CereaŘíká se, co tě nezabije, to tě posílí. Ve rčeních bývají zakódovaná hluboká a léty prověřená moudra, avšak co se stravování týče, uvedené rčení bohužel neplatí. Vzhledem k současné situaci, kdy se více než kdy jindy skloňuje slovo imunita, by bylo dobré ji nejen skloňovat, ale hlavně posilovat.

Napřed se mrkneme na některé „potraviny", které se zdají být zdraví prospěšné, ale nejsou. Sem patří přeslazené a extrudované cereálie. Ty se skládají z bílé mouky a spousty bílého rafinovaného cukru. Už jen to, že je něco průmyslově zpracované (což extrudované výrobky jsou), by pro nás mělo působit jako alarm.
Pokud přelouskáte etiketu na balení, snadno si odvodíte, kolik kostek bílého cukru jste ochotni do sebe nasoukat (1 kostka bílého cukru = cca 5 g). Otázkou je, zda to není zbytečné, když si lze udělat daleko báječnější snídani. Kupříkladu ovesné vločky jsou svým složením naprosto unikátní a komplexní potravinou. Získáte tak hned po ránu optimální porci proteinů, sacharidů, tuků, ale i významný podíl vlákniny. Uvařte je nejlépe ve vodě a ochuťte dle libosti, třeba ořechy, karobovým práškem apod.

Pro mnohé je nezbytná i ranní káva. Třebaže se vědci neshodou, zda je nebo není zdraví prospěšná, jedno je jisté, je bohatá na antioxidanty a obsahuje zdraví prospěšné prvky jako hořčík, draslík, vápník, mangan, železo apod. Kamenem úrazu mohou být kávové nápoje, do kterých se přidávají různé nezdravé přísady, bílý cukr nevyjímaje.
Instantní káva je kapitola sama o sobě. Pokud je z kvalitních zrn a nepřidávají se další přísady, může být tzv. rozpustná káva v pořádku. Problémem obvykle nastává, když se výrobci z důvodu nižší ceny a vyšší konkurenceschopnosti uchylují k použití nekvalitní kávy, jaká by v zrnkové podobě byla neprodejná. A když je káva špatná, je potřeba ji patřičně dochutit. Takže i v tomto případě je potřeba mít oči „na šťopkách", nebo si prostě dopřávat kvalitní zrnkovou.

Další kategorií potravin, u kterých je třeba zbystřit, představují sýrové výrobky. Sýr je sám o sobě považován za zdravou potravinu, plnou nutričně hodnotných látek. Pozor ale na sýrové výrobky, což jsou jen náhražky sýru, vyrobené tak, aby sýr připomínaly. Nejenže koupí sýrových výrobků kupujete minimum sýra, ale jejich konzumací nepřispíváte ani svému zdraví. Sýrové produkty bývají většinou příliš slané, tučné a kalorické. A když se na to podíváme ekonomickou optikou, vzhledem k jejich nízké kvalitě jsou nakonec předražené.
Nezdravých potravin oděných do zdravého kabátku bychom našli ještě mnoho. Pro posouzení platí jednoduché rozlišovací pravidlo, a to zda se jedná o původní potravinu, nebo o průmyslově zpracovanou.

Významnou roli pro posílení imunity hraje skladba potravin. Nemusíme hned tvořit složité kompozice, zajistit si lepší obranyschopnost je vcelku snadné. Každá porce by se měla skládat ze čtyř základních složek: bílkovin (proteinů), cukrů neboli sacharidů (neplést si s bílým cukrem), tuků (lipidů) a vlákniny. Imunitu posilují i aminokyseliny, minerální látky, vitamíny, polynasycené mastné kyseliny apod. Dalším faktorem na vyladění imunity jsou nejen kvalitní a živiny obsahující potraviny, ale i množství zkonzumovaného jídla. Časté přejídání není prospěšné a může imunitu zbytečně vyčerpávat.

Pro zdravé potraviny nemusíme chodit daleko. Bohatě si vystačíme s tím, co roste v našich končinách. Nemělo by se zapomínat na červenou řepu, která mimo jiné obsahuje interferon, látky se silnými protinádorovými účinky, a také zintenzivňuje přívod kyslíku k buňkám. Sáhnout můžeme i po tzv. přírodním antibiotiku, jako je česnek. Nejenže obsahuje mnoho vitamínů a minerálních prvků, ale obsažený alicin působí i antiparazitálně. A třeba cibule působí protizánětlivě i proti bakteriím a virům. Jablko je úžasnou vitamínovou bombou s mnoha minerálními prvky, stejně jako mrkev.
Dopřejeme-li si jakoukoli potravinu z rostlinné říše, neuděláme chybu, ba naopak, podpoříme tím svou imunitu. Když k tomu všemu navíc přidáme v rámci francouzského paradoxu hlt červeného vína, uděláme si jím tu pověstnou třešničku na dortu. A nezapomeňte se smát, smích totiž léčí! Tohle rčení, oproti úvodnímu, je pro podporu imunity k nezaplacení. Tak hodně zdaru a úsměvů.

Text: Magda Jochmanová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...