mba banner

Bjorn drajvOsmačtyřicetiletý Dán už sice neatakuje čelní příčky nejprestižnějších golfových turnajů, nepatří ani mezi nejdelší hráče na okruhu, přesto vám poradí, jak si na odpališti počínat, abyste z drajvru vytěžili maximum. Ostatně rady patnáctinásobného vítěze na EPGA Tour, někdejšího člena desítky nejlepších hráčů světa či úspěšného rydercupového kapitána určitě nejsou od věci.

1. Rotace jako zdroj síly
Uvědomuju si, že větší razance dosáhnu při kratším, účinnějším švihu, protože je tak pro mě snazší přivést úderovou plochu kolmo k míči. A platí, že čím kolměji líc k míči jde, o to delší rány docílíte. Při odtažení hole mi pomáhá, když cítím, že je levá paže rovnoběžně se zemí, následně ji nechám plynule dojít setrvačností do vrcholu nápřahu.
Mnoho lidí vrchol nápřahu vnímá tak, že se musí dostat co nejdál, tím se však posunou mimo optimální rovinu švihu, čímž se připraví o sílu i přesnost. Soustřeďte se proto na pomalé odtažení, hůl veďte do poloviny nápřahu a poté ji nechte vlastní energií dojít do vrcholné fáze. Následný přechod tak bude mnohem plynulejší.

2. Nízký či vysoký odpal
Zahrát nízkou ránu drajvrem bývá obtížné. Klíčem je využít trup. Veďte hůl do vrcholu nápřahu a zápěstí i paže držte klidně – pouze otáčejte trupem. Přesně tak na to jdu já.
Pro vyšší odpal si míč v postoji posouvám trochu vpřed. Můžete si jej natýčkovat i trochu výš, ačkoliv se domnívám, že je to spíš mentální záležitost – natýčkujete výš, proto čekáte, že míč výš také poletí.

3. Na fervej
Ať jdu cvičné kolo nebo jsem na driving range, nikdy nepálím bezmyšlenkovitě. Na drivingu si představím pomyslnou fervej a vždycky si najdu bod, na který budu hrát, případně mi kedík určí tři body, na které mám postupně odpálit, takže vidím, kolik míčů na tři cíle potřebuju. Když pak jdu na hřiště a vím, že ze čtyř pokusů třikrát fervej zasáhnu, mám poměrně solidní šanci na dobrý výsledek. Jde o užitečné cvičení, které podporuje představivost, navíc ho můžete aplikovat i na jiné hole.

4. Pozice míče
V pro-am hrávám s amatéry odlišných výkonnostních úrovní, takže vidím různé problémy, s nimiž se potýkají. Obvykle se setkávám s příliš rychlým švihem ve snaze dosáhnout dlouhé rány. Ještě častější chybou však je nesprávná pozice míčku. Mnohdy jej hráči umísťují do stejné pozice pro všechny hole v bagu, pro odpal drajvrem tak míček mají příliš vzadu. Zatímco v případě železa pak švihají do míčku a odehrají dobrou ránu, s drajvrem mají problémy a ve výsledku hrají údery od hooku až po slice. Pamatujte si, že ideální pozice míčku pro ránu drajvrem je u paty levé nohy (v případě praváků).

Foto: Callaway Golf


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
interior 2020

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...