sauMožností, jak se zapotit, máme hodně. Ovšem žádná není spojená s tak minimální námahou a současně s tak velkým účinkem jako návštěva sauny. Ta láká především v souvislosti s klesajícími venkovními teplotami i úbytkem denního světla. Člověk hledá útočiště před depresivním počasím v ráji tepla a vody. Pořádně se zapotit ale znamená daleko více: jde o dokonalou očistu těla i ducha, posílení srdce a krevního oběhu, odplavení stresu, napětí i bolesti. Pravidelné návštěvy sauny – tedy střídání teplot – horko v potírně a prudké ochlazení – posilují imunitu a obranychopnost organizmu, pomáhají ničit viry a bakterie a tím předcházet různým chřipkám.

Finsko-rakouská studie
Pravidelné saunování významně snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Během pocení se může srdeční frekvence zvýšit až na 150 tepů za minutu – jako při lehkém tréninku. Klesá tak riziko vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu a náhlé srdeční smrti.
Studie provedená finskou univerzitou Ostfinnland a rakouskou univerzitou v Innsbrucku, při které se tázali 1 700 pravidelných návštěvníků saun ve věku mezi 53 a 74 lety, přinesla následující závěry. Kdo navštěvuje saunu více než čtyřikrát týdně, má o 70 % nižší riziko, že zemře na kardiovaskulární onemocnění. Při návštěvě sauny dvakrát až třikrát týdně klesá riziko na 29 %. Výsledky studie jsou vzhledem velkému množství získaných údajů klinicky relevantní, tudíž lékaři mohou pacientům jako primární prevenci saunování doporučit.

Účastníci studie navštěvovali finské sauny s teplotami mezi 80 a 100 °C a nízkou vlhkostí vzduchu. Autor studie Peter Willeit, epidemiolog z Univerzity Innsbruck, vysvětluje: „Blahodárný účinek sauny spočívá v regulaci krevního tlaku. Při saunování se začnou cévy rozšiřovat a při ochlazení se opět zúží, což podporuje elasticitu cév." Výsledky platily, i když byl brán v úvahu věk, pohlaví, sportovní aktivity, společenské postavení, konzumace alkoholu a podobné faktory. Účastníci se během jedné návštěvy sauny potili průměrně deset až dvanáct minut a většinou absolvovali dvě návštěvy.

Jak se saunovat?
Jednoduše tak, abyste se cítili dobře. Každý jsme jiný, a tak neexistuje obecný návod. Pokud začnete v dětství – ve Skandinávii berou rodiče děti do sauny po troškách již od několika měsíců, jistě si brzy najdete ten svůj osobní rituál.

PRAVIDLA SAUNOVÁNÍ
1. Saunovat se může každý zdravý člověk i děti.
2. Před saunou je nutné se osprchovat a osušit.
3. Do potírny se vstupuje bez plavek, pouze v ručníku nebo prostěradle.
4. Pobyt v sauně má být krátký (maximálně 15 minut), ale intenzivní.
5. Nejšetrnější způsob ochlazení je pobyt na chladném vzduchu nebo polévání pomocí hadice.
6. Dvě „rundy" pocení a ochlazení povzbudí, tři relaxují, čtyři spolehlivě uspí.

Text: Natascha Kames


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...