Thomas vyskaClub de Golf Chapultepec, dějiště WGC-Mexico Championship v Mexico City, se nachází v nadmořské výšce nějakých 2 250 metrů. Čím vyšší nadmořská výška, tím řidší vzduch. Co z toho plyne?

Z pohledu golfistů se k vyšší nadmořské výšce váže menší tření, což má vliv na chování míčků. Ty tak létají podstatně dál než v běžných podmínkách. O kolik dál? To se hráč od hráče liší. Justin Thomas tu však před dvěma lety v cvičném kole poslal míček carry na 325 metrů, celková délka odpalu dosáhla mety 352 metrů.

Samozřejmě amatérský golfista hrající na rekreační úrovni takové hodnoty dosáhne jen výjimečně, pokud vůbec. Nicméně i pro něho platí obecné zákonitosti a nadmořská výšku bude mít na jeho hru dopad.

Před hrou, k níž přistupujete seriózně, je tudíž dobré zajít na range, abyste zjistili, co nadmořská výška s vašimi údery dělá, respektive o kolik se prodloužily. A ještě jednu důležitou radu vám dám – pozor na slunce, v řídkém vzduchu hrozí spálení.

Pro velmi solidního hráče hra v nějakých 1 000 až 1 300 metrech nad mořem znamená cca 6 metrů k dobru, čím výš stoupáte, rány se prodlužují, v Mexiku to tak může být 10 až 12 metrů. Nesnažte se na švihu nic měnit, ale podívejte se, jaké carry vzdálenosti dosahujete, a na tuto vzdálenost poté ve hře spoléhejte. Přibližně kolo dvě to trvá, než získáte herní jistotu. Hrajete-li devítkou železem 140 metrů, najednou by vám rány z této vzdálenosti do greenu létaly za něj.

Hrát dobře s ohledem na nadmořskou výšku vyžaduje odpovídající nastavení v hlavě a důvěru v jednotlivé hole. Počítejte s tím, že budou rány delší. S tréninkovou praxí vaše jistota poroste. Stejně jako při hře ve standardních podmínkách však potřebujete kvalitní zásah míče.

Že se s tím profíci vyrovnají snadno? Je to jejich práce a jde o nejlepší golfisty světa. Vy si pamatujte jednoduchou rovnici: vyšší nadmořská výška = menší tření vzduchu. Ve výsledku odpálíte míček dál, což je možná věc, o které sní nejeden hráč.

Foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...