G MacMožná má nejlepší roky už za sebou, stále však Graeme McDowell patří mezi nejlépe patující hráče na PGA Tour. Ostatně to byl on, kdo proměněným patem zajistil před osmi lety Evropanům zisk Ryder Cupu v Celtic Manor, když zdolal Huntera Mahana.

1. Dokonalý postoj
Chcete-li si na greenech počínat úspěšně, neměli byste podceňovat ani zdánlivé maličkosti. A správný postoj k tomu bezesporu patří. S tím souvisí i potřeba zůstat uvolněný.
Při založení hole za míč zaujměte relativně vzpřímený postoj, lépe tak uvidíte linii patu až k jamce, zároveň paže visí volně bez jakéhokoliv napětí. Šířka postoje záleží na vás, rozkročte se tak, byste se cítili pohodlně a stabilně. Oči musí být rovnoběžně s linií patu. To je zcela zásadní podmínka k tomu, aby míč vystartoval po správné dráze.

2. Klidná hlava
Řada hráčů má tendenci sledovat, jak se míček blíží k jamce a padá do ní, často tak otáčíte hlavu okamžitě poté, co jste míček odehráli. To však mívá neblahé následky. Chcete-li se příliš brzy podívat za míčkem, hlava se pohne, což může negativně ovlivnit správný zásah míče, a také to může přispět k tomu, že patr nepovedete po správné linii. Pamatujte, že klidná hlava = záruka úspěchu.

3. Nahrávaný pat
Paty, kdy se míček stáčí po různé křivce do jamky, patří k nejobtížnějším, zejména to pak platí pro ty, které jdou zleva doprava (z pozice pravorukých hráčů). Tyto údery vyžadují, aby se patr v průběhu zásahu míče volně přetočil. Obecně hráči mají tendenci nechat hlavu hole v průběhu úderu klesnout doprava směrem k jamce. Ve výsledku tím jamku často minou zprava.
Co musíte udělat, abyste svou šanci na proměnění patu zvýšili? Udržte hlavu dole, věřte zvolené dráze patu a umožněte holi, aby přirozeně prošla úderem.

4. Čtení greenu
Posouzení všech vlivů, které mají na pat vliv, usnadní čtení greenu. Naučte se proto číst sklon trávy. Ta neroste přímo vzhůru, nýbrž se stáčí k jedné či druhé straně. Prohlédněte si jamku pozorně, jedna její strana bude zarostlejší než druhá. Míček pohybující se ve směru od zarostlejší strany pojede rychleji než ten, který se bude pohybovat proti ní. Je také známo, že tráva roste vždy směrem k zapadajícímu slunci, pokud se v blízkosti greenu nachází voda, míček půjde směrem k ní.

Foto: Globe Media/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...