Pravidla

Mickelson chipKrátká hra patří k pilířům hry Phila Mickelsona. Vše, co potřebujete k dobrému čipování, shrnuje do dvou slov – čistý kontakt. Žádné přehnané pohyby, žádné „dloubání" míčku do vzduchu. Pokud teprve začínáte, nemějte přehnaná očekávání. Začněte jednou holí a držte se hesla, že je lepší vrabec v hrsti.

1. Využijte ruce
Mnozí trenéři učí svěřence čipovat tak, že využívají totožný pohyb jako při patování. Z mého pohledu je to však jedna z nejhorších možných rad. Abyste čipovali efektivně, musíte zapojit ruce a nechat je pracovat. Patovací úder ale nevyužívá pohybu rukou, nedochází při něm k žádnému zalomení zápěstí.
Právě zalomení považuji za jeden z předpokladů úspěšného čipu. Dovoluje holi dostat se nad trávu a udeřit jí při sestupném pohybu ostře dolů. V nápřahu dochází k ostřejšímu zalomení a následnému uvolnění zápěstí při ataku míče.
Pokud si vše osvojíte, velmi rychle zjistíte, jak razantní i tak krátký pohyb může být a že stačí malý pohyb k tomu, abyste míček dostali do vzduchu a ten měkce přistál na greenu.

2. Jedna hůl
Jste profesionální golfista, který tráví hodiny denně tréninkem? Patrně ne. V lepším případě se na cvičené plochy dostanete jednou dvakrát týdně. Za takové situace pro vás bude lepší vybrat si jednu preferovanou wedge a čipovat pouze s ní. Je třeba si perfektně osvojit techniku se zvolenou holí, abyste s ní dokázali zahrát široké spektrum úderů.

3. Za každou cenu na green
Čipy bývají různé, z krátké trávy, z hlubokého rafu, do kopce, z kopce... Tomu musíte uzpůsobit samotný úder. Přistupujte k němu tak, abyste po čipu hráli pat. Nechtějte zahrát zázračnou ránu. I kdyby vás měl čekat dlouhý pat, snažte se dostat míček na green.

4. Odkud budu patovat
Pokud čip neskončí v jamce, čeká vás mnohdy pat na záchranu paru. Proto ještě před čipem prozkoumejte místo, kam chcete míček dostat a odkud budete patovat, abyste si pat co nejvíc usnadnili. Na rovném greenu se snažte míček maximálně přiblížit jamce. Je-li green svažitý, musíte míček dostat do pozice, abyste patovali do kopce. Patovat z půldruhého metru do kopce je vždy jednodušší než metrový pat z kopce.

Foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...