CilZamířit a vystřelit na cíl, to je oč v golfu běží. A správně se trefit. Ale jak a kam? Otázka, která hned nato napadne každého golfistu. Než se budeme tomuto tématu v našem pětidílném pojednání věnovat podrobněji, připomínám, že volba cíle je čtvrtým pilířem psychologie golfu. Na to, jak ideálně určit destinaci pro golfový míček, se zkusíme podívat z různých pohledů. Ukážeme si, jak správně cíl zvolit, jak na něj zamířit a jak s cílovým prostorem pracovat během přípravy na úder.

Jak nasměrovat míček na cíl?
Tuhle zkoušku určitě znáte. Zavřete oči a naslepo se zkusíte trefit prstem na špičku nosu. Vaše ruka vás zcela neomylně dovede k cíli. Nebo něco jiného: rychle ukážete prstem na nějaký předmět, a kdybyste nakreslili spojnici, bude úplně přesně mířit na zvolený předmět.
Je to tím, že když děláme věci podvědomě, děláme je dobře. Tedy jen ty věci, na které se soustředíme a na které reálně máme, kterých jsme schopni. Stejný přístup můžete s úspěchem zvolit i v golfu. Předpokladem je, abyste si cíl zvolili správně. Pak už jen intuitivně namíříte a odpálíte míček.

Co znamená cíl pro hráče golfu?
Rozhodnete-li se hrát tak, že míček prostě jen nějak odehráváte, nemusí to dopadnou nejlépe. Budete mít možná hezký pocit z procházky v pěkné přírodě, ale bez jasné představy o tom, co budete hrát, jaká má být příští rána a kam má dopadnout, se k dobrým herním výsledkům nedopracujete.
Mějte proto před každým golfovým úderem na hřišti v těchto otázkách jasno. Je to důležité zejména po zkažené ráně, protože jasná vize pokračování hry vás vrací zpět do pohody.
Po odehrání rány nějak a někam (zpravidla nepodařené) si nakonec řeknete: „Co jsem to vlastně touhle ránou zamýšlel?" Vynechejte náhodné údery zcela ze svého repertoáru.

Při výběru cíle buďte pozitivní
Jakmile se někdo postaví k míčku se slovy „hlavně aby mi to nespadlo do vody", zpravidla to vodou skončí. A stejně to funguje i u bankrů, autů, stromů a dalších míst, kam si míček nepřejete zahrát.
Necháte-li volně plynout myšlenky, těch negativních bude daleko víc než pozitivních. To je bohužel dokázaný fakt. Znám spoustu i dobrých hráčů, kteří negativní myšlenky nedokážou během hry vytěsnit z hlavy a zbytečně si tak přičítají trestné rány.
Máte-li během švihu v hlavě myšlenku „nesmím trefit vodu", „nesmím trefit bankr", zvýší se pravděpodobnost toho, že ve vodě či písku skončíte. Je to tím, že vaše podvědomí nerozlišuje mezi tím, co chcete, a tím, čemu se chcete vyhnout. Upíná se k obrazu toho, na co myslíte.
Místo snahy neskončit v překážce se soustřeďte na to trefit určenou cílovou plochu a myšlenky na překážky ve své mysli eliminujte. Můžete namítnout, že se to hezky říká, ale realita je jiná. Proto si za chvíli si ukážeme, jak na to.

