Rose svihPokud jednotlivé části hry do sebe zapadají jako skládanka, není těžké zůstat „v zóně". Těžší je udržet se v takovém stavu. Věřit své hře, kontrolovat emoce a hrát bez chyb – usilujeme o to všichni. Jak na to jde Justin Rose?

Viděl jsem spoustu amatérů hrát skvělý golf. Avšak jen do okamžiku, než přišla první zkažená rána. V tu chvíli se zlomili a další špatné rány se nabalovaly jako sněhová koule. Když pak znovu nakládali golfové hole a vyráželi za dalším kolem, v hlavě si přesně vybavovali okamžik, kdy se hra minule pokazila.
Příčina je jednoduchá – jedná se o reakci těla na vzniklou emocionální situaci. Výsledkem je tenze. Kvůli tomu grip sevřete pevněji, takže ránu nedokážete kontrolovat jako v situaci, kdy šviháte uvolněně.

Všichni jsme slyšeli, že bychom grip měli svírat s minimálním tlakem, ale když máme poslat míček přes vodní překážku na malý green nebo zahrát obtížný pat z kopce, kterým zachráníme par, je těžké nesevřít hůl pevněji.
Nejlepší způsob, jak se tomu vyvarovat, je zařadit kontrolu tenze jako součást předúderové rutiny. Neprovádějte cvičný švih pouze ze zvyku, ale využijte tento čas k uvolnění těla i mysli.

Soustřeďte se při cvičném švihu na napětí v těle, zejména v pažích, ramenech a hrudníku. Pokud jste si dané rány před kolem vyzkoušeli na driving range, buďte sebevědomí a věřte si, že stejnou ránu zvládnete i na hřišti. Tím vyřešíte fyzickou stránku hry.
Pokud jde o mentální část hry, nezaměřujte se na výsledek, a je jedno, zda hrajete na Masters nebo se poprvé snažíte prolomit hranici 100 úderů. Soustřeďte se na celý proces a pokuste se zahrát nejlepší ránu, jakou v daných podmínkách můžete předvést. Je to jen další golfová rána. A máte-li osvojenou dobrou předúderovou rutinu, pomůže vám uklidnit se a držet se vašeho plánu.

S využitím zahraničních pramenů připravila: Petra Prouzová, foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...