Brother-leaderboard
ABF-fordecor

Instrukce impactTohle je článek, který se mi píše těžko. Proč? Protože vím, že naštve mnoho lidí. Ale i tak jsem se rozhodl jej napsat. Protože to, co chci sdělit, je důležité. Je to informace, která tvoří ten rozdíl mezi vámi nyní a Tigerem Woodsem v roce 2001.

Golfovému míčku je to jedno
Golfový míček je neživý předmět. Nemá oči ani uši. Je mu všechno úplně jedno, vyjma jedné věci – fyziky. Co to pro nás znamená? Golfovému míčku je jedno, jak pracujete na hezkém nápřahu. Je mu jedno, jestli jste byl v přílišném záklonu nebo si holí za zády vyšermoval „Zorro". Nezáleží mu na tom, jak vypadá váš postoj i váš úchop. Také mu jsou „ukradené" vaše emoce. Jste při odehrání prvního míčku nervózní? Jste naštvaní, protože se vám úder nedaří? Co na tom...
Ne, neodehráli jste míček špatně, protože jste zvedli hlavu nebo vychýlili boky, nestalo se tak ani kvůli vašemu tempu či přenosu váhy. Na tyto faktory váš míček totiž nereaguje.

Na čem golfovému míčku záleží?
Na samotném zásahu (impact). Nemyslím tím otevřené a zavřené boky, záklon nebo zda váha spočívá na přední či zadní noze. Golfovému míčku záleží pouze na okamžiku doteku (tzv. interval zásahu, „impact interval"). Tedy na krátkém okamžiku, kdy se hlava hole dotýká míčku (většinou je to okolo 450 mikrosekund na ploše hlavy 1–2 cm). V tomto okamžiku se míček „rozplácne" na hlavě hole a poté se od ní odloučí.
Během tohoto času (a pouze během tohoto času) míček získá veškeré informace, které potřebuje, aby zjistil, kam letět a jakou trajektorií. Pojďme si to graficky znázornit:

To je vše. Zde je všechno, co zajímá míček. Všechno ostatní je jen praktické cvičení; prostředek, který vede k onomu velkému momentu pravdy.

Stupně důležitosti
Míček především reaguje na několik věcí. A některé jsou důležitější než jiné.

Důležité
Nejdůležitější faktory, které vy jako hráč máte pod kontrolou:
- Kam směřuje úderová plocha hole (3D hodnota zahrnující loft, úhel shaftu a směr úderové plochy)?
- Jaká byla dráha hole (3D hodnota zahrnující úhel odpalu a dráhu švihu)?
- Jaký je rozdíl mezi 3D dráhou a úderovou plochou hole (což ovlivňuje rotaci, osu rotace a zakřivení)?
- Zda se hůl nejprve dotkla míčku, nebo země – a o kolik?
- Kterého místa na úderové ploše se míček dotkl? (faktor vyvolávající tzv. gear effect)
- Jaká byla rychlost hole při úderu míčku?

Středně důležité
Věci, které můžete ovlivnit daleko méně, ale i tak jsou důležité:
- Tření. Jaké materiály (tráva, písek) se dostanou mezi míček a hlavu hole?
- Vyboulení spodní hrany hole. Jak hůl interaguje se zemí během intervalu odpalu?

Méně důležité
Méně důležité (téměř nedůležité) faktory:
- Míra uzavření. Jak rychle se hlava hole začne uzavírat v intervalu odpalu?
- Zrychlení hole

Co s tím máte dělat?
Po každém odpalu se zeptejte sami sebe, co se dělo během odpalu?
- Jak jsem odpálil úderovou plochou?
- Dotkl jsem se země?
- Kde byla úderová plocha v okamžiku odpalu?
- Použil jsem správnou rychlost (nezbytné pro krátkou hru)?

Zeptat se na tyto otázky je naprostý základ. Můžete také zkusit identifikovat:
- Jaká byla dráha švihu s ohledem na hlavu hole?
- Jaký byl loft hole?

Jakmile odpálíte perfektních 250 metrů přímo do středu ferveje, budete vědět, že odpověď leží v zásahu míče. A pokud se vám to nedaří, odpověd stále spočívá v zásahu míče.
Kdykoliv zahrajete ránu, která byla problematická s ohledem na směr či vzdálenost – odpověď na „proč se to nepovedlo", najdete ve výše uvedených otázkách.
Za nějaký čas se naučíte propojovat let vašeho míčku s tím, co se stalo během odpalu – a poté už nikdy nebudete odpalovat naslepo. Nejdůležitější je kontinuálně na impaktu pracovat. Ačkoliv často pracujeme na všem ostatním, co s odpalem souvisí (nápřah, pohyb), málokdo z nás se zaměří přímo samotný okamžik zásahu. A přitom na něm záleží nejvíce, na co míček reaguje. Nedává proto smysl ho zlepšovat?

Autor: Adam Young je profesionální trenér ve španělském resortu La Manga Club, autor tréninkového programu The Strike Plan a autor úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky The Practice Manual.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Úleva od psychického překážení

Hráčův míč leží jen několik centimetrů vedle spinkleru. Sprinkler mu ale nepřekáží ani v postoji ani ve švihu, pouze ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...