Správná volba místa, na které se odehraje míček
Předpokladem toho, že intuitivně odehrajete míček na cíl, na který myslíte, je správná volba cíle. V této fázi využíváte racionální vědomí. Cíl musíte zvolit tak, aby byl reálně dosažitelný. Jinak řečeno – musíte být schopni do vybraného prostoru míček odehrát. Schopnost je dána vaší celkovou úrovní hry a aktuálními fyzickými možnostmi. Nejde jen o délku úderů, ale i o velikost cíle a jeho dosažitelnost.
Jste-li začátečníci, pak asi z osmdesáti metrů budete těžko hrát do metru k jamce. Cílem by měla být například jakákoliv část greenu. Pro pokročilejší hráče bude taková vzdálenost výzvou umístit míček k jamce tak, aby byla šance na to proměnit následující pat.
I když by se mohlo zdát zbytečné připomínat takovou samozřejmost, umístěte svůj cíl tam, kde nejsou překážky. Divili byste se, kolik hráčů volí při odpalu jako střed cíle prostředek ferveje, i když je vpravo voda a bankry a vlevo nečíhá žádné nebezpečí. Nakreslete si v tomto případě pomyslný cílový kruh o průměru, který odpovídá vašemu průměrnému rozptylu. Posuňte si tento kruh do levé části, aby v případě menší chyby neskončil míček v překážce a aby byl hratelný i v případě nezdaru. Tento prostor je nyní váš cíl.

Jak pracovat s cílem během úderového rituálu
Volba cíle je společně s volbou hole první fází úderového rituálu. Jde o fázi vědomou, kde podle svých zkušeností a schopností nastavíte parametry úderu. V dalších fázích už se nepokoušejte vědomě ovlivňovat průběh úderu:

- Nepřemýšlejte o tom, co byste chtěli technicky vylepšit na svém švihu.
- Nesnažte se napravit chybu z předcházejícího úderu.
- Nemyslete na to, že na další ránu byste měli přitlačit, protože potřebujete vylepšit skóre nebo být dál než spoluhráč z flightu.

Nechte pracovat svoji kreativní mozkovou hemisféru, svoji intuici. Dejte jí vědět, kam má míček dopadnout, ale už jí nediktujte, jak to má zajistit. K tomu potřebuje znát zřetelný obrázek cíle. Podívejte se těsně před úderem na cíl a ponechte si jeho jasnou představu v hlavě během švihu. Ostatní věci (obavy o to, jak rána odpadne, technické instrukce, které popisují švih) ze své hlavy zcela vytěsněte.
Dokonce se můžete před úderem na cílové místo dojít pomyslně podívat. Ve své představě si osahejte prostor, do kterého chcete svůj míček odpálit. Nevěřili byste, jak je najednou cíl blízko.

Vyžaduje to určitou přípravu úderového rituálu, abyste si v něm zmíněné postupy správně poskládali. Dobře sestavený úderový rituál si nějakou dobu nacvičujte při tréninku na drivingu. Teprve až si celý proces zažijete, začleňte ho do hry na hřišti. Až si ho osvojíte na hřišti a budete ho používat zcela automaticky, začne plnit svoji funkci a přinese vám kýžené snížení skóre a zlepšení hry.

Závěrem
Jak nejlépe shrnout charakteristiku tohoto pilíře? Věnujte pozornost svému cíli na golfovém hřišti. Často pod tíhou mnoha věcí, které je třeba během hry zajistit, zapomínáme na hlavní otázku: „Kde je pro tento úder můj cíl?" Začnete nápřah, a co vidíte? Vodu, které se chcete vyhnout? Hlubokou trávu, ze které musíte míček vyhrát? Nebo snad dokonce stále sledujete ve své mysli míček, který nesmíte minout?
Vyžeňte tyto myšlenky z hlavy a myslete na cíl. A když náhodou cíl netrefíte? Přečtěte si v příštím vydání poslední díl našeho pojednání o pilířích psychologie golfu.

STRUČNÁ VIZITKA
TOMÁŠ ŠIMEK
Trenér a kouč psychologie golfu, zakladatel projektu psychologie-golfu.cz, autor knih o tom, jak posílením psychiky zlepšíte svoji hru.
Heslo: Hrajte golf hlavou a ušetřete několik ran – okamžitě.
Rezervace tréninkových hodin, knihy ke stažení a další informace na www.psychologie-golfu.cz nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Text a foto: Tomáš Šimek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...