jota

mildfulnessMindfulness, v překladu všímavost, je schopnost, kdy dokážeme vědomě prožívat činnost, kterou děláme v přítomném okamžiku, bez hodnocení a omezujícího očekávání. Kdo tohle trénuje, dokáže dobře ovládat své myšlení. Známe to určitě všichni. Mysl se nám plní negativními myšlenkami právě tehdy, když chceme, aby se soustředila na úplně jiné věci. Potřebujeme se soustředit na práci, na důležitou soutěž nebo na cokoliv podstatného, ale mysl si dělá, co chce. Skoro každý klient si na tento problém stěžuje a chce se ho naučit zvládat. Můžeme v takto nežádoucím stavu podávat skvělé výkony? Cítit vyrovnaně a šťastně?

Co se děje, když je mysl plná neproduktivních myšlenek?
Myšlenky způsobí nepříjemné emoce a my se začneme cítit nekomfortně. Mozek se přestane soustředit na činnost, kterou právě děláme, a pokud v takové situaci nedokážeme udělat něco, co nám pomůže ovládnout mysl, nebudeme mít pod kontrolou své myšlení ani emoce. Nežádoucí myšlenky jsou často zdrojem chronického stresu, depresí a způsobují nám zacyklení se ve světě negací, kde není místo pro spokojenost, vyváženost a vysokou výkonnost.

Co to je všímavost?
Schopnost, která nám umožní plně se koncentrovat a prožívat přítomnost. To, že se „zastavíme", nám dá možnost uvědomit si, co se právě teď děje uvnitř i kolem nás. Tím získáme možnost vzít situaci do svých rukou. Všímavost je stav, kdy naše mysl vidí svět, jako když jsme byli děti, ale s našimi zkušenostmi a vědomostmi.
Mysl je schopna lépe a rychleji myslet. Bereme vše takové, jaké to je, aniž bychom chtěli vše změnit podle sebe. Potřeba vše ovládat je příliš vyčerpávající. Naučit se přijímat lidi a situace takové, jaké jsou, bez zbytečného očekávání a strachu, co bude, je osvobozující a relaxující.

Všímavost nám dává prostor ovlivnit děj mezi podnětem a reakcí na něj. Pomůže nám předcházet větším stresovým situacím, které dokážeme jen stěží korigovat.
Když si kupříkladu představíme, že v nás turnaj vyvolává stres, cítíme se špatně, mysl začne produkovat negativní scénáře, budeme přemyslet, co se od nás očekává, co se stane, když je nesplníme, co pokazíme, když budeme nervózní atd.
Dostaneme se do začarovaného kruhu negativních myšlenek a emocí, z něhož nebude rychlá cesta ven. Všímavost nám může pomoci předcházet těmto stavům, a když je včas zachytíme, můžeme ji využít k redukci negativních myšlenek.
Všímavost není potlačování negativních myšlenek! Není to boj proti něčemu. Jde o přijetí jak pozitivních, tak negativních myšlenek. Myšlenky nerozvíjíme, jen je pozorujeme, přijímáme takové, jaké jsou, a ony za chvíli ztratí na důležitosti, pomalu se začnou ztrácet. To, nač sami klademe důraz a sílu, se začne zvětšovat. Když to necháme projít skrze nás a zaměříme se na sílu přítomnosti, ovládneme obsah mysli. Jsou to právě naše myšlenky, které ovlivňují naši náladu, motivaci a odhodlání jít ke svým cílům.

Zásadní je uvědomit si, že se nic nesmí potlačovat. To by mohl vést k psychickým problémům! Všímavost je schopnost si cokoliv, co se v nás nebo kolem nás děje, plně uvědomovat, přijmout to a pozorovat to, bez dalšího hodnocení a ovlivňování. Když využívám všímavost, nezaměřuji se na obsah, ale na samotný proces.
Například když si sportovec vzpomene na předešlou soutěž, neřeší obsah, co se tam dělo, ale zaměřuje se na uvědomění si procesu. Vnímání toho, co se v naší hlavě děje právě teď, pozorování našich myšlenek, aniž bychom je hodnotili a tím si vytvářeli emoce, nám pomůže věci brát více s nadhledem a nedostane nás to do nežádoucích emočních situací.

