Spa Hotel Ulrika

Sto metruKaždá normální hráčka golfu a každý normální hráč, třeba i v kategorii začátečníků a rekreantů, mají legitimní touhu hrát nižší skóre. Normální golfisté rovněž mají zájem zlepšovat herní techniku, ovšem v amatérské kategorii na to povětšině nemají dost času. Proto si musí vybrat, do čeho v tréninku investují vzácný čas ukradený rodině, obživě a dalším oblastem života. Musí si vybrat, co je pro něj nejefektivnější. Proto doporučuji strategickou volbu, která každému rekreačnímu golfistovi zajistí vyšší úroveň spolehlivosti hry a lepší výsledky. Jedná se o tři klíčové rány, na kterých lze v součtu postavit vyšší konzistentnost výsledků.

V marketingu se podle matice, která vznikla v Boston Consulting Group (BCG), dělí výrobky firem na kategorie: Otazníky, Hvězdy, Dojné krávy a Bídní psi. Níže vám doporučím, abyste postavili – pokud jste typičtí představitelé „nedělního golfu" – svou hru na následujících třech oporách.
Protože vycházíme z předpokladu, že máte jen velmi omezené množství času, existuje solidní pravděpodobnost, že tyto tři techniky se po určité časové investici stanou „dojnými kravami" pro vaše výsledky – neboli budou přinášet spolehlivé zisky, aniž by vyžadovaly další a další vklady.

Rána ze 100 metrů
Samozřejmě, že každý z vás přikládá velký význam délce drajvů a jejich přesnosti. Jsem ten poslední, který by to podceňoval. Nedělejte si ovšem iluze. Naše ferveje nejsou dálnice a vy se nikdy nedopracujete do stadia, abyste zasáhli středy všech fervejí na jamkách, kde odpalujete drajvrem. Prostě budete střídat dny, kdy budete s drajvrem ferveje míjet jen občas, a dny, kdy je budete míjet soustavně.
Minout fervej není samo o sobě žádné neštěstí. Tragédie přichází v rekreačním golfu obvykle až po „záchranné ráně", protože svátečním golfistům prostě z nějakého hlubokého psychologického důvodu nelze vysvětlit, že z lesa nebo z jiného prostoru plného překážek by měla záchranná rána směřovat tou jednoznačně nejbezpečnější a nejkratší cestou na fervej. Je cosi mystického v psyché rekreačního golfisty, jakási slepá víra, že i bez vyspělé herní techniky lze chybu kompenzovat zázračnou heroickou ranou.

Pak ovšem přichází opravdový problém. Míček po drajvu ležel pět metrů v lese, po heroické ráně se odrazil dvacet metrů do jeho hloubi. A často následují další hrdinské rány. Možná na tom má svůj psychologický podíl současná dominance herního formátu stableford. Musím říci, že v letech dávných, když jsme hrávali jen formát na rány, bývalo méně heroismu a více pragmatismu při řešení takových situací. Avšak i v éře stablefordu není příjemné škrtat vícero jamek. Jaksi to pak kazí náladu a vytrácí se smysl celé činnosti.
Proto doporučuji, abyste si vnitřním zrakem promítli všechny jamky, na kterých jste vinou příliš ambiciózních záchranných ran „nakopali sněhuláky" a dle pravidel stablefordu následně míček po osmi ranách zvedli. Kdyby vás někdo nyní postavil do pozice, z níž jste hráli příliš agresivní záchrannou ránu, určitě by vám došlo, že téměř všude bylo možno hrát velmi bezpečnou přihrávku, jež by skončila přibližně na 100 metrech od greenu. Jenomže vy jste se cpali z lesa na green. Proč? V mnoha případech proto, že dostatečně nedůvěřujete svým ranám ze 100 metrů!

Ben Hogan byl přesvědčen, že některé jamky jsou postaveny tak, že nejsou předurčeny, aby se na nich mohlo hrát birdie. Toto moudro ovšem platí pro něj, pro golfové mistry jeho úrovně. Přeneseno do amatérského golfu to lze přeložit tak, že kvalitní golfista je ten, který dokáže soustavně zachraňovat po chybách výsledek bogey.

Je celkem lhostejné, zda ke spolehlivé ráně ze 100 metrů budete podle svých fyzických možností používat PW nebo železa 9 či 8 atd. Důležité je, abyste věnovali tréninku této rány pozornost. A to jak na driving range, tak i při tréninku na hřišti. Ve dnech, kdy hrajete jen tak pro zdokonalení, zkuste na hřišti experimentovat a přihrávat si tak, abyste ránu na green hráli přibližně ze 100 metrů. Úplně to změní vaše vnímání hřiště, jeho délky a obtížnosti.
Pokud budete opravdu tréninku této vzdálenosti věnovat dosti úsilí, určitě bude stoupat vaše sebedůvěra. Dokonce se možná na ty rány budete těšit a porostou vaše ambice ohledně umístění míčku na greenu co nejblíže k jamce.
Nejdůležitější však je, že tato vaše nová důvěra ve spolehlivost rány z víceméně 100 metrů v podvědomí výrazně sníží psychický tlak na přihrávky zpět do ferveje po nepovedených předešlých ranách.

V okamžiku rozhodování o volbě záchranné rány, která vás vrátí zpět do hry, budete vidět strategická řešení zcela jinýma očima. Budete vědět, že ze 100 metrů to skoro vždy umíte na jeden approach a jeden až dva paty. Díky tomu ze složitých situací upřednostníte bezpečnou přihrávku do ferveje a statisticky se vaše skóre bude snižovat.

Text: Ondřej Kašina
Foto: Puma/Getty Images


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...