mba banner

PyramidaMáme tady nový rok, do kterého si obvykle přejeme zdraví a štěstí. O stavu štěstí by se dalo dlouze polemizovat a každý si jej jistě představuje úplně jinak. Mnoho lidí po něm touží a najdou se i tací, kteří jsou ochotni pro jeho dosažení provádět psí kusy. Jelikož tady o zdraví obvykle dlouze rozjímám, zaměřím se tentokrát na štěstí, které jde se zdravím ruku v ruce.

Když se na štěstí podíváme lehce vědecky, tak to, jak se člověk cítí, ovlivňují chemikálie, které se vylučují do našeho mozku. Serotonin patří do kategorie sociálních hormonů, což znamená, že je k vylučování potřebná okolní reakce, která nám nějakým způsobem lahodí. Jestliže vám například dělá dobře pochválení dobré rány nebo někdo ve flightu ocení, jak skvěle jste zahráli jamku, můžete si být jisti, že se vám právě vyplavila dávka serotoninu.

Dalším ze sociálních hormonů je oxytocin. Popisuje se jako hormon lásky, důvěry a mateřství a vyplavuje se právě ve chvílích projevování důvěry. Jistě oceníte, když vás při hře někdo neustále falešně nepodezírá z toho, že máte ostrou tužku, a tudíž se budete cítit mnohem příjemněji, potažmo šťastněji, když vám spoluhráč projeví důvěru.

Pocit štěstí dále ovlivňují tzv. individuální hormony, vyplavující se bez nutné interakce okolí. K tomuto typu hormonů patří dopamin, který je krom pocitů štěstí spojen i s pocity vzrušení a dychtění. V současnosti si lidé tyto stavy bohužel vyvolávají nevhodnými prostředky, jako je požívání drog či alkoholu, provozování hazardu a k tomu všemu patří třeba i náruživé nakupování apod.
Nicméně je i velkým pomocníkem tehdy, když se blíží konec nějaké činnosti a síly ubývají, avšak my potřebujeme zrychlit. Tehdy nastupuje dopamin. Možná se teď někomu vybaví bájné heslo, kterým se řídil Emil Zátopek: „Když nemůžeš, tak přidej."

Hormon endorfin také patří mezi individuální hormony a je skvělý v tom, že zabraňuje pocitům bolesti a únavy. Jistě jste už zažili stav, kdy vykonáváte oblíbenou činnost, vypnete se od okolního světa a únava nebo bolesti na vás v tuto chvíli nemohou. Do tohoto stavu se lze ponořit, kdykoli děláme něco, co nás naplňuje. Tento stav můžeme vídat jak u špičkových sportovců či hudebníků, tak u dětí, které se do něj dokáží dostat lusknutím prstů.

To byl výčet hormonů, které pocit štěstí nějakým způsobem ovlivňují. Dalším faktorem ovlivňujícím štěstí je do jisté míry také genetika. Ne všichni startujeme ze stejné lajny, každý se rodí s jinými predispozicemi. I když vědci dlouhou dobu tvrdili, že genetiku nelze ovlivnit, v současnosti už od tohoto dogmatu opouštějí. Jde o to nezaměřovat se na své slabiny, ale spíše na silné stránky. Kam by to dotáhl nebo spíš nedotáhl třeba takový Stephen Hawking, kdyby jen plakal nad svým údělem. Avšak ne každý je silnou osobností, proto právě genetika může pocit štěstí velmi ovlivňovat.

Štěstí také ovlivňují naše životní podmínky. Sem spadá naše rodina, práce, místo, kde žijeme. I když je zcela zřejmé, že si tyto podmínky můžeme libovolně uzpůsobovat, mnoho lidí se domnívá, že jsou dané a že je nelze změnit. Pokud něčemu takovému věří a berou to jako životní úděl, není možno tento stav změnit a možná ani nežijí šťastné životy. Opak je pravdou, své štěstí můžeme neustále ovlivňovat, a to svými rozhodnutími.

Dalšími aspekty, se štěstím spojovanými, jsou peníze či úspěch. Mnoho lidí má mezi nimi rovnítko (peníze = štěstí, úspěch = štěstí). Je pravda, že peníze mohou přivodit pocity bezpečí a jistoty. Otázkou zůstává, jak člověk peníze získává. Mnohdy se lopotí, práce ho nebaví a pak si koupí nějakou věc, která mu díky dopaminu stejně navodí jen dočasný požitek, a navíc se může dostat do spirály závislosti. Je tohle štěstí? A co se úspěchu týče, to je v dnešní době hodně propagovaná, avšak slepá ulička. Jako by mohl být šťastný jen úspěšný právník a z podstaty věci by obyčejný řemeslník automaticky žil nešťastný život. Pravda i štěstí jsou opravdu někde jinde...

Přeji vám spoustu šťastných chvilek.

Text: Magda Jochmanová


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
interior 2020

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...