jota

UceniAť už se učíte cokoliv, informace, které naleznete v tomto článku, vám pomohou osvojit si nové znalosti a dovednosti rychleji. Jako golfový trenér neustále říkám lidem, co se mají naučit, přitom je mnohem důležitější pochopit, „jak" se to naučit. Pojďme si představit několik strategií, které lze použít ve vlastním tréninku. Urychlí učení a pomohou vám do švihu začlenit nový koncept.

Rozumět úkolu
Pochopte aktivitu, kterou děláte. Pochopte, co přesně se snažíte udělat. V tom vám dobrý golfový trenér pomůže. Pokud se však zeptá, zda to chápete, musíte být upřímní. Zeptejte se na všechno, co vám není jasné, ať přesně víte, o co v daném úkolu nebo cvičení jde.
Byl by fotbalista úspěšný, kdyby si myslel, že jeho cílem je dostat míč přes vrchol branky (jako v americkém fotbalu a ragby)? Vím, že to zní hloupě, ale 95 % žáků, které poprvé vidím, netuší, co se vlastně snaží udělat. Bylo jim řečeno milion věcí o tom, co dělat a jak se hýbat, aby se „to" povedlo nebo aby „to" opravili, ale oni přitom neví, co „to" vlastně přesně znamená. Zavřete oči a představte si, co děláte. Vizualizujte své pohyby ze všech úhlů a při různých rychlostech. Vizualizujte je ze svého pohledu, ale i z pohledu někoho, kdo se na vás dívá.

Mějte povědomí o fázích učení
Učení není o nových informacích, které okamžitě integrujete do švihu. Jedná se o proces asimilace a přizpůsobení se novým poznatkům tak dlouho, dokud nejsou hluboce zakořeněné. Během tohoto procesu někdy musíme udělat krok zpátky, abychom mohli jít vpřed. Celý proces fází učení můžete vidět na obrázku. Psali jsme o nich také v Golfu č. 1/2017 a v tréninkových tipech na stránkách www.gryyny.com.

Zpomalte
Nejsem velký fanoušek zpomalených pohybů, ale právě ty mohou pomoci k tomu, abyste švihu porozuměli. Zkuste držet ve švihu pozici, jíž chcete dosáhnout. Pomalu se pohybujte k ní a dokončete švih. Klidné pomalé pohyby vám pomohou pozici začlenit do svého švihu. Jak budete nabírat sebevědomí, zvyšujte rychlost. Pocit, který získáte při pomalém pohybu, může být méně realistický. Ale to nevadí, protože nám stále pomáhá poslat zprávu do mozku o tom, čeho se snažíme dosáhnout. Například Ben Hogan používal tato cvičení velmi efektivně. Osobně jsem používal zpomalení i při učení se cizím jazykům a hře na hudební nástroje.

Nesoustřeďte se na výsledky
Tento tip může hrát zásadní roli v počátečních fázích učení. Nechcete to však dělat příliš dlouho, protože potřebujete, aby mozek spojil pohyb s výsledkem. Pokud je náš starý pohyb tak hluboce zakořeněný, nesoustředění se na výsledek nám však může velmi pomoci.

Můžete to zkusit takto:
- Ignorujte let míče a zaměřte se na aspekt švihu, který se snažíte zlepšit (pravděpodobně nejefektivnější věc, kterou můžete udělat).
- Dělejte v počáteční fázi více cvičných švihů bez míčku.
- Odpalujte papírové nebo plastové míčky z týčka.
- Odpalujte míček z týčka.
- Zavřete oči během švihu a odpalu míčku. Získáte tak lepší cit pro švih a snáze ignorujete výsledný let míče.

Přidejte variabilitu
Zkuste experimentovat s opačným extrémem. Je to samozřejmě špatný nápad během soutěžního kola, ale v počátečních fázích učení bych vám doporučil experimentovat formou „příliš mnoho" a „příliš málo" toho, co se snažíte provést. Takto naleznete optimální porci nebo polohu daleko snáz.

Zpětná vazba
Získejte kvalitní informace o tom, zda jste dosáhli svého cíle, či nikoliv. Nebo lépe, získejte informace o tom, jak daleko jste od svého cíle. Já používám zpětnou vazbu jako hlavní způsob k naučení se lepšího švihu. Vidím lidi, kteří mají mimořádnou schopnost naučit se automaticky správnou techniku, aniž by o tom věděli, jednoduše tím, že dají mozku správné informace.
Výše uvedené tipy mohou být využity při učení téměř čehokoliv, zejména fyzické aktivity. I když to není vždy nutné, pokuste se zjistit, zda je můžete aplikovat na to, co se právě učíte. Poselstvím je maximalizovat koncentraci na věc, které se snažíte dosáhnout, a minimalizovat koncentraci na cokoliv, co se toho netýká, a také experimentovat s extrémy.

Autor: Adam Young je profesionální trenér, působí v klubu Twin Lakes v Santa Barbaře, je autorem tréninkového programu The Strike Plan a úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky Next Level Golf.

Odkaz na článek: https://www.gryyny.com/instruction/345/

Připravila: Lucie Novotná


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...