Pozice micePo dvou úvodních lekcích, ve kterých jsme se seznámili se základy patování a postupně si procvičili paty z kratší i delší vzdálenosti včetně různých sklonů, postoupíme o kousek dál a budeme se věnovat čipování. Chip je úder, který má svým provedením k patování blízko, a tak snadno navážeme na předchozí lekce. Po gripu přistoupíme k dalšíme částem.

Pro základní nácvik jsem záměrně zvolil mírný svah. Úder budeme procvičovat z kopce, což je pro začátek lepší, neboť tak přirozeně rozložíme váhu v potřebném poměru. Na začátku zahájíme nácvik s pitching wedží (obvykle je označena písmenem P), později však můžete zkoušet čipovat se všemi železy v bagu. V závislosti na loftu se bude měnit poměr mezi vzdáleností, kdy míč letí a kdy roluje po povrchu. Díky tomu se naučíte používat čip v různých situacích v závislosti na terénu, případných překážkách apod. Vaše hra tím určitě získá na variabilitě.

Pozice míčku a postoj
Míček si v postoji posuňte dozadu, takže se nachází přibližně u vnitřní části chodidla zadní nohy (pravé v případě praváků). Váha spočívá více na přední noze, zhruba v poměru 60% ku 40 %. Při chipování zaujímáme mírně otevřený postoj, tzn. že špička levého chodidla směřuje lehce vlevo od cíle.
Na rozdíl od patování používáme delší hůl, úhel v trupu je tudíž nižší. Paže spusťte volně podél těla a najděte si pro ně přirozenou pozici. Oči sledují míček.

Čipovací pohyb
Pohyb je stejný jako při patování. Vzhledem k tomu, že hůl má větší sklon (loft) než patr, míček se vznese do vzduchu a po dopadu na green bude rolovat k jamce. Opět se jedná o tentýž kyvadlový pohyb, do něhož se zapojují ramena a břicho, zároveň přidáváte i mírnou rotaci v kolenou. Oči by měly neustále sledovat míč, nedívejte se za holí.
Celý pohyb musí být plynulý, snažte se udržet trup ve stejné výšce, jinak vám hrozí, že trefíte horní hranu míčku. Nezrychlujte v začátku ani při zásahu, mohli byste tím změnit směr přiblížení hole k míčku, který tak odehrajete nesprávným směrem.

STRUČNÁ VIZITKA
DAVID GOLC
Datum narození: 18. 9. 1980
Kategorie Pro: Teaching Pro
Profesionál od roku: 2005
Dosažená trenérská kvalifikace: GP
Působiště na hřišti: Austerlitz Golf Resort (od 2003)
Golfové začátky: Golf Club Klášter Teplá, Royal Golf Club Mariánské Lázně
Největší golfové úspěchy na PGA C: 3. místo PGA Partner Trophy 2006 (Ypsilon Golf Resort), vítěz Pro-Am PGA Czech Championship v Telči (2006), vítěz Československého poháru (2008)
Trenérské úspěchy: 2. místo v anketě Golf Digest: trenér golfu 2013, 2012 a 2011
Hole-in-One: Four Seasons Resort Mauritius, Anahita, jamka č. 9 (par 4, albatross), Golf Resort Karlovy Vary, jamka č. 13
Největší golfový zážitek: hra s Nicolasem Colsaertsem a Rory Sabbatinim
Telefon: +420 603 288 830
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript | Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...