Mickelson chipKrátká hra patří k pilířům hry Phila Mickelsona. Vše, co potřebujete k dobrému čipování, shrnuje do dvou slov – čistý kontakt. Žádné přehnané pohyby, žádné „dloubání" míčku do vzduchu. Pokud teprve začínáte, nemějte přehnaná očekávání. Začněte jednou holí a držte se hesla, že je lepší vrabec v hrsti.

1. Využijte ruce
Mnozí trenéři učí svěřence čipovat tak, že využívají totožný pohyb jako při patování. Z mého pohledu je to však jedna z nejhorších možných rad. Abyste čipovali efektivně, musíte zapojit ruce a nechat je pracovat. Patovací úder ale nevyužívá pohybu rukou, nedochází při něm k žádnému zalomení zápěstí.
Právě zalomení považuji za jeden z předpokladů úspěšného čipu. Dovoluje holi dostat se nad trávu a udeřit jí při sestupném pohybu ostře dolů. V nápřahu dochází k ostřejšímu zalomení a následnému uvolnění zápěstí při ataku míče.
Pokud si vše osvojíte, velmi rychle zjistíte, jak razantní i tak krátký pohyb může být a že stačí malý pohyb k tomu, abyste míček dostali do vzduchu a ten měkce přistál na greenu.

2. Jedna hůl
Jste profesionální golfista, který tráví hodiny denně tréninkem? Patrně ne. V lepším případě se na cvičené plochy dostanete jednou dvakrát týdně. Za takové situace pro vás bude lepší vybrat si jednu preferovanou wedge a čipovat pouze s ní. Je třeba si perfektně osvojit techniku se zvolenou holí, abyste s ní dokázali zahrát široké spektrum úderů.

3. Za každou cenu na green
Čipy bývají různé, z krátké trávy, z hlubokého rafu, do kopce, z kopce... Tomu musíte uzpůsobit samotný úder. Přistupujte k němu tak, abyste po čipu hráli pat. Nechtějte zahrát zázračnou ránu. I kdyby vás měl čekat dlouhý pat, snažte se dostat míček na green.

4. Odkud budu patovat
Pokud čip neskončí v jamce, čeká vás mnohdy pat na záchranu paru. Proto ještě před čipem prozkoumejte místo, kam chcete míček dostat a odkud budete patovat, abyste si pat co nejvíc usnadnili. Na rovném greenu se snažte míček maximálně přiblížit jamce. Je-li green svažitý, musíte míček dostat do pozice, abyste patovali do kopce. Patovat z půldruhého metru do kopce je vždy jednodušší než metrový pat z kopce.

Foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...