V zásadě se rozlišují dva základní typy úderů. Kratší, využívající více práci zápěstí, s razantnějším „prásknutím" do míčku, druhý způsob provedení charakterizuje delší a plynulejší pohyb. Ono „prásknutí" berte s rezervou, spíš se jím snažím vyjádřit rozdílnost obou technik, z nichž každá má své přednosti i nevýhody.
1. Kratší, razantnější úder
Tuto techniku s oblibou používali vynikající patéři starší generace jako Arnold Palmer, Jack Nicklaus či Gary Player (ze současníků bychom do této skupiny mohli přiřadit Brandta Snedekera). Učili se patovat na pomalejších greenech, proto do úderu více zapojovali pravé zápěstí (v případě praváků). Díky tomu do míčku „práskli", neboť potřebovali, aby roloval dál. Vzhledem k rychlosti dnešních greenů však už tak výrazné zapojení zápěstí není nutné. Neznamená to ale, že byste ho měli zcela eliminovat.
Ano, zní to podivně, zvlášť když se obecně setkáváte s tvrzením, že u patování je třeba tělo zafixovat a řídit úder, pokud možno, jen kyvadlovým pohybem ramen. Nicméně právě proto amatérští hráči často bojují s kontrolou délky patu i jeho směrem. Ze své hry totiž vyřadili velmi citlivé svaly paží, které ale podmiňují obratnost a souvisí se schopností vnímat kontakt patru s míčkem.
Zkuste si někdy vzít patr pouze do pravé ruky a využijte i zápěstí, rozvinete tím cit pro délkovou kontrolu a naučíte se vnímat hmotnost hlavy patru během švihu. Dnes už netřeba zapojovat zapěstí v takové míře jako Palmer a spol., nicméně i dobří hráči současnosti využívají pravé zápěstí jako menší pant.
2. Plynulý úder
Myšlenka využít při patování pouze kyvadlový pohyb ramen souvisí se snahou pomoci golfistům bojujícím s tzv. yipsy (drobné záškuby či třes v rukou při patování). Tato technika potlačuje práci rukou a opírá se o činnost „velkých svalů". Má ovšem své limity. Největší nedostatek souvisí s tím, že se do úderu nezapojují sensitivní svaly předloktí, s nimiž je spojena obratnost, jakási jemná mechanika, chcete-li. A s tou souvisí schopnost kontroly.
Co z toho vyplývá? Pravda leží někde uprostřed, ideální patovací technika v sobě kombinuje oba pohyby. Zápěstí by mělo pracovat jako závěs, abyste zvládli všechny finesy, a zároveň musíte zapojit „velké svaly", s jejichž přispěním udělíte úderu potřebnou razanci. Tímto způsobem z obou technik vytěžíte maximum.
V současnosti využívá kratší razantnější úder do míčku při patování třeba Brandt Snedeker. Foto: Globe Media/Reuters
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.