KuzeTentokrát se zaměřím na kůži, potažmo pokožku, která je právě slunečním paprskům vystavena více než jiné orgány. Je všeobecně známo, že nejen slunce má na pokožku vliv. A kdopak by řekl, že stav naší pokožky může ovlivňovat naše zdraví, a dokonce pohodu. Vše funguje v symbióze a pokožka rozhodně není výjimkou. Tak si tu naši pokožku pěkně zmapujeme.

Kůže, jejíž nejsvrchnější vrstvou je pokožka, je největší orgán lidského těla a skládá se ze tří základních vrstev – pokožky, škáry a podkožního vaziva. Ke kůži také patří nehty, ochlupení a vlasy. Plní několik funkcí. Krom toho, že odděluje náš vnitřní svět od vnějšího a působí tak jako sofistikovaný obal, zabraňuje i pronikání škodlivých látek do těla a zároveň umožňuje vylučovat spoustu chemických látek. Díky kůži také můžeme vnímat teplo, chlad i bolest.

Co si ale mnoho lidí spojí, když se hovoří o pokožce, je její stav. Je nabíledni, že se stáří nejvíce odráží právě na pokožce. I ve vyšším věku si lze nicméně zachovat zdravě a svěže vypadající pleť. Čím se živíme i jaký životní styl vedeme, prozradí právě pokožka. Kůže prostě vyžaduje své a pro svou „údržbu" potřebuje celou řadu vitamínů.
Nejvýznamnější vitamín ve spojitostí s kůží představuje vitamin D, který se spojuje se slunečním zářením, ale kůže samozřejmě „nepohrdne" ani jinými vitamíny, které jsou neméně důležité: A – hydratuje, urychluje hojení, B2 – pomáhá buněčnému dýchání, vytváří látky podporující antioxidanty, B3 – zlepšuje ochranné systémy kůže, hydratuje, B6 – reguluje hormony, urychluje metabolické a chemické reakce v buňkách, B7 – zklidňuje pokožku, obnovuje hydrataci, E – zjemňuje pleť a zmenšuje vrásky, podporuje cirkulaci krve, F – podporuje obnovu kůže a hojení, udržuje pleť pružnou a mladistvou, K – zvyšuje pružnost pleti, díky podpoře srážlivosti krve redukuje křečové žíly a kruhy pod očima, apod. Minerální prvky (selen nebo zinek) jsou také skvělými pomocníky pro svěží pleť.

Osvícení nutriční odborníci však nabádají k tomu, abychom nekonzumovali potravinové doplňky, kde jsou vitamíny v syntetické formě, ale raději je konzumovali v rámci přírodní rostlinné stravy, protože v ní se nachází v ideálních poměrech, nabízí i široké spektrum minerálních látek a nezbytnou vlákninu, která v trávicím ústrojí působí jako kartáč. A co je čisté, nezpůsobuje při pocení nepříjemné a nevzhledné vady na kůži, jako jsou třeba pupínky. Toho všeho žádná tabletka nedosáhne.

Za zmínku stojí i skvělé lapače volných radikálů – antioxidanty, které spolehlivě omezují stárnutí pokožky. V pokožce volné radikály vznikají především UV zářením. Pokud se člověk vystavuje slunci omezeně, ochranné mechanismy pokožky zvládnou plnit svou funkci. Při dlouhodobém slunění jsou však tyto mechanismy oslabeny, čímž se kůže stává náchylnější ke stárnutí, ale i k různým onemocněním. Bojovníkem s volnými radikály je kupříkladu veleznámý vitamín C, ale ten sám o sobě nic nezmůže, když se v našich činech nebude zrcadlit pravá míra.

Další velký vliv má na kvalitu kůže schopnost zvládat stres. Kouření, přemíra alkoholu a nedostatek spánku se také spolehlivě vryjí do tváře. Neblahý vliv na pokožku mohou mít i docela „nevinné" faktory, jako je například časté mytí, používání nekvalitních kosmetických produktů či extrémní teploty.
A výše uvedené platí i naopak. Pokud není pokožka z jakéhokoli důvodu v dobrém stavu, může to negativně ovlivňovat naši náladu. Pak už je jen krůček k různým onemocněním, protože stav mysli má na naše zdraví velký vliv a můžeme tak uvíznout v pověstném bludném kruhu.

Co je ale v souvislosti s pokožkou zajímavé, je její sociální role. Nejenže napovídá o tom, jaký život kdo vede, ale především je důležitým komunikačním nástrojem. Pokožka totiž mimo jiné obsahuje tzv. Merkelovy buňky, což jsou čidla hmatu. Doteky jsou komunikátorem beze slov, někdy mohou být i nepříjemné, ale zase takové srdečné objetí vydá za tisíc slov. A za to všechno, co nám kůže poskytuje, se zcela jistě vyplatí o ni náležitě pečovat. To, co jí dáme, to nám vrátí. Tento největší orgán tak máme zcela ve svých rukách.

Text: Magda Jochmanová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...