RyderCup-ilPočtyřicáté se střetnou golfové výběry Evropy a USA v prestižním Ryder Cupu. Letošní ročník týmové soutěže hostí skotské Gleneagles od pátku do neděle a výběr starého kontinentu v čele se světovou jedničkou Rory McIlroyem ze Severního Irska myslí na další triumf.

Výsledky sledujte ZDE>>>

Evropané vyhráli sedm z posledních devíti ročníků včetně toho posledního. Předloni v Medinah už prohrávali s USA o čtyři body, ale ovládli nedělní dvouhry a zvítězili. Doma naposledy prohráli před 21 lety, ale celkově stále vedou Američané s 25 tituly. Evropa vyhrála dvanáctkrát a dvakrát se zrodila remíza.

"Máme skvělý tým, možná nejlepší evropský výběr v historii, ale musíme se mít na pozoru," řekl kapitán Evropy Paul McGinley. "Na papíře to vypadá, že jsou evropští hráči favority, ale já svému týmu věřím. Nikdo nečeká, že vyhrajeme, ale já očekávám, že to dokážeme," uvedl jeho protějšek Tom Watson.
Letošní vítěz British Open a PGA Championship McIlroy bere triumf v Ryder Cupu jako třešničku na dortu. "Mám za sebou fantastický rok a tohle je něco navíc, ale moc se těším. Všichni to berou jinak než normální turnaje. Už jsem byl dvakrát členem vítězného týmu, ta radost je úžasná a rád si ji zopakuji."

Je otázkou, jestli bude hrát McIlroy jako předtím ve dvojici s krajanem Graemem McDowellem. Důvodem je i fakt, že vede soudní spor s jejich bývalou manažerskou organizací Horizon Sports. "Možná to mělo vliv na náš vztah, ale na šanci vytvořit pár s Rorym se stojí fronta a já v ní nebudu chybět," řekl McDowell.
Evropský výběr vedle McIlroye a McDowella tvoří Švéd Henrik Stenson, Angličan Justin Rose, velšský vítěz Czech Masters Jamie Donaldson, Španěl Sergio García, Němec Martin Kaymer, Francouz Victor Dubuisson a Dán Thomas Björn. Divoké karty obdrželi Angličané Ian Poulter, Lee Westwood a Skot Scott Gallacher.

V americké sestavě jsou Bubba Watson, Rickie Fowler, Jim Furyk, Jimmy Walker, Phil Mickelson, Matt Kuchar, Jordan Spieth, Patrick Reed a Zach Johnson. Na divoké karty hrají Keegan Bradley, Hunter Mahan a Webb Simpson.
"Když uděláte průměr z žebříčkového postavení, tak mají Američané šestnáct a my osmnáct, takže nemůžeme mluvit o slabém soupeři," řekl McGinley. "My jsme silní a oni také. Myslím, že právě proto je Ryder Cup skvělý a unikátní."

Evropané potřebují k vítězství nasbírat čtrnáct bodů, zatímco Američané o půl bodu více. V pátek se začne čtyřmi zápasy systémem fourball, kdy jsou dva hráči v týmu a každý hraje svým míčkem, přičemž se počítá na jamce vždy lepší skóre jednoho z dvojice. Odpoledne jsou na programu foursomes - dvojice hraje jedním míčkem a hráči se po ráně střídají. Za vítězství je bod a obdobné to je v sobotu.

V neděli hraje všech dvanáct golfistů na každé straně dvouhru a každý vítěz si opět připíše bod.

Ilustrační foto: Ingram Image


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...