golfový švih a odhalovat prvky, které jsou pouhým okem neviditelné. Například technologie pro lékařské výzkumy chodidel, tvarů nohy či způsobů chůze jsou pro mne jedny z nejdůležitějších, které se v posledních letech přenesly do světa golfu a které denně používám v rámci svých lekcí na tlakové podložce Sam BalanceLab, vytvořené v laboratoři Science & Motion. Tento systém pracuje s mnoha neviditelnými prvky golfového švihu a já se nyní zaměřím na dva z nich: přenos váhy a tlak do podložky. Začněme ale u jiného sportu. U basketbalu.

Přesun váhy v basketbalu
Chce-li hráč basketbalu vystřelit na koš, nejprve své tělo připraví na hod. Hráčův tlak na podlahu je v tuto chvíli shodný s jeho váhou – například 80 kg. Druhým přípravným krokem je použití země i těla k vytvoření nové energie, která se uvolní ve skoku. Tím se myslí rychlý pohyb, během něhož hráč pokrčí nohy a odrazí se od země. Kdyby stál na váze, zjistil by, že v tomto okamžiku tlačil na zem nikoliv 80, ale i více než 100 kg.
Takový tlak vytvoří zásobu energie, kterou hráč použije v poslední fázi – v samotném výskoku. Hráč energii uvolní pohybem nahoru a vyhozením míče přesně v okamžiku, kdy se již nedotýká země. Platí, že čím větší tlak na zem hráč vytvoří těsně před skokem, tím více energie následně uvolní a tím dál doletí jeho míč. Proto se této technice říká tlak do země nebo podlahy a lze ji aplikovat i v golfu.

Jak vytvořit tlak na zem?
Mojí nejoblíbenější technikou, jak naučit hráče vytvářet tlak do země, je zapojení představivosti. Zkuste si představit, že při založení stojíte na zamrzlé řece a led pod vámi je schopen udržet jen tolik, kolik vážíte.
Při nápřahu se tlak na led nesmí zvýšit, jinak se pod vámi prolomí. Přechod do švihu je právě ten klíčový moment pro vytvoření tlaku na zem. Dolní částí těla musíte začít pohybovat směrem doleva, přenést tak více váhy na levou nohu, ale zároveň musíte tlačit dolů směrem k zemi a prolomit led!

lahevCvičení s plastovou lahví
Pokud stále nevíte, jak zvýšit tlak do země, zkuste následující cvičení:
1. Položte prázdnou plastovou láhev pod vaši levou nohu. Nejprve zmáčknutím upusťte trochu vzduchu. Teprve poté utáhněte víčko. Noha tak nebude nepohodlně vysoko.
2. Přejděte do nápřahu, jak jste zvyklí, bez zvyšování tlaku na láhev.
3. Při zahájení švihu se snažte zmáčknout láhev, co nejvíc to jde. Zvýšením tlaku vytvoříte energii, která přejde do rychlosti hole. Toto cvičení vám také pomůže přesouvat váhu na levou stranu. Uvidíte, že začnete mnohem čistěji zasahovat míček.

Místo lahve můžete použít i hračku pro psa. Musí ovšem při stisknutí vydávat zvuk. Položte ji pod svou levou nohu a těsně před odpalem se pokuste způsobit co nejvíce hluku.

dupnutiCvičení za použití dupnutí
Další jednoduché cvičení, které vám může pomoci vytvořit tlak na zem, je dupnutí v průběhu odpalu.
1. Založte, jak jste zvyklí.
2. Během nápřahu při přesunu váhy na pravou nohu nadzvedněte patu levé nohy, aby se nedotýkala země.
3. Nyní zahajte švih silným dupnutím levou nohou.
Tento dril vám opět pomůže přenášet váhu vlevo a vytvořit tlak do země.

Odkaz na videa naleznete v originálu článku na www.gryyny.com/blog.

Připravil: Martin Kaspar


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...