RelZ nového roku je již trochu ukrojeno a je zřejmé, zda ti, co si něco předsevzali, kráčí i nadále po cestě svého záměru, nebo z ní sešli. Ať tak či onak, na bilancování je ještě brzy. Nicméně, patrně se nebudu příliš mýlit, když řeknu, že všichni toužíme po šťastném životě plném zdraví, a i když máme kolem sebe řadu návodů, včetně našeho letitého setkávání v tomto časopise, ne vždy si něco z těch pouček začleníme do svého života, protože měnit životní styl či stravování nemusí být snadné. Upustit od hluboce zakořeněných zvyků nejde lusknutím prstů. Ale pro své zdraví lze udělat hodně, a přitom stačí udělat jen něco málo navíc.

Současná doba je turbulentní a v mnoha lidech vyvolává stres. Stres je všeobecně považován za takový pomyslný vykřičník, protože našemu zdraví příliš neprospívá. V takovém tom všeobecně zavedeném narativu je znám negativní stres, tzv. distres, který může jednice poškodit, vyvolat onemocnění, nebo dokonce smrt.
Málokdo už ale ví, že existuje i pozitivní stres, tzv. eustres, který může být skvělým stimulantem a činí jedince odolnějším. Kupříkladu člověk, který si občas dopřeje půst, pak mnohem lépe snáší situace, kdy se nemůže najíst, navíc v těle při půstu dochází k očistným procesům. V poslední době se také rozmohla móda otužování, což přesně zapadá do kategorie eustresu. Dnes nikdo nezpochybňuje, že je otužování zdravé, ale přece jen člověk při něm prochází určitým stresem. Eustres poznáme podle toho, že nám na rozdíl od distresu navodí dobrý pocit. Jako golfisté dokonce pozitivní stres zažíváme v mnoha obměnách při hře, čímž si tříbíme emoce a učíme se ovládat sebe sama.

Chytání lelků, relaxace, lenošení, odpočinek, to jsou všechno výrazy pro totožnou podstatu věci. Pokud žijeme uspěchaný život, je více než nutné tuto uspěchanost vyvažovat, jinak se v životě zabydlí jen negativní stres a víme, co by následovalo. Dopřát si odpočinek a vypnout neznamená lenost, ale mistrovské duševní lázně.
Úžasné na tom je, že máme širokou škálu možností, jak si tyto „lázně" užít. Někdo sáhne po dobré knize, druhému stačí zastavit se u kávy, další zas považuje za relaxaci poslech hudby či klábosení s přáteli apod. A jistě mi mnozí dáte za pravdu, že k úžasné pohodě patří i tzv. 19. jamka, kdy se skrze orosený mok zadíváte na slunce zapadající za zeleným mořem.

Protipólem výše uvedených atributů je pohyb. Díky pohybu si udržujeme tělo v provozuschopné kondici, ale i v tomhle směru se jedná o jakousi alchymii, kdy je dobré si namíchat správný poměr pohybu, protahování a odpočinku.
Není pochyb, že trávení času v přírodě, ať už v rámci golfu či jen tak na procházce, má na člověka blahodárný vliv. Nemusíme podávat ani nějaké výkony, a můžeme zaznamenat pocity štěstí, zlepšení nálady, potlačení úzkosti a mnoho dalších příjemných faktorů. A víte, že lékaři ve Skotsku svým pacientům od roku 2018 předepisují pobyt venku na recept? Tuto terapii doporučují pro pacienty trpící chronickými nemocemi a v receptu je nabádají pozorovat ptáky nebo se procházet po pláži. Že něco takového není zavedeného u nás nevadí, můžeme si tuto terapii libovolně naordinovat sami.

Znáte film Pošli to dál? Pokud ne, tak základní linka příběhu je velmi prostá, jde o pomoc druhým, třeba i neznámým lidem, kteří pak na oplátku mají tuto pomoc příležitostně předat dál, tedy nezištně pomoci dalším lidem. Idea je to opravdu vznešená a kdybychom ji vzali za svou a aplikovali v každodenním životě, tak by se strhla nádherná lavina a hned by nám všem bylo lépe. Avšak pomáhat nemusíme jen materiálně nebo určitými činy, stačí rozdávat úsměvy a dobrou náladu. Slovní spojení „obrnit se úsměvem" v některých případech platí téměř doslova, protože svým setrvalým pohodovým naladěním nedovolíte na sebe nechat působit nějakého zakaboněnce, který by bez zmíněného obrnění mohl zkazit náladu. Nastolení vnitřní pohody a její emanace do okolí s sebou nese úžasné výsledky. Zkuste si třeba tento malý trik vyzkoušet při jednání na úřadech – úspěch zaručen.

Ano, uvedla jsem pár naprosto běžných příkladů činností a životních postojů, které každý zná, ale po jejich vědomé implementaci do každodennosti se stane život šťastnější. Stačí prostě udělat jen něco navíc...

Text: Magda Jochmanová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...