rafSprávné vyrovnání těla a hole představuje základ. A přestože amatérští hráči si uvědomují potřebu správného postavení, často vidím hned několik chyb, kterých se přitom dopouštějí.

Velmi často se setkávám se dvěma základními nedostatky. Tím prvním je úprava postoje a nasměrování těla v založení hole, kdy tím hráč kompenzuje golfový švih (velmi často slice). Druhá obvyklá chyba spočívá v tom, že si jednoduše nijak vyrovnání těla i hole nekontrolují. Zrekapitulujeme si proto, z čeho by správné vyrovnání mělo vycházet.

Abyste si zkontrolovali vyrovnání, vyberte si cíl v dostatečné vzdálenosti před vámi a potom zaujměte obvyklý postoj nad míčkem. Hůl namiřte na zvolený bod (cíl) a srovnejte chodidla, kolena, boky a ramena do linie rovnoběžné s linií spojující hůl (úderovou plochu) a cíl, na který míříte. Jestliže linie vycházející z chodidel míří vpravo od cíle, jste v zavřeném postavení, pokud míří vlevo od cíle, je vaše postavení otevřené. Je tak třeba vyrovnat se tak, aby obě linie byly rovnoběžné. Pro názornější obrázek si představte dvě kolejnice, případně v tréninku použijte vodící hůlky.

Určitě jste si všimli, že my profesionálové si vyrovnání pečlivě kontrolujeme. Navzdory jednoduchosti nic nepodceňujeme, což byl měl být příklad i pro vás. Přidávám proto ještě pár tipů, které vám pomohou osvojit si lépe celý proces.

1. Pokaždé, když budete na drivingu, kontrolujte si pozici chodidel, kolen, boků i ramen. Ke kontrole použijte hole nebo vodící hůlky, abyste měli vizuální pomůcku a správné postavení si ověřili.

2. Je-li to možné, požádejte někoho, aby se postavil za vás, když odehráváte údery, a zkontroloval vaše boky a ramena, ty jsou totiž hůře pozorovatelné samotným hráčem.

3. Postavte se za míček a podívejte se do dálky, abyste si zvolili cíl, na který míříte. Poté si pár metrů před vámi vyberte bod ležící na spojnici míčku a cíle (větvička, list, vyšší stéblo trávy apod.). Hůl normálně založte a představte si linii jdoucí od míčku k takto zvolenému blízkému bodu. Poté paralelně s touto linií srovnejte chodidla, boky a ramena.

Foto: FootJoy


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...