pomalahraJe pochopitelné, že existují různé, místy až diametrálně odlišné pohledy na to, co je či není ještě akceptovatelná rychlost hry. Všichni se ale shodnou, že rychlost hry patří k základnímu neduhu dnešního golfu, který dokáže samotnou hru řádně znechutit.

Problémy již od počátků
I když první písemný záznam golfových pravidel si pořídili golfisté z anglického Leithu již v roce 1744 (má pouhých 13 strohých článků), je za první reálný soubor definující pravidla golfové hry považován až 17článkový kodex přijatý společností golfistů v St. Andrews v pátek 1. května 1812 (Regulations for the Game of Golf). Názor, že golfu neprospívá zdlouhavost, pak zvítězil v roce 1891, kdy byl čas vymezený na hledání míče redukován z 10 na 5 minut, tedy limit, který platí i dnes. Zatím.

Co pálí autority dnes
Podle zprávy z letošní jarní konference Working for Golf, která se uskutečnila ve skotském St. Andrews, jsou podle Davida Rickmana, výkonného ředitele pravidel golfu a standardů výstroje R&A (poznámka redakce: R&A je světovou pravidlovou autoritou sdružující 149 organizací ve 135 zemích) v hledáčku především tři základní problémy: tempo hry, televizní svědectví a kotvení úderů.

Za tím, že se problém s tempem hry postupně vyhrocuje a bobtná, by mohla stát i snaha výrobců holí a míčů, dosahovat svými nejnovějšími produkty vždy delší a delší vzdálenosti (tzv. yardage race era). Jenže delší údery znamenají i větší stranovou výchylku a stranová výchylka pak znamená vždy jen jedno – zdržení. A nemusí jít jen o marné hledání a následný návrat, i vystříhaný raf totiž znamená minuty navíc. Ať již při přesunu k míči, nebo v přípravě k úderu.

Jaká je správná rychlost hry
Podle doporučení z R&A by hra dvěma míči (dva hráči ve flajtu) na 18 jamek neměla trvat déle než 3 hodiny a 10 minut; hra třemi míči (tři hráči ve flajtu) na 18 jamek 3 hodiny a 30 minut a hra 4 míči (čtyři hráči ve flajtu) na 18 jamek 3 hodiny a 50 minut. Zohlednit se ale musí ještě i délka hřiště, výška rafů, rychlost greenů atd. I tak by ale hra 4 míči na 18 jamek neměla přesáhnout obligátních „15 minut na jamku", to je celkem 4 hodiny a 30 minut.
Bohužel v dnešní době se s časovým intervalem 4 hodiny a 30 minut setkáváme běžně už u mistrovských turnajů, které se hrají obvykle třemi míči, a při 4členných flajtech nebývají žádnou vzácnou výjimkou ani komerční 6hodinové maratóny.

Jak mohou rychlost hry podpořit organizátoři
Nepřeplňovat hřiště nesmyslně krátkými intervaly na startu. To, že všichni rychle a v čase odstartují, vůbec neznamená, že i všichni v předepsaném čase dorazí zpět. Spíš naopak. Při startu 2členných flajtů se tak doporučuje nestartovat v menších intervalech, než je 8 minut, u 3členných a 4členných flajtů je pak doporučen interval 10minutový.
Pokud je to jen trochu možné, využívejte při turnajích tzv. „starter´s gap" – tedy jeden interval, kdy nikdo nestartuje. Budete tak mít prostor pro zachycení první vlny zpoždění i prostor pro její vyrovnání.
Přizpůsobte obtížnost turnaje úrovni hráčů, kteří ho hrají. Pokud máte v poli hráče s hendikepem 35 (nebo dokonce horším), určitě je neposílejte na černá, bílá nebo modrá odpaliště!
Rychlost hry lze aktivně ovlivňovat i tím, jakou vyberete pozici jamky na greenu, a to především pokud greeny patří k těm rychlejším. Bohužel jamky navrtává často jen údržba (lidé, kteří golf mnohdy ani nehrají), která je umisťuje do daných sektorů. Přitom každý pat – i ten nevydařený – může sebrat stejný počet vteřin jako 300metrový odpal na další jamce (čas určený na odehrání patu je podle Soutěžního řádu ČGF 60 vteřin).
Pověřte řízením turnaje zkušeného rozhodčího, který dokáže především problémům předcházet, v případě potřeby je schopen identifikovat problém a ucpané místo umí rozhýbat.

Jak mohou rychlosti hry prospět hráči
Sledujte skupinu před sebou a udržujte s ní kontakt.
Pokud skupinu před sebou ztrácíte, nerezignujte a zkuste ji dohnat.
Nenechte se znepokojovat skupinou za vámi.
Pokud cítíte, že váš flajt ztrácí čas zbytečnostmi, nebojte se poradit spoluhráčům, jak zrychlit.
Se sundáváním rukavice nečekejte, až na vás přijde řada při patování, stejně tak nemusíte otálet s jejím nasazováním, když dojdete na odpaliště další jamky.
O své další ráně přemýšlejte, i když na vás ještě není řada ve hře.
Čtěte svou dráhu patu současně s ostatními.
Stavte svůj bag za green na místo, kudy budete odcházet k další jamce.
Opusťte green okamžitě po dohrání posledního míče do jamky. Skóre si zapisujte až při cestě na další jamku.
Hrajte provizorní míč, kdykoli by mohl být váš míč ztracen mimo vodní překážku nebo se mohl dostat až za hranice hřiště.

Jaká by měla platit pravidla
Pokud se budete držet skupiny před sebou, nikdy nemůžete být obviněni z pomalé hry.
I v turnaji byste měli nechat předejít rychlejší flajt.
Hráč by se měl pohybovat rychle zejména při chůzi mezi jednotlivými údery. Hráč nemusí při samotném úderu spěchat, i když je ve zpoždění, měl by ale být vždy k úderu včas připraven.

Převzato z časopisu GOLF 8/2013
Text: J. Slezák, foto: GlobeMedia/Reuters


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...