Mindfulness teorie pochází z buddhistické filozofie. Budhističtí mniši meditují a rozvíjejí všímavost mnoho hodin a let. Pozorují, co se děje v jejich mysli i těle, a nesnaží se to nijak ovlivňovat. Intenzivně vše vnímají a prožívají přítomný okamžik.
Čím je člověk schopen více využívat svoji všímavost, tím více bude schopen žít přítomným okamžikem. Nenechá se strhnout minulostí ani budoucností. Největší věci se totiž dějí právě teď a tady!
Pokud budeme stále přemyslet, co bylo nebo co bude, může se nám stát, že přestaneme mít pod kontrolou aktuální situaci. Není to škoda? Lze být kvůli lpění na minulosti nebo neustálým přemýšlením o budoucnosti šťastný? Dá se vyhrát veliká soutěž? Zamyšlení je na každém z nás...

Díky všímavosti se začnou v mozku rozvíjet centra, která nám pomáhají ovládat koncentraci, motivaci, emoce a sebepřijetí. Všímavost může rozvíjet každý a může se ji naučit ve svém životě využívat. Přinese mu to větší klid, spokojenost a radost.

Výhody lidí s rozvinutější všímavostí
· Lépe ovládají své myšlenky a regulují své negativní emoce.
· Nezaměřují se na očekávání a nemají z nových věcí takový strach, protože směřují k objevování nových zážitků a dovedností.
· Jsou trpěliví, pozitivně naladění a více motivovaní.
· Lépe zvládají prohry a neúspěch, které je nedokáží odradit od cílů.
· Mají pod kontrolou koncentraci, lépe se rozhodují a hledají produktivní řešení.
· Negativní situace využijí pro svůj další růst a rozvoj.
· Dokáží pracovat s nežádoucími emocemi, a proto podávají lepší výkony.
· Nepropadají panice a beznaději, ale dovedou negativní situaci zvrátit ve svůj prospěch.
· Své nadání využívají daleko více než lidi, co neumí se všímavostí pracovat.
· Vědí, co je pro ne důležité, a dokáží se i ve stresových situacích dobře rozhodnout.
· Jsou šťastnější a plni energie, protože nelpí na minulosti ani budoucnosti, ale dokáží si vychutnat přítomnost a užít si ji.
· Jsou klidnější, vyrovnanější a vděční za to, co již dokázali.
· Snáze dosahují svých cílů. Vědí, jak funguje jejich myšlení, a dokáží s ním pracovat.

CVIČENÍ NA ROZVOJ VŠÍMAVOSTI PŘI KONDIČNÍM BĚHÁNÍ
(Všímavost trénujte při jakékoliv činnosti, ať už je to trénink, procházka, jedení, odpočívání nebo čistění zubů....).
1. Před tréninkem krátce pozorujte svůj dech, aniž byste ho regulovali, nechte ho plynout přirozeně, nic nehodnoťte. Buďte v přítomnosti. Uvědomujte si ho.
2. U protažení vnímejte pouze své pohyby. Neřešte, zda je sval tuhý nebo jestli jste dost ohební. Všímejte si jen každého pohybu, zvuku a přítomného okamžiku.
3. Když se rozběhnete, často se vám hlavou začnou honit různé myšlenky, takže si běh ani neuvědomujete, protože běžíte na autopilota. Trénink všímavosti spočívá v tom, že si začnete všímat, jak běžíte. Vnímáte pohyby rukou, nohou, svaly na celém těle, dech, co vidíte a cítíte. Jestli dupete nebo běžíte zlehka, jaké zvuky slyšíte, vůně kolem a další maličkosti, které běžně nevnímáte. Opět vše vnímejte bez očekávání a hodnocení. Pozorujte přítomnost a zaměřte se na proces. Zapojte všechny smysly a užijte si to!

STRUČNÁ VIZITKA
MGR. ANDREA ZMĚLÍKOVÁ, ACC (ICF)
Profese: sportovní psychologie a mentální trenér
Web: www.profikoucink.eu
Tel.: +420 737 252 413


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...